Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fikus gubi liście
Autor Wiadomość
Piesiu
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 20:40   Fikus gubi liście

( Wątek z 09.11.2004, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Moje drzewko traci liście - czy to normalne na jesień ?Co powieneniem zrobić ? Mam je od dwóch tygodni. Podlewam regularnie i zraszam.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-09-01, 20:40   

Ficus gubi liście najczęściej wtedy gdy:
- drastycznie zmniejszysz mu oświetlenie
- ustawisz go w miejscu narażonym czszególnie na chłodne przeciągi
- w pomieszczeniu panuje dość wysoka temperatura ( jak na czas zimowy ) a dodatkowo powietrze jest suche. Generalnie Ficus w tym czasie lubi temp. 18-22 C i wieczorne zraszanie rozpylaczem.

Zastanów się więc , czy któryś z powodów może występować w twoim przypadku. Przyjżyj się również z bliska liściom i gałązkom czy nie widać na nich podejrzanych szczegółów: plamki , kropki , narośla , poruszające się punkty , nalot itp.
Ficus to bardzo silny "typek" i przetrzyma niejedno. Zrzucanie liści jest również często jednym ze sposobów aklimatyzacji w nowym otoczeniu , o znacznie różniacych sie warunkach , tak więc bacznie obserwuj czy roślina póbuje odbudować masę lisciową ( świeże pączki ), co oznaczałoby że jej kondycja jest dobra i stara się dopasowac do nowych warunków.

Powodzenia
 
 
Potrzebujący
Gość
Wysłany: 2006-09-01, 20:41   

Mój ficus benjamina opuścił liście w dół a niektóre zżucił.Przypuszczam że to od słabego oświetlenia ,ale mam pytanie:
Czy można drutować drzewka od pierwszego roku?
Ma trochę cieplej niż 22c.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-09-01, 20:42   

Witam

Prawie fikusa (szczególnie wszystkie odmiany benjaminskiego) możesz właściwie formować i drutować przez cały rok. Kontroluj tylko cały czas czy drut nie zaczyna wrastać. Powodem oklapnięcia listków równie dobrze może być słaba wilotność powietrza i ta temperatura, o której piszesz. Być może warto spróbować obniżyć ją do około 20 C. Wszystko zależy od preferencji domowników. Ja również miałem kiedyś te 2-3 stopnie więcej w mieszkaniu , ale po obniżeniu temperatury w kolejnym sezonie zimowym zauważyłem, że łatwiej utrzymać wilgotność, rośłinki lepiej sie czują, a domownicy lepiej sypiają i mają mniej problemów nosowo-gardłowych, więc z mojej strony polecam. .
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 20:43   

Mój fikus tez mial z 4 żolte liscie... stoi na parapecie przy wejściu na balkon... i dość często się wychodzi... wiec pewnie przez zamiane temp.?
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-09-01, 20:43   

nooooo.

fikus nie lubi przciągów i nagłych zmian temperatury, lub oświetlenia. Wtedy reaguje właśnie gubieniem liści.
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 20:44   

Olonie prawie nie ma co dodać do twojej wypowiedzi!
Mam 4 fikusy i to co piszesz zgadza się dokładnie. Dodał bym tylko to iż zauważyłem że beniaminy dość szybko przyjmują nadany im kształt.
A, i moje dobrze współżyją z mchem - utrzymuje im stałą wilgotność podłoża.

:-)
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 20:45   

co do mchu można by troche podyskutować... no bo jednak taki meszek z dworku to cieżkko utrzymac bo usycha ale co do formy to zgadzam się po pół roku przycinania moje benjaminki są śliczne ;] gdzies za miesiąc pokaze fikusa z maja i jak wyglada teraz
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-09-01, 20:46   

Gohans, a Ty to byś się na mapkę wpisal w końcu !

