Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
40 letni bukszpan
Autor Wiadomość
qwert 

Wiek: 39
Dołączył: 21 Kwi 2008
Skąd: bb:)
Wysłany: 2009-07-21, 14:29   40 letni bukszpan

Witam mam możliwość pozyskania 40-50 letniego bukszpanu, problem jest z nim taki, że właściciel nie wie ile ten bukszpan tam jeszcze porośnie zanim nie zaczną sie tam prace ziemne. I w związku z tym kilka pytań:
1.Czy gdybym go pozyskał jeszcze w lipcu to są jakiekolwiek szanse, że przeżyje zimę?
2.Ewentualnie kiedy byłby najszybszy możliwy termin kopania(ale jeszcze w tym roku) żeby były jakies szanse przyjęcia po przesadzeniu?
3. Ostatnio robotnicy musieli przyciąć połowę gałęzi tego bukszpanu, jeśli byłby wykopywany czy przyciąć go jeszcze bardziej czy raczej zostawić wszystkie pozostałe gałęzie na późniejsze przycinanie?

Jeśli ktoś ma jakieś porady przy kopaniu starszych krzewów to bym bardzo prosił :)
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-07-21, 19:50   

1. Jakieś szanse zawsze są. Czy masz może szklarnie? Wtedy było by łatwiej.
2. Jesienią a lepiej wczesną wiosną. Bukszpan nie przepada za silnymi mrozami choć w zime sobie u nas daje rade.
3. Zależy w jaki sposób go wykopiesz. Bezpieczniej będzie go przyciąć od razu. Nie wiem jakich rozmiarów jest itp więc nieco trudniej coś mówić na jego temat.
 
 
 
qwert 

Wiek: 39
Dołączył: 21 Kwi 2008
Skąd: bb:)
Wysłany: 2009-07-22, 09:35   

Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu :)
1.Czy w szklarni go cieniować jakoś podczas sierpniowych upałów czy raczej nie?
2.Co do buszpanu to jest on 2 metrowej średnicy kulą, problem jest taki że jego gałęzie tworzyły na tyle regularną kulę, że gałęzie w środku są pozbawione liści, jest kilkanaście gałęzi z liśćmi przy głównych konarach ale mają one najwyżej po 10 liści, dlatego pytałem czy pozbawienie go teraz zewnętrznych gałęzi(czyli na oko 99% masy zielonej) nie zaszkodzi mu jakoś po przesadzeniu. :)
 
 
epat
[Usunięty]

Wysłany: 2009-09-27, 20:11   

o wlasnie, moze ktos mi będzie mogl pomoc, mam bukszpany za oknem w podluznych donicach , podlewam co tydzien ale mi usychają , na wiosne zaczeluy puszczac listki i nagle przestały, zrobily sie takie ciemne a od zewnętrznych listkow takie suche
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-09-28, 17:09   

epat napisał/a:
podlewam co tydzien


Na przyszłość podlewaj częściej. Podlewanie raz na tydzień to za mało. Teraz jest jesień i jest wilgotniej niż w upalne lato więc można podlewać rzadziej. Ale zawsze trzeba sprawdzać czy ziemia nie jest zbyt sucha. Pamiętaj o zabezpieczeniu przed mrozami gdy przyjdzie zima. :roll:
Ostatnio zmieniony przez EnDiK 2009-09-28, 17:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group