Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Uprawa Punica Granatum var. Nana z zastosowaniem H2O2&
Autor Wiadomość
Bartłomiej
[Usunięty]

  Wysłany: 2010-12-14, 18:57   "Uprawa Punica Granatum var. Nana z zastosowaniem H2O2&

Witam:)
Tak jak obiecałem przystąpiłem do eksperymentu. Wystartowałem kilka dni wcześniej, ale niestety moje obowiązki i lenistwo nie pozwalały mi na bieżąco zakładać i prowadzić tego wątku.
Będę tutaj umieszczać chronologicznie rozwój moich czynności oraz uprawy;) wraz ze zdjęciami jeśli zajdzie taka potrzeba ;)

Eksperyment rozpocząłem 08.12.2010. Obiektem badań ;) są nasiona Punica Granatum var. Nana (Granat Właściwy miniaturka). Nasion było 5 sztuk. Niestety jedno z nasion było małe i boję się, że jest niewystarczająco rozwinięte.

Warunki hodowli

Dla obu grup nasion (2 oraz 3 sztuki) zastosowano podobne warunki hodowli:
Temperatura 24*C
Wilgotność 80%
Doświetlanie 6500K przez 14h moc 13W

Do podlewania stosuję wodę przepuszczoną przez kationit oraz w przypadku grupy 3 nasion wodę z nadtlenkiem wodoru.
Gleba to ziemia dla roślin o liściach ozdobnych oraz żwir 1-3mm (1/1V)
nasiona umieszczone w pojemnikach PET z 3 otworami drenażowymi
Drenaż z ziaren 1-3mm



1. Pojemnik PET (po jogurcie)
2. Drenaż 1-3mm
3. Fiolki 20ml
4. Żwir 1-3mm
5. Nasiona Punica Granatum
6. Pęseta

08.12.2010

Umieszczenie nasion w wodzie oraz namaczanie przez 48h
Nasiona wcześniej zostały oczyszczone z błonki itp. oraz podsuszone.
2 nasiona (grupa I) podlano oraz dalej będzie to kontynuowane zwykłą wodą (bez dodatku wody utlenionej). 3 nasiona (Grupa II) podlano wodą z dodatkiem wody utlenionej i tak będzie kontynuowane.
10.12.2010
Minęło 48h moczenia nasion w odpowiednich dla nich fiolkach. Przystąpiłem do siania. umieściłem nasiona w dwóch pojemnikach po 2 i 3 sztuki na głębokość 7mm. Obficie podlałem odpowiednimi wodami oraz przykryłem folią.
Ostatnio zmieniony przez Bartłomiej 2010-12-14, 21:41, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-12-15, 06:34   

Po co doświetlasz nasiona.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-12-15, 08:46   

Eksperyment ok, tylko wyniki nie będą wiarygodne z uwagi na małą ilość materiału do badań :roll:
Ja ostatnio zezarłem granata, a że coś mi powiedziało żebym go nie zzerał całego to właśnie rośnie mi armia 22 granatów ; O Niestety nie nana, ale satysfakcja jest!
Niemniej czekam na rozwój wydarzeń w Twoim eksperymencie :-)
Ostatnio zmieniony przez ItalianCopper 2010-12-15, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bartłomiej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-15, 09:03   

Niestety dopiero po czasie doszło do mnie, że 5 nasion to troszkę mało ;) no nic będzie tyle ile jest. Lamka jest przygotowana jak tylko wykiełkują nasiona:) spokojnie aż tak nadgorliwy nie jestem ;) . Większej ilości nasion nawet nie miałbym za bardzo jak ustawić. No nic to wydaje mi się, że do oceny ogólnego wpływu H2O2 na kiełkowanie i rozwój powinno wystarczyć. zwłaszcza, że jak czytałem istnieje duża szansa na to, że wykiełkuje 100% populacji.

ItalianCopper
to w takim razie zachęcam abyś rozpoczął podobny eksperyment równolegle ze mną ;)
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-12-15, 10:57   

Jeszcze jestem ciekaw jaka ta żarówka bo zwykła nic nie da, kiedyś to się nazywało "flora" teraz nie wiem.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-12-15, 12:40   

Bartłomiej napisał/a:
ItalianCopper to w takim razie zachęcam abyś rozpoczął podobny eksperyment równolegle ze mną ;)


