Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odkład powietrzny - wszystko fajnie ale...
Autor Wiadomość
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-02-28, 18:05   Odkład powietrzny - wszystko fajnie ale...

Witam. Zgłębiam literaturę sztuki bonsai i jestem na etapie doświadczeń. Na dniach będzie wiosna, więc zależy mi na pozyskaniu drzewka z natury. Wiem, że wiąże się to z pozwoleniami, w zależności skąd chcemy pozyskać roślinę. Więc nie chcę nic wykopywać, tylko zrobić odkład na gałęzi w lesie. Zabieg chcę przeprowadzić na klonie pospolitym oraz buku. Wiem teoretycznie jak postępować, tyle że jak już wszystko zrobię czyli zainstaluję doniczkę wypełnioną torfem podleję wystarczy czekać prawda? Ale jednocześnie zastanawia mnie co z podlewaniem. Z miejsca zamieszkania do miejsca gdzie upatrzyłem drzewa jest ok 2 km. Czy jest sens wogóle próbować w taki sposób na odległość robić odkłady?
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-02-28, 18:11   

Jeśli jesteś w stanie jeździć tam tak często aby nawet w lecie,przy dużych upałach utrzymywać stale wilgotny torf,to jest sens.Jeśli nie - sam sobie odpowiedz.
 
 
 
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-02-28, 18:47   

No właśnie. Starałbym się jak mogę, tylko pytanie czy jeżeli kilka dni nie miłbym możliwości i torf powiedzmy był suchy przez np dwa dni, czy coś się stanie? Albo inaczej, jak długo można dopuścić do nie podlania torfu w odkładzie, czy jest to wogóle dopuszczalne? Jak będę to wiedział, to w tedy zweryfikuję czy jest sens i odpowiem sobie sam :)
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2010-02-28, 18:48   

Zrób odkład przy ziemi jeśli roślina jest warta :-P Potem rozdzielisz rośline i to co się ukorzeniło zabierzesz a to co rosło w ziemi zostawisz. Będzie łatwiej i nikt Ci nie zarzuci, że kopiesz drzewo z lasu i niszczysz runo leśne haha :roll: ;-)

P.S. Myślisz, że ktoś zauważy, że z lasu znikła 1 roślina? No chyba, że jest duża albo leśniczy zna każdą rośline ;-)
 
 
 
bogdan 49 
bogdan 49

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Lis 2008
Skąd: gostyn
Wysłany: 2010-02-28, 19:07   odkład

wychodowanie drzewka wymaga dużo nakładu pracy i cierpliwiści.Ty od samego początku brniesz sam nie wiedząc w co. jeżeli jesteś z leszna w wielkopolsce to masz wokoło siebie bardzo dużo szkółek ogrodniczych a w nich materiału że do konca życia nie przerobisz. :beer:
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-02-28, 22:51   

Panowie, znów dyskusja zahacza o patologię. Endik, słyszałeś o czymś takim jak wycinka drzew? To o czym piszesz (odkład) jest właśnie wycinką.
Druga sprawa to polecałbym uzupełnić nieco wiedzę o odkładach powietrznych, bo to co wypisujecie to mija się z prawdą.
_________________
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2010-03-01, 16:54   

No tak, masz racje. Dosłownie wycinka. :oops:
Ronin napisał/a:
to co wypisujecie to mija się z prawdą.

Jeśli zauważyłeś błąd to czy mógłbyś go przedstawić? Czy chodzi Ci o to, że Krzychoo nie wspomniał np. o zdarciu kory?
 
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-03-01, 23:21   

Żeby utrzymać wilgotność torfu można go owinąć folią spożywczą-przeźroczystą. Aby słońce nie wysuszało zbytnio ziemi w odkładzie można okręcić dodatkowo srebrną folią, która będzie odbijać promienie.
_________________
 
 
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-03-02, 20:35   

To już coś :) dziękuję za poradę :) Zależy mi na dosłownie dwóch lub trzech gałązkach z natury z ładnych zdrowych drzew. Ze szkółki też skorzystam. Uczę się, dużo czytam i co za tym idzie eksperymentuję :) Zakupiłem nasiona i będę czekał. Zakupiłem sadzonki i je pielęgnował. Na wiosnę odwiedzę szkółki drzew i coś wybiorę. Na koniec chcę ledwie dwie, trzy gałązki z odkładów, aby przekonać się czy się uda. Jak już z biegiem czasu oswoję pewną wiedzę zabiorę się do kopania z natury, ale to z czasem, nie teraz. Szkoda byłoby mi fajnego drzewka niszczyć. A tak nikomu nie szkodzę :) Dziękuję jeszcze raz wszystkim za rady :) Pozdrawiam serdecznie.
 
 
KRZYCHOO 

Dołączył: 11 Lut 2010
Skąd: leszno
Wysłany: 2010-03-06, 22:02   

A czy można pozyskać brzozę brodawkowatą poprzez odkład powietrzny, tak aby ukorzenić w miarę grubą gałąź, ładnie rozrośniętą i tym samym uzyskać drzewko?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group