Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Anomalia i dziwolągi...
Autor Wiadomość
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-31, 19:45   Anomalia i dziwolągi...

( Wątek z 08.10.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam

Pomyślałem , że każdy z Was może natknąć się podczas obcowania ze swoimi "pupilkami" na jakiś "wybryk natury" , który wart jest pokazania innym. Myślę , że warto byłoby wtedy coś takiego pokazać szerszemu gronu. Temat nie jest może "bonsaiowy" , choć może jak najbardziej również doyczyć egzemplarzy bonsai. Oczywiście chodzi mi o wybryki natury , a nie nasze :lol: . Może to być np: zupełnie "kosmiczny" kształt pnia czy gałązek , korzeń rosnący w górę , drzewo o kształcie np : motocykla , albo gigantyczne liście na drzewku o malutkich liściach , itd , itp... słowem wszystko co nienormalne u rośliny. Może to być równiez przypadek jaki przedstawię w nastęnym poście.

:-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-31, 19:46   

Kilka tygodni temu wrzuciłem do pustej doniczki kilka ziaren grpefruita. Siewki wzeszły po około dwóch tygodniach. Minęło następnych kilka i na jednej rośłince pojawiła się pęczniejąca kuleczka.

Kuleczka okzała się być pąkiem kwiatowym , co widać na poniższych zdjęciach.
(Przepraszam za fatalną jakość zdjęć. Robiłem na szybko , cudzym aparatem , bez ustawiania :pff6: )






Z tego co wiem to cytrusy potrzebują kilku lat , żeby pierwszy raz zakwitnąć (Niektóre sztucznie otrztmane gatunki cytryn - minimum roku). Ciewkawe jak często może zdarzyć się taki "kwiatek" :smiech3:.

Dodam jeszcze tylko , że grapefruit , z którego wyciągnąlem nasionko był około dwukrotnie większy od aktualnych rozmiarów siewki. Wyobraźcie sobie co by było gdyby udało mi się zapylić ten kwiatek :szok2::smiech1:.
 
 
ar2r
Gość
Wysłany: 2006-07-31, 19:47   

Grapefruit jest chyba jedyną rośliną cytrusową, która może zakwitnąć w pierwszym roku. Muszę Cię jednak zmartwić ten wybryk natury występuje tylko raz. Na następne kwiaty trzeba poczekać parę lat.
Artur
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-31, 19:47   

A co powiecie na tzw. czarcią miotłe wystempującą na sosnach ? (niestety nie posiadam fotki) . Co ważniejsze , dla nas , zainteresowanych bonsai , to wybryk ten znalazł zastosowanie właśnie w chodowli drzewek bonsai , sam widziałem jedną taką małą sosenkę , jej wysokość nie przekraczała 25 cm a długość igieł ok 2,5 cm i mniej .
Takie drzewka uzyskuje się poprzez szczepienie i z powodzeniem praktykuje to Vacek Novak z Czech .
:-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 19:48   

No tak czarcie miotły to najlepszy materiał szkolkarski jakby nie bylo.
nie wiem czy na ginkgo czy u loddera widzialem cos takiego na krzaku yamadori!!! A kiedys mi sie zdawalo ze to tylko mozliwe na durzych wyrosnietych drzewach.
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 19:49   

Czy mi się wydaje, czy świerk Conica to właśnie rozmnażana na skalę przemysłową "czarcia miotła"?

A co do anomalii: natrafiłam na okaz czarnego bzu z pierzastymi liśćmi! wygląda jak pietruszka... Nie mam zdjęcia, ale już wiem ze ten krzaczek będzie mój!!!
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-08-08, 21:01   

Narośl na pniu , powstala w wyniku działalności bakterii Agrobacterium tumefaciens
( rekordzista ! :shock: )



I pomyśleć że do zobaczenia samej bakterii trzeba całkiem dobrego mikroskopu !
:-P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group