Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dostałam Benjamina - chcę go formować w stylu bonsai...
Autor Wiadomość
Iwona2912
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-29, 00:12   Dostałam Benjamina - chcę go formować w stylu bonsai...

Witam. Parę dni temu dostałam kilkunastocentymetrową sadzonkę benjamina. Drzewko stoi w domu w miejscu słonecznym, ale światło nie pada na niego bezpośredni. Ziemię stale ma lekko wilgotną- staram sie podlewać po obrzeżach doniczki w małych ilościach. Codziennie sprawdzam wilgotność ziemi. I wygląda na to że jest mu u mnie dobrze... ale chciałabym z niego zrobić o coś takiego:
http://artofbonsai.org/ga...dley_barlow.jpg

I teraz parę pytań:
1. w jednej donicy są 3 szczepki trochę obawiam sie je rozsadzić, boję się że to nieodpowiednia pora, że jeszcze się dobrze nie zaaklimatyzował Ale planuję posiadanie 1 drzewka bonsai, ewentualnie 3 :) ale każde osobno - żeby miały inny charakter:)
2. Kiedy właściwie zacząć je formować? W tej chwili ma ok 23 cm wysokości mierzonej od podłorza. Kusi mnie trochę, żeby już zacząć, żeby przyciąć go lub tylko o wierzchołki wzrostu "skrócić", ale też nie wiem czy nie jest za młode.
3. Drzewko jest bardzo giętkie z tego co zauważyłam, no i ma takie delikatne te gałązki - od jakiego drutu zacząć? 0,1 mm?? czy może być grubszy?
4. No i jak myślicie przesadzić go już do płaskiej doniczki?
5. I jeszcze jedno.... Zauważyłam u niego korzenie napowietrzne? tak to się piszę? Bo do tego etapu jeszcze nie poszłam, ale cos mi się obiło o uszy, że one z czasem się pojawiają.... Czy to dobrze że jemu juz się pokoazały? Dodam, że jak go dostałam 2 tyg temu to ich nie miał....
A tak wygląda teraz:

Zdjęcie005.jpg
przepraszam za ostrość, no ale po ciemku i aparatem z telefonu robiłam...
Plik ściągnięto 7468 raz(y) 100,56 KB

Zdjęcie006.jpg
Plik ściągnięto 7468 raz(y) 47,38 KB

 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-06-29, 00:20   

Kilka uwag- najlepiej podlewać przez zanurzenie- piszesz że lejesz tylko po obrzeżach-jeśli już to po całej powierzchni.

Co do pomysłu- jest bardzo dobry ale:
Po 1 ten gatunek ma pstrokate liście więc nie będzie wyglądał tak okazale
Po 2 efektu w tym stylu może dożyje twoja wnuczka- przypatrz się na to coś co masz w doniczce i porównaj z obrazkiem na którym chcesz sie wzorować.


Pytania:
Kod:
I teraz parę pytań:
1. w jednej donicy są 3 szczepki trochę obawiam sie je rozsadzić, boję się że to nieodpowiednia pora, że jeszcze się dobrze nie zaaklimatyzował Ale planuję posiadanie 1 drzewka bonsai, ewentualnie 3 :) ale każde osobno - żeby miały inny charakter:)


Benjaminy się celowo sadzi po kilka a potem sie przeplata je- w ten sposob otrzymuje się szybciej gruby pień
Kod:

2. Kiedy właściwie zacząć je formować? W tej chwili ma ok 23 cm wysokości mierzonej od podłorza. Kusi mnie trochę, żeby już zacząć, żeby przyciąć go lub tylko o wierzchołki wzrostu "skrócić", ale też nie wiem czy nie jest za młode.

Za kilka lat :)
Kod:

3. Drzewko jest bardzo giętkie z tego co zauważyłam, no i ma takie delikatne te gałązki - od jakiego drutu zacząć? 0,1 mm?? czy może być grubszy?

Od żadnego- daj mu spokój na kilka lat :)
Kod:

4. No i jak myślicie przesadzić go już do płaskiej doniczki?

Nie trzeba- za rok lub dwa przesadz go po prostu do większej doniczki
Kod:

5. I jeszcze jedno.... Zauważyłam u niego korzenie napowietrzne? tak to się piszę? Bo do tego etapu jeszcze nie poszłam, ale cos mi się obiło o uszy, że one z czasem się pojawiają.... Czy to dobrze że jemu juz się pokoazały? Dodam, że jak go dostałam 2 tyg temu to ich nie miał....

Ja tu nic takiego nie widze...
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2009-06-29, 00:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Iwona2912
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-29, 00:24   

wiem iż jest to projekt wielo-(przez duże W)-letni, ale to drzewko naprawdę bardzo mi się spodobało... wiem że uzyskanie takiej okazałości będzie mnie kosztować dużo czasu i cierpliwości, ale uważam, że warto. Narzeczony chciał dać mi gotowe drzewko, ale ja chcę mieć satysfakcję, że jest w pełni moje...
A za wskazówki bardzo dziękuję.... zastosuję się:)
 
 
e_gregor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-06-29, 09:01   

No i prawidłowo. Też uwazam że fajnie zrobic coś od niemal zera. Można w miedzyczasie kupic pre-bonsai albo gotowca innego gatunku i na nim uczyć się formowania. Ja też mam fikusa (nataszę), który był po zakupie niewiele większy. Kupiłem później uformowanego ligustra na którym się ucze no i który już jakoś wygląda ;)
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-02, 10:01   

