Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasiona Klonu plamowego
Autor Wiadomość
katastrof
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-19, 23:41   Nasiona Klonu plamowego

Witam

Ostatnio kupiłem kilka różnego rodzaju nasion drzew. Chciał bym bardzo wyhodować sobie klona palmowego. Razem z nasionami dostałem instrukcje jak mam postępować z jego nasionami:

"Nasiona moczyć w ciepłej wodzie przez 24 godziny. Stratyfikować w temp. od 0 - 10C przez 90 - 120 dni. Siać po stratyfikacji. Siewki wolno rosną. Są wrażliwe na mróz. Powinny pozostać w inspekcie przez 2 - 3 lata."

Mam kilka pytań, co do tej instrukcji. Może będą to pytania głupie ale muszę znać na nie odpowiedź, ponieważ chcę dobrze przygotować materiał na bonsai.

1. Stratyfikacja - Nasiona przed umieszczeniem w lodówce należy wymieszać z wilgotnym piaskiem. Czy należy dolewać wody do tej ziemi z piaskiem aby nasiona były cały czas wilgotne?

2. Czy naprawdę należy je trzymać aż od 90 do 120 dni w lodówce?

3. Czy inspekt mogę trzymać w domu późną jesienią i zimą?

4. I w końcu, o jakiej porze roku najlepiej siać?

5. Może ktoś ma już doświadczenia z siewkami?
 
 
szakallo
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-21, 08:37   

Też kiedyś miałem takie nasiona wiekszość nawet nie wykiełkowało połowa chyba była już martwa na samym początku a reszta z czasem zgniła w ziemi

Lepiej kup sobie sadzonkę klona za 10zł i przynajmniej jeden będziesz miał i to już wyrośniety w miarę
 
 
Robert Błądek 
Robert błądek


Pomógł: 9 razy
Wiek: 51
Dołączył: 11 Lis 2007
Skąd: sosnowiec
Wysłany: 2010-03-21, 09:33   

Nasiona klonu jesienią opadają na ziemię aby tak przeleżeć w ściółce całą zimę. Kiełkują dopiero na wiosnę. Podlegają wszystkim czynnikom atmosferycznym jakie panują zimą. Stratyfikacja nie jest niczym innym jak naśladowaniem tych warunków. Ja nie widzę problemu aby nasiona wysiać jesienią do jakiegoś pojemnika i pozostawić na dworze. Trzeba obserwować co się dzieje w naturze i to naśladować
_________________
Pozdrawiam R.B.
 
 
katastrof
[Usunięty]

Wysłany: 2010-03-21, 11:55   

Czyli równie dobrze można zebrać nasiona na jesień i takie nasiona trzymać np. na balkonie w doniczce z ziemią. NA ZIEMI (na powierzchni) wysypać nasiona, żeby przeleżały zimę, a koło np. marca włożyć je do środka ziemi? :)
Ostatnio zmieniony przez katastrof 2010-03-21, 11:58, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
qwert 

Wiek: 39
Dołączył: 21 Kwi 2008
Skąd: bb:)
Wysłany: 2010-03-21, 22:43   

1. tak należy je zwilżać, ale nie przesadzać z wodą bo będą się dłużej stratyfikowały albo zgniją.
2. to zależy, ale na mniej niż 60 dni to nie ma szans raczej, koło 80 bym typował, kiełkowanie jest nierównomierne
3. klon palmowy jest outdoorem, więc już wiesz
4. wiosną, czyli stratyfikację zacząć zimą, bo jak ci powychodzą nasionka w sierpniu to przez pierwszą zimę prawdopodobnie padną
5.kup sobie topsin na różniaste choroby na które klony bardzo lubią chorować, a siewki to już w szczególności :) , siewki cieniować

i ogólnie jeśli kupiłeś na allegro, to nigdy nie wiesz czy nasiona są z poprzedniej jesieni, czy mają po kilka lat i marną zdolość kiełkowania.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group