No ja po przeczytaniu tematu odnośnie H2O2 od razu dla eksperymentu podlałem moją wybuchową hodowlę takim roztworem. Niestety ciężko będzie uzyskać jakieś porównanie do części podlanej zwykłą wodą gdyż nie zostawiłem takiej części :P W każdym razie nie zaszkodziło im, a zdaje mi się, że nawet je pobudziło. Choć równie dobrze może to być moje subiektywne odczucie. Podlałem za to jednego z fikusów takim roztworem i zaczął strzelać świerzyzną wyjątkowo szybko także narazie + dla H2O2.
W sumie dla dobra nauki podzielę moją hodowlę na dwie grupy i będę obserwował różnice :spoko:
Ja się w lampę nie zaopatrzyłem także moje roślinki będą musiały w ciężkich warunkach przetrwać do wiosny. Zbliża się już najkrótszy dzień a potem to już z górki ;)
 
 
Bartłomiej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-15, 18:22   

slowikp napisał/a:
Jeszcze jestem ciekaw jaka ta żarówka bo zwykła nic nie da, kiedyś to się nazywało "flora" teraz nie wiem.

Żarówka świetlówka kompaktowa zintegrowana E27 PHILIPS 6500K typ 865 14W żadna flora :-> Nie jest to potrzebne... Temperatura barwowa to temperatura barwowa. Oczywiście im wyższa tym lepsza ;) Trudno dostać w rozsądnej cenie żarówkę 10000K a 6500K jest wystarczająca ;) Wiem to z doświadczenia.

ItalianCooper napisał/a:
Ja każdym razie nie zaszkodziło im, a zdaje mi się, że nawet je pobudziło. Choć równie dobrze może to być moje subiektywne odczucie

Tak tak to się nazywa siła sugestii ;)
W każdym bądź razie ja również zacząłem podlewać swojego ficusa wodą utlenioną i jak na razie na pewno mu nie zaszkodziło ;)
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-12-16, 06:33   

Bartek poczytaj posty o doświetlaniu roślin. Do doświetlania są specjalne żarówki, ja się w tym już pogubiłem ale pamiętam, że do akwarium do roślin stosowałem taką świetlówkę która świeciła na fioletowo-różowo, ale to było 30 lat temu.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Bartłomiej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-16, 15:13   

Pawle... jestem również akwarystą z akwarium roślinnym:) możliwe, że to było kiedyś. 30 lat temu to mnie jeszcze nie było ;) Jeśli chodzi o żarówki dzisiejsze to w zupełności wystarczą. Świetlówka kompaktowa ma bardzo dobre właściwości świetlne. Nie są to idealne jak w przypadku żarówek dedykowanych specjalnie dla roślin, ale mając do wyboru żarówkę za 60 zł, a za 12 i to niewiele się różniącą to chyba wybór jest prosty.

Nie mówię tu o żarówkach ala "castorama" "real" czy "biedronka". Philips typ 865 i odpowiedniej mocy lx wzmaga rozwój roślin. Mówię tu o doświetlaniu roślin tropikalnych zimą. Na pewno nie zastępuje to słońca latem ;)

Świetlówka kompaktowa emituje światło o barwie czerwonej niebieskiej i najmniej przydatnej zielonej.

doświetl sobie jakiegoś fikusa w zimie zobaczysz jak ruszy ze wzrostem ;)
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-12-17, 07:00   

To chyba nie chodzi o luxy lumele i tym podobne. Coś mi łazi po głowie widmo czy coś takiego, na pewno zwykła żarówka nawet z najwyższej półki nic nie da.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
Bartłomiej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-17, 10:45   

Widzę, że jesteś zatwardziałym konserwatystą w tych sprawach i nie dasz się przekonać. Może poczynaj jakieś nowsze publikacje? ;) Świetlówka kompaktowa to nie jest "zwykła" żarówka. Zasada jej działania jest zupełnie inna, a emisja barw występuje w zakresie widma wybiórczego (tylko wycięte i wybrane zakresy czerwony,niebieski--- bdb dla roślin plus zielony nieprzydatny, a razem to wszystko daje nam barwę biała)
* 2000 K - barwa światła świeczki
* 2800 K - barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
* 3000 K - wschód i zachód Słońca
* 3200 K - barwa światła żarowego lamp studyjnych
* 4000 K - barwa biała
* 5000 K - barwa chłodno-biała
* 6500 K - barwa dzienna

* 10000-15000 K - barwa czystego niebieskiego nieba
* 28000-30000 K - błyskawica
Temperatura barwowa zależy od składowych poszczególnych długości fali... A światło to światło.
Ale koniec na tym jak tam nauczycielem czy wykładowcą nie jestem uczyć nie mam zamiaru, wystarczy mi tego po moich studiach ;-) ;) jak ktoś chce niech sobie poczyta choćby wiki (dla tych najmniej wymagających)
I oczywiście również chodzi o lx i lm.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group