Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowy Wiąż Drobnolistny z focus.bonsai. Kilka pytań.
Autor Wiadomość
lucreey
[Usunięty]

  Wysłany: 2010-06-18, 14:49   Nowy Wiąż Drobnolistny z focus.bonsai. Kilka pytań.

Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy post. Pierwsze drzewko. Oto i on:
zdjęcia może nie najlepsze ale chwilowy brak aparatu..
http://img203.imageshack....id=72361400.jpg

Jest to wiąż drobnolistny zakupiony w sklepie Focus bonsai. Przeczytałem już możliwie większość istotnych podstawowych informacji, jednak czuję niedosyt a w internecie ciężko znaleźć odpowiednie opisy, mam więc parę pytań.

-Czy lepiej trzymać go w domu czy na zewnątrz ?

-Drzewko dostałem w swoje ręce 16 czerwca, parę dni temu. Obecnie stoi na balkonie w pół cieniu. (południowa strona) Jest nawadniane jeśli tylko robi się sucha ziemia na wierzchu.

-Zakupiłem kermazyt, chcę zrobić tackę z wodą, dla polepszenia wilgotności. (czy można to stosować na zewnątrz czy raczej w mieszkaniu?)

-Również nawóz Green King jest w drodze. (kiedy rozpocząć nawożenie? Czy lepiej na początek mineralny czy organiczny ?)

-Czy drzewko można teraz przesadzić? W doniczce którą dostałem od focus'a jest chyba zwykła ziemia bez warstwy drenażowej. Doniczka to 15cm/9cm/5cm wysokości. Drzewko ma około 19cm.
-Jakiej mieszanki ziemi używać najlepiej do tego drzewka? http://www.allegro.pl/ite...iol_bonsai.html czy ta mieszanka będzie dobra czy może polecacie coś innego na początek ?


- Czy mogę teraz drutować poszczególne gałązki ? Czy jest to zły moment ? Miałem na celu wyprostowanie nie których gałązek bardziej poziomo.

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc i pozdrawiam!
Wojciech B.
;-) [/u]
Ostatnio zmieniony przez lucreey 2010-06-19, 17:23, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
alasya
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-18, 16:51   

Najlepiej mu będzie na zewnątrz. Drzewka przesadza się na wiosnę, około marca - początek kwietnia.
 
 
lucreey
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-18, 17:04   

Dziękuję za radę. Proszę jeśli ktoś może i ma chwilkę, odpowiedzieć na resztę moich pytań.
Pozdrawiam.
 
 
Starling 
Lidka O.

Wiek: 39
Dołączyła: 20 Lut 2010
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2010-06-18, 17:31   

hej
zostaw drzewko narazie. Tylko podlewaj daj mu się zaaklimatyzować.
 
 
Delete
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-19, 10:04   

Wydaje mi się, że kermazyt się nie przyda. Mój rośnie na balkonie. Podlewam go jak ziemia wyschnie. Nie używam kermazytu, a i tak wypuszcza ładne liście. Ale możesz poeksperymentować. :-)
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-06-19, 18:33   

keramzyt jest dobry jak sie go stosuje w mieszkaniu zeby podnieśc wilgotnośc powietrza a na dworze to i tak i tak wilgotności nie zmienisz chyba że jakiświlki basen koło drzewka postawisz albo cos w tym stylu.

narazie nic nie drutuj nie tnij nie nawóż, tylko podlewaj i daj sie zaaklimatyzować, jak bedzie troche mizerniec to też nie panikuj to znak ze sie aklimatyzuje, zrzuci kilka lisktów ale jak go nie przelejesz to wróci do formy. z przesadzaniem to różnie, w sumie to mógłbys zrobic to od razu po kupnie to roslina nie meczyła by sie dwa razy ale to też jest dosyc ryzykowne bo moze tego nie wytrzymac, zależy w jakis była stanie. podłoże to najlepiej akadama.
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
lucreey
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-20, 08:30   

Dziękuje Sebastian za odpowiedź. :-)

Drzewko w sumie już się chyba zaaklimatyzowało. Na początku troszkę gubiło listki teraz ma już sporo nowych! :beer:
Gdzieś doczytałem się na forum że akadama owszem nadaje się ale do troszkę starszych drzewek. Zapytam jeszcze czy mieszanka ziemi oferowana przez Przyjaciół Bonsai jest godna polecenia ? Czy ktoś używa jej w swoich drzewkach? http://przyjacielebonsai....01&sid=0e8d6aab

To chyba tyle tylko jeszcze kiedy zacząć nawozić ? Za tydzień
Bo jest na to chyba odpowiedni miesiąc.
Na początek polecacie nawóz organiczny w kostkach, czy lepie zwykły mineralny w płynie ?
;-)
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-06-20, 08:50   

Drzewko masz od 16 czerwca więc raczej wątpliwe żeby w 4 dni się zaaklimatyzowało. Daj mu więcej czasu i nie spiesz się.Na Twoim miejscu poczekałbym przynajmniej miesiąc żeby mieć pewność że drzewko się zaaklimatyzowało (wtedy będzie już trochę późno na przesadzanie więc zaczekaj z tym do wiosny).

Co do akadamy dla młodych drzewek,to nie widzę przeszkód. Inna sprawa,że nigdy nie stosowałem jej do drzewek outdoor ponieważ wyczytałem gdzieś że w naszym klimacie się nie sprawdza - po prostu akadama ma to do siebie że bardzo chłonie wodę natomiast zimą gdy woda zamarza,akadama traci swoją strukturę i na wiosnę zostaje z niej pył. Tyle tylko,że jak mówię,sam nie odważyłem się zaryzykować i sprawdzić więc może niech wypowie się ktoś kto trzyma drzewka na zewnątrz w akadamie bo być może w tym miejscu napisałem głupoty ;-)

Z nawożeniem się wstrzymaj.Osobiście w tym sezonie wogóle bym nie nawoził.Pamiętaj że niedobór składników pokarmowych jest o wiele mniej niebezpieczny niż ich nadmiar.A nie masz przecież pewności czy nie zastosowano jakiegoś nawozu długo działającego.

Moje rady są takie - w tym roku nic nie rób z drzewkiem. Na wiosnę przesadź i dopiero po jakimś czasie zacznij nawożenie. Na razie nic złego z drzewkiem się nie dzieje więc do wiosny powinno spokojnie dać radę bez przesadzania o ile będziesz o nie odpowiednio dbał.
A co do nawozu to organiczny jest o wiele bezpieczniejszy - trudniej przenawozić.
Ostatnio zmieniony przez lukipela 2010-06-20, 08:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-06-25, 15:35   

Co do mieszanki bonsai ze sklepu Przyjaciół Bonsai to polecam. Używam jej od kilku lat i rośliny są zdrowe i pięknie zielone.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group