Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obcięcie gałęzi w sośnie i drutowanie
Autor Wiadomość
stivd 
Dawid

Dołączył: 01 Mar 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2010-05-09, 00:48   Obcięcie gałęzi w sośnie i drutowanie

Witam,
małe pytanie laiki: czy można w sośnie obciąć połowę długości gałęzi i czy z tej połowy, z której pozostała przy drzewku wypuści jakieś odrosty? Proszę o odpowiedź.
Ostatnio zmieniony przez stivd 2010-05-12, 10:12, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
HarDon 
MaciekP


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Mar 2010
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: 2010-05-09, 00:59   

O ile mi wiadomo to przycięcie gałęzi u sosny nic nie da. Korona rozrasta się i zagęszcza gdy zaczniesz przycinać "świeczki".
 
 
stivd 
Dawid

Dołączył: 01 Mar 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2010-05-09, 12:05   

Dzięki za podpowiedź na pewno mi bardzo pomogłeś :beer:
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-05-09, 12:24   

Raczej nie bardzo Ci pomógł, bo to co napisał nie jest prawdą. Pytasz o przycięcie gałęzi w połowie przez co rozumiem, że pozostała część gałęzi nie miałaby zieleni na końcu, tak? Jeśli dobrze odczytałem Twoje pytanie to niestety, ale z taj gałęzi nic już nie wyrośnie. Najzwyczajniej obumrze. Natomiast jeśli chodzi Ci o skrócenie gałęzi do wcześniejszego międzywęźla to jak najbardziej z pozostawionej części wybiją nowe pąki. Co do zagęszczania sosny to stosuje się wszelkiego rodzaju zabiegi mające na celu zmniejszenie ilości części zielonej, co stymuluje roślinę do wypuszczania nowych pąków. Można zatem wycinać ubiegłoroczne igły, robić selekcję pąków i ciąć igły.
_________________
 
 
stivd 
Dawid

Dołączył: 01 Mar 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2010-05-09, 23:52   

Dzięki Ronin
posiadam sosnę limbę gałęzie środkowe są dłuższe od dolnych więc stąd moje pytanie. Dołączam zdjęcia są kiepskiej jakości nic nie zrobię taki sprzęt :oops: . Tam będzie wszystko widać.
Ostatnio zmieniony przez stivd 2010-05-11, 08:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Warszawska Szkoła Bonsai 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Mar 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-10, 09:09   

Ronin napisał/a:
Natomiast jeśli chodzi Ci o skrócenie gałęzi do wcześniejszego międzywęźla to jak najbardziej z pozostawionej części wybiją nowe pąki.


No właśnie nie ! Tu powinno paść pytanie - o jaką sosne chodzi ? Bo nie z każdą jest tak samo, że zieleń się cofa. Sosna limba jest sosną 5 igielną i nie ma szans na cofanie zieleni (jak w każdej 5 igielnej, chociaż widziałem na drobnokwiatowej (też która jest 5 igielną sosną) takie coś ale to był jeden pączek na całym drzewie). Gałązki będą rosły i wydłużały się a zieleń będzie coraz dalej od pnia. Ta odmiana nie nadaje się na bonsai za bardzo.
_________________
http://www.ogrodybonsai.pl
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-05-10, 10:42   

Większość sosen cofa, znaczna część się nadaje na bonsai. A kto z czego robi to mnie już nie interesuje. Pytanie było jasne czy sosna cofnie a skoro większość cofa to napisałem, że cofa i nie widzę sensu w rozwodzeniu się na ten temat. I swoją drogą pytanie było bardziej techniczne-chodziło o miejsce cięcia. I tak jak z nie każdej 5 igłówki wybije pąk tak i nie każda sylvestris się nadaje do formowania, ale po co o tym pisać skoro są to marginalne przypadki?
_________________
 
 
Warszawska Szkoła Bonsai 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Mar 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-05-10, 11:53   

Ronin napisał/a:
Pytanie było jasne czy sosna cofnie a skoro większość cofa to napisałem, że cofa i nie widzę sensu w rozwodzeniu się na ten temat.


Jeżeli nie chcesz się rozwodzić na temat, to po co piszesz posty ? Po to by wykazać, ze jesteś mądrzejszy niż inni czy po to by mieć więcej gwiazdek "pomógł" ? Masz wiedzę ale piszesz tylko na PB w tego typu tematach, czemu nie napiszesz nic w tematach trudniejszych, gdzie wystawiane są drzewa albo poważniejsze problemy ?

Jeżeli chcesz być pomocny i masz pokorę do samego siebie, drzew i ludzi to powinieneś rozwijać wypowiedzi i przedstawiać konkrety. To tak jak by ktoś Ci napisał "możesz szczepić jałowce" ale nie podał Ci kiedy i zabrał byś sie za to w grudniu. Większość nie oznacza każdej.
_________________
http://www.ogrodybonsai.pl
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2010-05-10, 12:25   

A jakie to są te trudne tematy? Mam się wypowiadać na temat kształtowania drzew przez internet? Nadal w to wierzysz, że się da? Widziałeś temat tego typu-cięcie sosny- na FPB? Nie muszę pisać postów, nie jest mi to do życia potrzebne a moja samoocena jest w doskonałej harmonii i nie muszę się ani dowartościowywać na tak płytkim poziomie, jakim jest forum internetowe, ani też nie czuje się od nikogo mądrzejszy gdyż mądrość jest odczuciem subiektywnym i nie do zweryfikowania.
I nie pisz mi co powinienem a czego nie, bo jest to tylko i wyłącznie moja sprawa. Zwłaszcza nie rób tego zaraz po tym jak pouczasz mnie bym był pokorny. To najzwyczajniej w świecie jest irracjonalne i niedorzeczne.
I na sam koniec proszę Cię komórko czy też komuno (bo rozumiem, ze tworzycie swojego rodzaju komunę) "Tanuki" przedstawiaj się jeśli masz ochotę wchodzić ze mną w polemikę inaczej będę nadal Cię lekceważyć jako partnera do dyskusji.

I tak na marginesie jak można być "pokornym wobec siebie"? Nielogiczne.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2010-05-10, 12:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-05-10, 12:32   

Panowie zaczynamy odchodzić od tematu głównego.
Proponuję trochę wyluzować a Ciebie Tanuki faktycznie prosiłbym o podpisanie się.
 
 
 
stivd 
Dawid

Dołączył: 01 Mar 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2010-05-10, 20:38   

Panowie , Panowie ja tylko spytałem się o radę i proszę przystańcie się już kłócić :-|

Pomysł mam taki, odrutować środkowe gałęzie kierując je w dół a czubkami w górę poobcinać im nowo wypuszczone wierzchołki, ale to dopiero w czerwcu a dolnym gałęzią dać czas na wyrównanie długości. Górna część posiada kilka młodych gałązek więc będę miał kolejne piętro. ;-)
Ostatnio zmieniony przez stivd 2010-05-12, 10:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
qwert 

Wiek: 39
Dołączył: 21 Kwi 2008
Skąd: bb:)
Wysłany: 2010-05-13, 20:49   

to ja może zapytam: to da sie robić bonsai z limby czy się nie opłaca?
pytam bo mam fajną limbę na oku :) .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group