Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
nowe odgałęzienia
Autor Wiadomość
Robi18
Gość
Wysłany: 2006-07-08, 01:36   nowe odgałęzienia

( Wątek z 17.10.2004, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

czy prawdą jest ze nowe odgałęzienia można uzyskać przez nacięcie drzewka?
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-08, 01:37   

Witam.

Przyznam się szczerze , że nie spotkałem się z taką techniką. Mogę ci natomiast powiedzieć że w takich wypadkach wiele zależy od gatunku posiadanego drzewka , jego wieku i kondycji. Na pewno nie ma ogólnej recepty na postępowanie typu: "Tutaj chcę mieć dodatkową gałąź więc robię tak , a tak i ona tam wyrasta".
Zazwyczaj - jeśli chcę aby drzewko nieco się rozkrzewiło w niższych partiach - stosuję dość radykalne przycinanie korony. Poza tym okaz jaki posiadam staram się uformować w takim stylu , aby można było wykorzystać istniejące już gałęzie i odrosty. Pomagamy wtedy poprostu naturze osiągnąć doskonalszą formę.

Podejrzewam , że nacięcie drzewka spowoduje jedynie powstanie blizny. Inna sprawa to szczepienie , polegające na dodaniu gałęzi z innego drzewa , tego samego gatunku , w wybranym miejscu. Jest kilka technik stosowanych w praktyce ( boczne w półszparę , boczne w szparę , na przystawkę boczną , ablaktacja , przez zbliżenia na korę itd ) , jednak to już wyższa szkoła jazdy , ryzyko niepowodzenia , no i potrzeba znajomości dobierania metod szczepienia do konkretnych gatunków.

Jeśli ktoś zna inne ( mało znane ) metody , które sprawdził w praktyce , to na pewno wszyscy chętnie o nich poczytamy.

Pozdrawiam... 8-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-08, 01:38   

no własnie co z tymi gałazkami?
przez taką metode -to tylko dzióry powstaną

ale czy przez przycinanie korony
-taka opcja jest ze z pnia zaczną powstawać nowe odgałezienia?
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-08, 01:39   

Nie tak łatwo: zależy od tego, ile uśpionych oczek znajduje się na pniu, poza tym "dość radykalne przycięcie" może oznaczać obcięcie wszystkich gałęzi, nie delikatne skrócenie tychże (bo to spowodowałoby np. rozgałęzienie się już istniejących gałęzi i tyle). Przyzwyczaj się do myśli, że raczej nie będziesz mieć gałązki tam gdzie ci to odpowiada. Może mógłbyś zamieścić zdjęcie drzewka? Wtedy łatwiej byłoby coś doradzić: trzeba by je zobaczyć, no i różnegatunki różnie mogą reagować na przycięcie lub próby zaszczepienia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group