Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Drzewko oliwne - jak przycinać, nawozić...
Autor Wiadomość
Kome
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-08, 00:21   Drzewko oliwne - jak przycinać, nawozić...

( Wątek z 05.05.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Zostałem ostatnio szczęśliwym posiadaczem takiego właśnie drzewka oliwnego i staram sie jak moge żeby dobrze je hodowac ale głowie sie cały czas nad paroma rzeczami a dokladnie:
Kiedy je przycinac?
Czy jakos "uszczykiwac" lisice?
Kiedy nawozic?
Czy woda z kranu jest dobra? czy moze lepiej podlewac wodą z ujecia głębinowego na osiedlu?
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-08, 00:25   

Witam
Jeśli to Oliwka ( a nie oliwnik bo to róznica!), to masz najprawdopodobniej oliwke europejską , a wtedy mogę podzielić się z tobą następującymi informacjami:

- nadaje się dobrze na drzewko trzymane wewnątrz mieszkania ale potrzebuje wiele słońca aby dobrze sie rozwijać
- w zimie najlepiej trzymać je w temp . 5 do 10 st.C i stanowczo chronić od mrozu.
- Podlewać mozesz naprzemiennie jednym i drugim rodzajem wody ale powinna być "odstana" . Wg mnie wystarczy jej 24 godziny w naczyniu.
- Gospodarka wodna podłoza powinna być tak zbilansowana aby drzewko miało stale lekko wilgotną glebę w głebi , ale też nie moze to byc podłoze stale przemoczone. Podlewałbym zawsze wtedy kiedy wierzchnia warstwa podłoza lekko przeschnie.
-Przycinanie: unikaj silnego cięcia , raczej przycinaj drastycznie nowe pędy które rozwineły już kilkanaście liści. Wtedy mozesz np: skrócić do 2 lub 4 liści. Unikaj tych zabiegów od końca lipca.
- nawozić możesz przez okres wegetacji tak jak inne liściaste ( nawozem płynnym co dwa tygodnie) lub zastosować nawóz w granulkach (chyba lepszy).
- Do formowania nadają się raczej młode pędy. Starsze wymagają wiele ostrożności bo łatwo je złamać.

W sumie to ciekawe drzewko i pewnie sam jeszcze odkryjesz "triki" związane z jego uprawą. Czekamy na opis twoich doświadczeń na forum !

Pozdrówko
 
 
Kome
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-08, 00:29   

Dzieki za tyle informacji!
Piszesz ze potrzebuje dużo slonca zeby sie prawidlowo rozwijac.
Ja mam okno od wschodniej strony i tutaj ma slonce do okolo 12, czy moze ja potem przestawiac do okna z zachodniej strony zeby miala dluzej slonce? Czy nie bedzie za duzo tego dobrego? Nie uschnie mi od tego?
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-08, 00:30   

"Dobrze kombinujesz synek , dobrze kombinujesz! ".

A tak na poważnie. Taka próbę mozesz swobodnie wykonać , lecz uważnie obserwuj jak reaguje na to drzewko. Jeśli radykalnie przestanie sie rozwijać , lub niektóre listki zżółkną , tzn że mu to nie służy. I dobrze jak zrobisz to teraz (w okresie letnim) bo okres silnego przyrostu liści powoli sie kończy , te które już są powinny teraz się dobrze rozwinąć i pozostać tak bez większych zmian aż do jesieni , wiec wszelkie reakcje drzewka na zmiany będą najbardziej miarodajne.

Pozdrówko
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group