Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
utrzymanie mchu
Autor Wiadomość
c1n3q
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-28, 20:10   utrzymanie mchu

Cze wszytkim
Mam do was pytanie, za każdym razem kiedy próbuje dodać mech do mojego ligustra ten nie może się utrzymać;/ biore mech z murka, czy jakiś taki podobny nie z lasu, przytykam do ziemi mech jest zielony przez tydzień 2 a potem usycha mimo to ze podlewam go pryskam i wogole:( to pierwsze pytanie
A drugie dotyczące tego samego drzewka:
Ostatnio zauważyłem ze w środku korony ;-) zdarzają się kompletnie wyschnięte liści a nawet całe gałązki tak miejscowo, przez co:(?
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-02-28, 20:24   

Mech najlepiej się przyjmuje jeśli pozyskasz go z korzeniami i gdy nie wysycha pod czas transportu. Układa się go na ziemi, przyciska i spryskuje się porządnie wodą żeby korzenie dobrze połączyły się z glebą (u mnie ten sposób ma 100% skuteczności). Przez następnych kilka dni spryskuje się aż do przyjęcia. Inna metoda to zebranie mchu, zmielenie go, rozypanie na powierzchni ziemi, przysypanie niewielką ilością ziemi i spryskanie, lecz ja nie jestem przekonany do tej metody. Najlepiej nadaje się niski mech i nie może przykrywać całej powierzchni ziemi oraz nie powinien całkowicie otaczać pnia drzewka. Przy odpowiedniej pielęgnacji i zdrowym systemie korzeniowym i glebie mech wyrośnie po pewnym czasie sam. Przeszukaj jeszcze internet lub literaturę fachową.

Możliwe że ma zamało słońca :-|
 
 
 
kristofer001 
Krzysztof K.


Pomógł: 17 razy
Wiek: 42
Dołączył: 10 Maj 2007
Skąd: Chojnice
Wysłany: 2009-02-28, 21:28   

EnDiK napisał/a:
Inna metoda to zebranie mchu, zmielenie go, rozypanie na powierzchni ziemi, przysypanie niewielką ilością ziemi i spryskanie, lecz ja nie jestem przekonany do tej metody.


A ja jestem przekonany poniewaz takie cos juz robilem, ale dodam, ze nalezy go jeszcze przed rozdrobnieniem w pyl wysuszyc no i po posypaniu na powierzchnie gleby nalezy przez pierwsze dwa tygodnie uwazac z podlewaniem, aby nie zostal wymyty przez wode! to tyle!
_________________
Pozdrawiam!
 
 
 
zelkova
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-01, 15:47   

Ja ususzyłam mech (wzięty z murku) dokładnie rozdrobniłam.Przed posianiem podłoże polałam słabym roztworem -czterokrotnie rozcieńczyłam mleko.Następnie wzięłam sitko,rozdrobniony suchy mech i pokryłam powierzchnię ziemi.Wyrósł bardzo fajny.Skuteczna metoda ja zapożyczyłam ją z ksiązki "Bonsai"-A Płochockiego.
 
 
c1n3q
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-01, 19:23   

Hm moze sam tak spróbuje...
a Zelkova ile to zajeło?
A jeszcze co do tego co napisał EnDik to własnie zrobiłem wszyto dokładnie tak jak mowisz, od razu z murka do doniczki, dociśniety dobrze podlewany, i słońce tez miał;/
Moze to coś przez moją ziemie?? Mam universalną do bonsai ziemie zmieszaną z akadamą, poprzednio miałem jakaś tam od hodowcy od ktorego kupiłem i rósł jak nie wiem, teraz niby tez rośnie ale jednak słabiej. moze przesadze go do jakiejs mieszanki tak jak podane są na forum. Tylko czy to nie bedzie zaczęste dla niego?
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2009-03-01, 20:28   

Stosując się do powszechnie przyjętej terminologii, mech rosnący na murku jest rośliną outdoor. Zimą w domu padnie.
 
 
c1n3q
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-02, 14:50   

no niby racja, ale to tylko mi sie tak dzieje
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-03-02, 18:16   

spróbuj jak będzie cieplej. Światła to mu nie potrzeba gdy się sadzi a nawet mu przeszkadza ponieważ może go wysuszać.
 
 
 
zelkova
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-03, 15:37   

Mój mech był wzięty z murku i z chodnika- posadziłam go pod ficusem i ligustrem,utrzymał się 2 lata do momentu przesadzania,aż żal było to niszczyć :-/
 
 
Krystian P.
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-03, 17:26   

A ja zebrałem mech, położyłem na glebie w doniczce, podlewałem normalnie, nie zraszałem... Uschnął, ale ucząć się pilnie "przyrody" w podstawówce pamiętałem, że mech nawet po ogromnej suszy może się zregenerować, tak się też stało, z tego brązowego, suchego mchu zaczęły kilka dni temu wyrastać zielone fragmenty tego mchu.
Dadam, że mech był outdoor, a odrodził się jako indoor ;)
 
 
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-03, 21:34   

EnDiK ma rację.Mech nie musi mieć słońca do rozwoju, a wprost przeciwnie najlepiej rozwija się w cieniu.Dzisiaj wyjąłem buka,który zimował w foliaku.Zimował w doniczce,którą przysypałem ziemią.Aby doniczka, ziemia i mech nie zabrudziły się ziemią z foliaka, okręciłem całość agrowłókniną.Agrowłóknina ma to do siebe,że jest przepuszczalna więc mech miał wilgoć ale przez prawie cztery miesiące nie miał światła.Po rozkręceniu okazało się,że mech jest zieloniutki, wilgotny.Jest o wiele ładniejszy niż w trakcie kiedy przebywał na zewnątrz.
 
 
kk89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Maj 2009
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2009-05-11, 12:52   

Czy mech niszczy się od nawozu do bonsai ? Ja kiedyś miałem mech ale zniszczył się od nawozu i stracił trochę zielonego koloru. I czy można przynieść mech rosnący obok drzew?
 
 
młody
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-10, 18:16   

Słońce , to mchu przeszkadza !
skąd wiem ? pomyślcie , dlaczego na drzewach zawsze rośnie go więcej od strony północnej ? bo słońce w naszej strefie zawsze jest na południu.
Ostatnio zmieniony przez młody 2010-05-10, 18:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-05-10, 23:23   

Nie rozumiem w jakim celu napisałeś tego posta, mógłbyś to wyjaśnić?
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
młody
[Usunięty]

Wysłany: 2010-05-11, 13:05   

no bo Endik napisał: " Możliwe że ma zamało słońca "
a mi chodzi o to , że słońce mchu jest niepotrzebne , dlatego od północy rośnie , tam , gdzie za drzewem słońca nie ma .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group