Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Biały nalot na ziemi
Autor Wiadomość
martpet
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-08, 18:16   Biały nalot na ziemi

Witam, posiadam Ficusa Retuse ładnie rosnie liscie nie opadaja (jak narazie) lecz od kilku dni zauważylam jakis bialy nalot na ziemi mojej roslinki. Nie mam pojecia co to jest. Wilgotno nie ma bo podlewam dopiero wtedy gdy potrzebuje. Podobne jest to do pleśni ale czytalam ze rowniez moze byc to osad z soli. Dodaję zdjęcia mojej retusy: :-)



[/code]
 
 
stachu
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-08, 18:32   

coś mi się nie wydaje że to osad z soli bo to taki na delikatny meszek wygląda. Przędziorek raczej też to nie jest. Sam się jeszcze z takim czymś nie spotkałem ale myślę że może to być jakiś grzyb więc poczekaj na porady innych
 
 
viedzma 

Wiek: 39
Dołączyła: 01 Sie 2010
Skąd: Jasło
Wysłany: 2010-10-08, 19:51   

pleśniawka się z tego robi.. za mało światła
 
 
zelkova
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-08, 22:05   

Wykwity na powierzchni ziemi sygnalizują nadmierne stężenie różnych związków w wodzie jaką polewamy. Gdy wykwitów jest mało to nie są szkodliwe.Nalot biały może być spowodowany dużym stężeniem soli wapnia co może doprowadzić do uschnięcia korzeni a nawet i całej rośliny.Żeby się tego badziewia pozbyć to wymienić 2-3 cm górnej warstwy.
Podlewamy miękka wodą -to ważne.
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2010-10-10, 08:23   

zelkova napisał/a:
Wykwity na powierzchni ziemi sygnalizują nadmierne stężenie różnych związków w wodzie jaką polewamy

Pod warunkiem że rzeczywiście jest to osad z soli a nie pleśń,a tego nie byłbym taki pewny na podstawie zdjęć.
Poza tym przy osadzie z soli nie wystarczy wymienić górną warstwę gleby bo ten osad to nie jest przyczyna pogarszania kondycji drzewka tylko objaw twardej wody i to właśnie ta woda szkodzi a nie osad sam w sobie.
 
 
 
martpet
[Usunięty]

Wysłany: 2010-10-11, 19:27   

dziekuje bardzo za odpowiedzi sprobuje wymienic wierzchnia warstwe ziemi i poczekam mam nadzieje ze sie uda ;)
 
 
matis1492
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-30, 16:53   

W moim drzewku ziemia wygląda tak:


Jak dostałem drzewko to był ładny zielony mech. A teraz zrobiło się takie coś.
Podlewam wodą z kranu odstaną 2-3dni.
Co robię nie tak? Jak się tego pozbyć i sprawić by znów był ładny zielony mech?
 
 
stachu
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-30, 19:20   

coś mi się wydaje że masz za sucho poza tym widzę że to wiąz drobnolistny i jeśli trzymasz go w domu to ciężko będzie Ci uzyskać tam mech bo domu jest zwyczajnie za niska wilgotność
 
 
matis1492
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-30, 19:33   

stachu napisał/a:
coś mi się wydaje że masz za sucho

Podlewam co tydzień.
stachu napisał/a:
poza tym widzę że to wiąz drobnolistny i jeśli trzymasz go w domu to ciężko będzie Ci uzyskać tam mech bo domu jest zwyczajnie za niska wilgotność

Ale drzewko stoi na pojemniku z wodą wielkości kartonu od butów. Także w około drzewka woda paruje.
A jak można "upiększyć" ziemię, prócz mchu?
 
 
Bartłomiej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-30, 19:48   

odstanie wody nie załatwi jej twardości. może Ci stać nawet tydzień i będzie cholernie twarda, a podlewając drzewko powoli je zabijasz. Najprostszym sposobem na twardą wodę jest jej przegotowanie. PO tym wystarczy, że tylko ostygnie i można podlewać.. Jeezz czego teraz uczą w szkołach :-?
 
 
matis1492
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-30, 20:00   

Bartłomiej napisał/a:
odstanie wody nie załatwi jej twardości. może Ci stać nawet tydzień i będzie cholernie twarda, a podlewając drzewko powoli je zabijasz. Najprostszym sposobem na twardą wodę jest jej przegotowanie. PO tym wystarczy, że tylko ostygnie i można podlewać.. Jeezz czego teraz uczą w szkołach :-?

Po tym ten nalot zacznie znikać ?
Rozumiem, że to właśnie od tej twardej wody jest.
 
 
Bartłomiej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-30, 20:13   

Tak po pewnym czasie zniknie, ale to może trochę potrwać i dalej będzie szkodzić roślince bo jak będziesz podlewać przegotowaną wodą to będzie ona rozpuszczać ten nalot, który dostanie się w ten sposób bardziej wgłąb ziemi do korzeni i będzie dalej uszkadzać.
Najlepiej ściągnij wierzchnią warstwę ziemi zastąp świeżą. Oczywiście poczytaj na forum jak prawidłowo przygotować ziemię ;)
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2011-08-03, 16:04   

Siema,
Przejrzałem wiele tematów na forum, ale chciałbym żeby na roślinki o których mowa spojrzeli fachowcy.

1 carmona mojej dziewczyny. Na podłożu pojawia się biały nalot, który pewnie jest pleśnią lub jej kwiatami.





1: Co z tym fantem zrobić?
a. Zebrać wierzchnią warstwę, uzupełnić ziemią i patrzeć co dalej?
b. Przesadzić (czy to dobre rozwiązanie w tym okresie?)
c. Użyć jakiejś chemii do pozbycia się pleśni? (polecacie coś konkretnego?)

2. Moja carmona. Przy krawędzi doniczki oraz na ziemi pojawia się również coś białego, ale wnioskuje, że to kamień z wody którą podlewam, czy mam racje?





Poza tym w donicy w okolicy pnia rośnie mech, który wydaje mi się, że jest na pograniczy pleśni, albo nie potrafię tego rozróżnić. Ma dziwny zapach i białe i zielone coś wchodzi na sam pień. Nie wiem co z tym fantem zrobić i w sumie pytania co do tego drzewka są takie same jak do poprzedniego, przesadzać? zmieniać ziemię? mniej podlewać?





Ogólnie moja carmona wygląda na zdrową.




Z góry dzięki za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony przez BRNK 2011-08-03, 16:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group