Mi też się bardzo podoba :) zastanawiam się właśnie ile lat może mieć to drzewko? 25lat? Czy składa się z 3 drzewek czy jednego które ma nisko gałązki?
próbowałam je sobie jakoś rozrysować. Jak jest się młodym to może na starość doczeka się takiego efektu :D Problem w tym że jak ma się w domu jakieś duże drzewko http://img3.imageshack.us/img3/9844/p1060931.jpg ja mam takie. to Nie koniecznie to duże drzewko chce się poświecić na pierwszą naukę sztuki bonsai. Więc albo kupuje sięcoś mniejszego albo próbuje ukorzenić gałązkę
Plus taki ze ficusy szybko rosną :) poczekam sobie ładnych pare lat zanim cokolwiek z tą gałązką zacznę robić, ale myślę że warto
 
 
e_gregor
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-02, 11:16   

Też myślę że warto. Na Twoim miejscu jednak oprocz ukorzeniania gałazki i pielęgnowania jej kup sobie większego fikusika i jego formuj na bonsai. W ten sposób wczesniej dorobisz się bonsai i też będziesz miał satysfakcje że jedną roślinkę prowadzisz od zera.
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2009-07-02, 12:30   

Gdzieś są zdjęcia mojego fikusa na forum, nie chce mi się szukać po 20 latach niema takiego pieńka pinezka. Zapodam nowe jak was to interesuje.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-02, 13:32   

No właśnie ciekawa jestem ile lat musi mieć drzewko żeby tak wyglądało. Może to fotomontaż :P bo szczerze to nigdy w swoim życiu nie widziałam żeby ficus miał taki gruby pieniek
Ostatnio zmieniony przez pinezka84 2009-07-02, 13:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Herpestes 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Mar 2008
Skąd: Stare Juchy
Wysłany: 2009-07-02, 18:43   

Łukasz Czarnecki napisał/a:
Benjaminy się celowo sadzi po kilka a potem sie przeplata je- w ten sposob otrzymuje się szybciej gruby pień

Sadzi się po kilka,ale oplata się je rafią żeby pnie się zrosły.
Przeplatanie :-o To ma byc bonsai :wow: :?:
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-07-02, 21:10   

Herpestes napisał/a:
Łukasz Czarnecki napisał/a:
Benjaminy się celowo sadzi po kilka a potem sie przeplata je- w ten sposob otrzymuje się szybciej gruby pień

Sadzi się po kilka,ale oplata się je rafią żeby pnie się zrosły.
Przeplatanie :-o To ma byc bonsai :wow: :?:


Najpierw przeplatasz je a potem ściskasz rafią.
Wpisz sobie w wyszukiwarce np mumia- zobaczysz o co mi chodzi i co ludzie robią z fikusami
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2009-07-02, 21:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Herpestes 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Mar 2008
Skąd: Stare Juchy
Wysłany: 2009-07-02, 22:53   

Iwona2912 jest początkująca,więc nie pisz o splataniu bo jeszcze splecie go w warkocz jakich pełno w kwiaciarniach.Właśnie to robią niedoświadczeni ludzie.
Iwona2912 warto skorzystac z wyszukiwarki są tam naprawdę dobre przykłady co mażna zrobic z kilkoma sadzonkami ficusa.
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-03, 00:05   

np http://www.anbg.gov.au/bo...37-3768_IMG.jpg
http://www.europlants.ltd...bonsai_2.5m.jpg
http://www.bonsai4me.com/...a%20%201950.jpg
http://www.tropicalbonsai...pyTigerBark.jpg to jest ciekawe ale to chyba ma jakieś inne liscie niż ficus benjamin
http://www.delfinadearauj...nsai01ficus.jpg
Ostatnio zmieniony przez pinezka84 2009-07-03, 00:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-10, 09:24   

Ja dorwałam takiego "krzaczora" :) może uda się coś z nim zrobić?

Jeszcze w ogóle go nie ruszałam. Czy zamienić to co ma na pniach na rafię?

Czy te drzewka powstały z korzeni powietrznych czy właśnie z połączenia kilku pni?
Ostatnio zmieniony przez pinezka84 2009-07-10, 09:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Krystian P.
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-10, 14:06   

Pinezko, większość drzewek, które pokazałaś, zarówno w linkach jak i w miniaturkach, maja korzenie powietrzne.


A "krzaczor", którego dorwałaś to odwiń, pooglądaj, pomyśl jak chciała byś, żeby wyglądał, poprzycinaj nieco, jeśli potrzeba i zawiń wedle uznania rafią
Gdybyś zostawiła go tak jak jest, a z tego co widzę pod tą tkaniną są liście i jest pełno luzu, to czekała byś baaardzo długo i otzrymała byś odciśniętą kratkę na korze zrośniętych drzewek ;-)

Przy przemyślaniu różnych koncepcji pomyśl również nad bocznymi konarami, żebyś nie miała czegoś takiego jak teraz, tzn. prostego pieńka z czupryną u góry...
 
 
pinezka84
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-10, 16:11   

Dzieki wielkie za odpowiedź. Ja dopiero zaczynam z bonsai. Wcześniej tylko sobie tak hodowałam ficusy i inne... tak myślałam że to korzenie ale wolałam się upewnić ;-) Chciałabym właśnie żeby wyglądem przypominało to moje któreś z tych przykładowych (styl). Nie wiem czy mi sie to uda bo to będzie moja pierwsza próba. Ile czasu zajmuje mniej więcej doprowadzenie drzewka d takiego wyglądu jak te wyżej? Czy możecie polecić jakieś konkretne linki do poczytania... np. może już ktoś krok po kroku tu opisywał to? i natknęliście się.

Właśnie odwinęłam go i ma całkiem fajne 3 "badyle" :)

taki styl bedzie dobry czy proponujecie inny?

Mam jeszcze takie pytanie-> gdzie się kupuje rafię? W pasmanterii jakiejś?
Ostatnio zmieniony przez pinezka84 2009-07-11, 08:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group