Apropos mchu: przy utrzymywaniu stałej wilgotności podłoża i niezłej wilgotności otoczenia (właściwie 50% to już dobrze), i podłożu z domieszką torfu, mech sam z czasem zaczyna wyrastać, tak więc najczęściej trochę cierpliwości i konsekwencji w podlewaniu wystarczy aby znaleźć go w doniczce. Utrzymanie jest jednak o tyle uciążliwe, że bardzo szybko reaguje na jakiekolwiek przesuszenie, a w razie gdy jest mu dobrze to potrafi przydusić korzenie naszemu drzewku i zabrać mu "pożywienie". Mech potrafi szybko obumrzeć przy zastosowaniu wprost na niego nawozów płynnych więc lepiej wtedy stosować kulkowe lub organiczne.
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 20:47   

a no faktycznie nie ma mnie :shock: :-D jak znajde chwile to dam znać szefowi ;]

a propo mchu ... z dworku napewno ci nie przezyje ja juz probowalem. Tak jak Olonek powiedział cierpliwości ja w fikusie juz mam troche mchu ,sam sie wysiał

Pozdro
 
 
potrzebujący
Gość
Wysłany: 2006-09-01, 20:48   

Na ziemi pojawił się jakby jakiś biały nalot.Fikus ciągle gubi liście.Czy ten nalot
jest szkodliwy dla rośliny?
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 20:48   

jeżeli ten nalot jest lepki i wyglądający jak pajeczyna skupiona w jednej bryle - to jest to prawdopodobnie pleśń - aby ją zlikwidować nalezy wierzchnią warstwe ziemi w doniczce wymienić na nową , można ją też przekopać albo wysuszyć - pleśń bierze się z nadmiaru wilgoci i podlewania - jezeli woje liscie robią sie czarne i opadają tzn że za duzo podlewasz tego fikusa a na dodatek zrobiła się w doniczce pleśń


jeżeli natomiast ten biały nalot jest twardy i wygląda jak powłoka - znajduje sie też na pniu drzewka i trudno sie ją zdrapuje to jest to zwykły osad z wody - minerały które osiadły - kamień - wystarczy tylko troche tą ziemie przegrzebać i wszystko bedzie w normie - aby nie było tego osadu w przyszłości polecam Ci podlewanie drzewek wodą odstaną conajmiej przez dobe - albo wodą przegotowaną i odstaną conajmiej 6 godzinek


GohanS - Ty masz za duzo hobby - Ty nie masz czasu nawet do mnie wpaść po donice - a na jednej ulicy mieszkamy!To kiedy Ty zrobisz ten profil? Za rok?dwa?


P.S.2
o jakim mchu mowa?jak tym dwornym to małe szanse na utrzymanie go w domu przez dłuzszy czas - taki mech wsadzany jest tylko na czas wystawy jako dekoracja - po wystawach jest usuwany

a co do tego mchu domowego - czy to nie zwykły nalot?zielony na ziemi?
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-09-01, 20:49   

White

Nie nie. Ten nalot co mówisz to oczywiście glon, ale on jest wynikiem wystąpienia pewnych warunków (stale i bardzo wilgotnej gleby) i odpowiedniego składu chemicznego wody (spróbujcie pozostawić na dłużej butelkę z wodą i rozcieńczoną dawką jakiegoś płynnego nawozu mineralnego a z pewnościa zobaczycie niebawem piękny glon )
Mech o którym ja mówiłem to po prostu mech (niestety nie jestem orłem w rozpoznawaniu odmian). Rośnie wolno i najprędzej porównałbym go do tych "kupeczek" jekie latem pojawiaja się w zagłębieniach na dużych powierzchniach betonowych (chodniki , mosty, podmurówki i mury , szczgólnie te bardziej "wiekowe"). W samej warstwie nadziemnej (ta zielona) można wyraźnie odróżnić skupiska maleńkich wyrostków (nie do zobaczenia na glonie). Rośnie wolno i nie wysoko, z czasem tworzy charakterystyczne dla mchu "wysepki" zieleni. Tak więc niewątpliwie jet to mech.
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-09-01, 20:50   

Możliwe, że benjaminy faktycznie mają coś co sprzyja rozwojowi mchu. U moich benjaminów zawsze pojawia sie mech, z czasem pokrywający całą powierzchnię ziemi w doniczce. Jest bardzo dekoracyjny i nie zauważyłem żeby szkodził roslinie. Obecnie niestety mchu nie mam, a szkoda bo pstryknął bym Wam fotkę.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-09-01, 20:51   

mech w mieszkaniu rośnie najmocniej w Marcu i Kwietniu , albo na przełomie Września i Października , więc poczekasz troszkę na fotografowanie go
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group