Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Brzoza przy torach
Autor Wiadomość
Muezzi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-24, 14:15   Brzoza przy torach

Witam, piszę tutaj pierwszy raz, do tej pory tylko się zaczytywałam;>
Dzisiaj na spacerze z psem spotkałam małą siewkę, wydała mi się bardzo zgrabna. Jestem początkująca i nie wiem czy jest sens się na nią nastawiać. Chciałabym ją najpierw przesadzić do ogrodu, żeby nabrała trochę grubości i zagęściła się. Z tego co wiem jest jednak późno na pozyskiwanie brzozy - problemem jest to, że może zostać skoszona, widziałam jak ostatnio ogarniają teren przy torach i pozbywają się siewek. Warto coś zdziałać? Pozdrawiam.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-05-24, 20:49   

Na przesadzanie faktycznie za późno. Jeśli masz jakiegoś faceta pod ręką to możesz z nim ją wykopać z całą ziemią, która otacza korzenie tak aby ich nie naruszyć. I posadzić ją do ogrodu z przycięciem zieleni. Jest to nieco ryzykowne ale zawsze to jakac próba ratunku brzózki. Pozdrawiam :roll:
 
 
 
Muezzi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-24, 22:05   

Nie wiem sama, nie chciałabym jej zniszczyć. Może będę jej po prostu na razie pilnować i na początku marca się za nią wezmę, a teraz nabędę jakąś grubą w szkółce. Ta jest cienka, ale wygląda na taką, która ma kawał korzenia, więc może być ciężko ze zgarnięciem jej z wielkim okładem ziemi.
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-05-24, 22:14   

Jeśli możesz otrzymać dobry materiał ze szkółki to świetnie. Tej brzozy nie ma co żałować. ;-)
 
 
 
Muezzi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-24, 22:54   

No, chyba cienka jest na razie, ale może za parę lat coś by z niej było ;>. Postaram się wziąć ją do ogrodu w marcu, żeby była bezpieczna. Co do szkółki, to myślałam o czymś grubszym, z tym że chyba musiałabym uciąć pień i czekać aż wypuści z góry nowe gałązki, żeby wybrać jakąś wiodącą. Gdybym wzięła ją ze szkółki teraz, co powinnam z nią w pierwszej kolejności zrobić?
 
 
secio 
Piotr Nowak

Pomógł: 39 razy
Dołączył: 10 Kwi 2009
Skąd: Krakow
Wysłany: 2009-05-24, 22:59   

Na twoim miejscu, wziął bym je na wiosnę a w tym roku już dał bym sobie spokój.
 
 
 
Muezzi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-24, 23:11   

Czyli, że nawet te ze szkółki lepiej teraz zostawić w spokoju?
 
 
secio 
Piotr Nowak

Pomógł: 39 razy
Dołączył: 10 Kwi 2009
Skąd: Krakow
Wysłany: 2009-05-25, 13:07   

Jak na wiosne masz możliwość wzięcia, to weź na wiosne. Moim zdaniem niema co brać w tym roku.
 
 
 
Muezzi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-25, 19:06   

Zwierzyłam się ze swoich wątpliwości rodzinie i...mam na tarasie brzozę niespodziankę w doniczce, ze szkółki. Niestety, jest ona mini mini, podobnej grubości pnia co ta z torów, tyle że trochę niższa i gałązki ma krótsze. Ech, co z taką teraz można zrobić? Podlewać, żeby miała mokro i trzymać na słońcu, czy na dodatek coś uszczykiwać i powoli zagęszczać?
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-05-25, 19:15   

jak jest cieniutka to słynne "do gruntu ją" :P
ewentualnie do duuużej doniczki z dobra mieszanką i... czekać :)
 
 
 
Muezzi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-25, 19:28   

No, nie ma zbyt dużej doniczki. Ale czy nie jest za późno na taką operację? I jak lepiej - grunt czy jakaś wielka donica? Mam psa, więc wydaje mi się, że bezpieczniejsza będzie w donicy. Nie uszczykiwać jej pędów? Wyrasta ich sporo, takich świeżutkich. A czubek?
Dzięki za odpowiedzi ;)
 
 
secio 
Piotr Nowak

Pomógł: 39 razy
Dołączył: 10 Kwi 2009
Skąd: Krakow
Wysłany: 2009-05-25, 19:59   

Możesz uszczykiwać albo teraz albo jak już się przyjmie. Ale ja nie ryzykowałbym przesadzaniem.
 
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-05-25, 20:04   

Absolutnie nie mówie o tym zeby ją przesadzać TERAZ. Mówie w ogóle.
Na wiosne sobie ją wsadzisz do większej doniczki i niech rośnie- uszczykiwać conieco sobie możesz ale nie spodziewaj sie bonsaia w ciągu roku czy 2 :P
 
 
 
Muezzi
[Usunięty]

Wysłany: 2009-05-25, 20:30   

Dzięki za wyjaśnienie ;> Drzewka od razu się nie spodziewam, ze trzy lata temu próbowałam zrobić wszystko na raz biednemu iglakowi i niestety zmarniał, więc nauczka na przyszłość jest. A jak postąpić z czubkiem? Chciałabym, żeby brzózka przyhamowała trochę ze wzrostem w górę. Czubek jest długi i prosto z niego odchodzą listki.
 
 
secio 
Piotr Nowak

Pomógł: 39 razy
Dołączył: 10 Kwi 2009
Skąd: Krakow
Wysłany: 2009-05-25, 21:34   

Spokojnie możesz czubek uciąć.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group