Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sosenka w moim ogrodzie
Autor Wiadomość
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2009-04-03, 21:23   Sosenka w moim ogrodzie

Witam
Mam kawałek ogrodu i jakieś 4 lata temu posadziłem przy stawie kilkadziesiąt malutkich sosenek. W tedy jeszcze w ogóle nie myślałem że będę się zajmować Bonsai. Dotychczas zajmowałem się tylko "indoorami" i nie mam bladego pojęcia czy sobie poradzę z sosną.

Z pośród bardzo wielu kandydatów wybrałem drzewko które należy do tych najbardziej rozwiniętych, ma ponad 80 cm wysokości. Ja osobiscie widzę w nim spory potencjał, ale zanim zajmę sie formowaniem muszę go przesadzić do doniczki, zapewnić mu jak najlepsze warunki i poczekać co najmniej jeden sezon aż się zaaklimatyzuje i zregeneruje po zmniejszeniu bryły korzeniowej.

Poprawcie mnie jeśli coś jest nie tak w moich planach.

Zastanawiam się tylko czy to juz czas, czy nie lepiej poczekąć z przesadzaniem kilka sezonów i formować drzewka w gruncie?

Czytałem ze należy przesadzać sosny w sierpniu i najlepiej po jakimś sporym deszczu

Nie wiem jaka mieszanka byłaby najlepsza na początek i jak duża ma być pierwsza donica (przejsciowa)

Co o tym wszystkim sądzicie? Jakieś pomysły? Sugestie?
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2009-04-03, 22:40   

To mój pomysł, chcę wykorzystać ten długi konar z lewej.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
HIR 
Łukasz Słomiński

Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-04-04, 23:18   

Witam szczerze mówiąc materiał bez rewelacji jednak, kiedys tez bym się cieszył z niego. Mam dla ciebie propozycje długo terminową, bo zostawiłbym drzewko w gruncie z 5-10 lat i podkopywał dla uzyskania zwartej bryły korzeniowej. Główny pień bym zostawił tak jak jest i zapuścił bez żadnego ciecia w celu maksymalnego pogrubienia nasady przez te lata zagęszczałbym tylko ta najmniejsza gałązkę na samym dole i z niej w przyszłości układał całą koronę. Tak przygotowane drzewko miałoby nie nagana nasadę(?) dość gruby pień pozostałoby poczeka kilka lat na zrównanie się grubości pnia głównego i przedłużenia i pojawiłby się kolejny atut zwężający pień.Za ten czas czytaj sporo o wymaganiach sosny itp. a jak chcesz sobie poformować to kup sobie, jakiś gesty zdrowy materiał, na którym sobie poćwiczysz. Pozdrawiam. :spoko:
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2009-04-05, 22:12   

Dziekuję za opinię. Chyba rozumiem o co Ci chodzi i jaki efekt przewidujesz. Jednak zastanawiam się czy nie mógłbym znaleźć innego drzewka z którym mógłbym tak postapić, najlepiej z podobną gałązką u dołu. Jak juz wspomniałem mam do dyspozycji kilkadziesiat podobnych sosenek. A chciałbym wygiać jakoś pień (cos jak na rysunku) i zachamowac wzrost przy równoczesnym pogrubianiu pnia. Choc podejrzewam ze to nie będzie takie łatwe i w wielu sprawach się myle...
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez SirDejw 2009-04-05, 22:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
HIR 
Łukasz Słomiński

Pomógł: 2 razy
Wiek: 42
Dołączył: 22 Sty 2008
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-04-05, 23:23   

Twoje drzewko twoja wizja tyle, że zieleni masz mało i daleko od pnia a odbudowanie jej jest trudne. Najważniejsze żeby drzewko tobie się podoba i budziło w tobie jakieś emocje, ja dąłem ci jakąś sugestie. Innym i chyba najlepszym sposobem na uzyskanie solidnej nasady(grubej) jest puszczenie w „samopas” pędu u nasady pnia po wielu latach, gdy pień nabierze odpowiedniej grubość wycina się gruby pęd lub robi z niego jin. Pzdr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group