Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nawożenie, a podlewanie przez zanurzenie
Autor Wiadomość
Maks
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-03, 13:58   Nawożenie, a podlewanie przez zanurzenie

Witam :)

Mam pytanie. Jakie są najlepsze sposoby nawożenia Bonsai podlewanych przez zanurzenie i jak to zrobić?
Dzięki za odpowiedzi :)
 
 
JurasM_PL 

Pomógł: 3 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Lut 2009
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2010-02-03, 21:39   

Najlepiej do wody dodać odpowiednią ilość nawozu płynnego i wstawić do niej na kilka minut podlewane bonsai.
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-02-03, 22:31   

Jakoś ten sposób do mnie zupełnie nie przemawia, przede wszystkim mało praktyczne. Ale to moja opinia.

Nie musisz nawadniać rośliny tylko przez zanurzenie. Możesz używać nawozów płynnych i podlewać roślinę przykładowo co dwa tygodnie w tradycyjny sposób, wodą z dodatkiem nawozu. Jak wyczytasz na forum najlepszym nawozem jest jednak nawóz stały typu Bio Gold
http://przyjacielebonsai....io&sid=18198fe8
Granulki umieszczasz płytko pod powierzchnia ziemi albo przykładowo pod fragmentem mchu w donicy i nawóz uwalnia się za każdym razem gdy podlewasz.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2010-02-04, 08:16   

Maks poruszył bardzo ważny temat. Zarówno JurasM jak i Dawid mają rację. Wszystko zależy od tego w jakiej ziemi rośnie drzewko. Przykład Jurasa odnosi sie do roślin świeżo nabytych, o mocno zbitej, zdegradowanej i o niewłaściwej strukturze glebie. Sytuacja taka dotyczy drzewek zakupionych jesienią i zimą, a więc w okresie spoczynku, czyli nie wymagającym nawożenia. Marketowce mają jednak to do siebie, że naszprycowane nawozami przed sprzedażą są rozregulowane i wypuszczają nowe przyrosty nawet w okresie zimowym. Wtedy nie ma rady i trzeba je delikatnie zasilać. I wówczas - moim zdaniem - lepszy jest sposób Jurasa. Roślina wraz z wodą "zaciągnie" odpowiednią ilość nawozu. Sposób Dawida raczej się nie przyjmie - podlewanie "od góry" takich roślin nie jest najlepszym rozwiązaniem, a wkładanie im gdziekolwiek bio goldu mija się z celem, bo ten lepiej zachować do wiosny i zastosować po przesadzeniu rośliny. Przesadzamy oczywiście w jak najbardziej optymalną mieszankę, a wówczas nie musimy już podlewać przez zanurzenie. Po przesadzeniu jak najbardziej zachęcam do stosowania długodziałających nawozów naturalnych.
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-02-04, 10:24   

Dzięki armin za ten wywód. Bardzo przydatne informacje.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Maks
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-05, 11:13   

Ja również dziękuję wszystkim za odpowiedzi i cenne rady :)

Wiem, że najlepsze są nawozy naturalne (np. BIOHUMUS) i długodziałające (Bio Gold), ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy nawóz mineralny Biopon nadaje się do wlanania do wody i podlewania przez zanurzenie, czy lepiej stosować go dolistnie, żeby nie uszkodzić Bonsai?
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2010-02-05, 12:42   

Stosowałem nawozy firmy Biopon do podlewania (teraz przeszedłem tylko na długodziałające) i dobrze się sprawdzały. Na temat nawożenia dolistnego się nie wypowiadam, bo nigdy tego nie próbowałem. Jeśli zachowasz odpowiednie proporcje woda/nawóz i nie będziesz zbyt nadgorliwy przy nawożeniu, to nie jesteś w stanie "uszkodzić Bonsai".
 
 
Maks
[Usunięty]

Wysłany: 2010-02-05, 13:22   

Dzięki armin :)
 
 
michu2204
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-21, 10:46   

Witam
Mam małe pytanko. Dostałem w prezencie wiąza drobnolistnego (kupiony z marketu) po jakim czasie mam zastosować nawóz (BIOPON) i co jaki czas go stosować? Drzewko jest trzymane w domu.
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-11-21, 11:06   

Zacznij nawozić wiosną,a co do częstotliwości i dawkowania - stosuj się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu.
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-11-21, 21:19   

Dodam, że ostatnie nawożenie należy skończyć najpóźniej na początku października. Później zimujesz roślinę. Poczytaj więcej o zimowaniu wiąza i dlaczego powinno się to robić.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group