Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozmiary drzewek.
Autor Wiadomość
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-20, 19:00   Rozmiary drzewek.

Witam, jestem tu nowy i nie bardzo wiem gdzie ten wątek mam wkleić, dlatego piszę tutaj. Jestem świeżym właścicielem bonsai. Mam drzewko wiąz drobnolisny. Ale nie o tym chcę pisać. Otóż przeszukiwałem na allegro różne oferty drzewek i co czytam opis to ludzie piszą, że drzewka osiągają wysokość do 20 m... Czy w takim razie są to drzewka bonsai? Zdawało mi się, że bonsai to miniaturki drzewek, które można hodować na parapecie w domu. Np to drzewko: http://allegro.pl/klon-cz...1375833584.html Pokazane jest zdjęcie w parku a ja nie chce żeby moje drzewko tak wyglądało... Przecież drzewko cały czas rośnie, jego pień jest co raz grubszy. Wiem że trzeba podcinać ale co zrobić gdy trzeba przesadzać go co do raz większych doniczek...? Czy mogę prosić o pomoc w wyjaśnieniu i co robić by drzewko pozostało, no małe, tak do 1 m? Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc.
Ostatnio zmieniony przez wkwast 2010-12-20, 19:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Warszawska Szkoła Bonsai 

Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Mar 2008
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-20, 20:53   

Drzewka nie trzeba przesadzać do wiekszych doniczek. Jeżeli bryła korzeniowa rośnie to drzewko trzeba przesadzac w nową mieszanke raz na 3-5 lat i tą bryłe redukować.

Nie liczy się wielkość lecz jakośc - to tak jak u męszczyzn
_________________
http://www.ogrodybonsai.pl
 
 
stachu
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-20, 21:07   

Tanuki napisał/a:
Nie liczy się wielkość lecz jakośc - to tak jak u męszczyzn


Popłakałem się jak to przeczytałem :P

Co do tematu to sporo jeszcze musisz poczytać o Bonsai ale masz szczęście - wszystko jest na tym forum :)
 
 
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-20, 21:15   

Czyli mam rozumieć że trzeba jednocześnie podcinać gałęzie jak i korzenie przy przesadzaniu drzewka?
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-12-20, 23:20   

Wraz z rozrostem bryły korzeniowej rozrasta się i cała korona. Gdy przycinasz korzenie, roślina bardzo zwalnia. Część nadziemną przycinasz wedle uznania, w obranym przez siebie kierunku.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-21, 09:10   

a co z pniem?
 
 
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-21, 09:50   

Wiem, że zawracam wam tyłki, ale sorka za moją nie wiedzę. Czy to drzewko jak wyrasta na wysokość 20 m http://allegro.pl/klon-cz...1375833584.html to to też jest drzewko bonsai tylko trzeba przycinać mu korzenie i gałęzie? Ale przecież ono cały czas pnie się w górę więc co robić...? Czy np mój wiąz drobnolistny bez przycinania też wyrośnie np na 10 m?
Ostatnio zmieniony przez wkwast 2010-12-21, 10:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-12-21, 17:32   

Bonsai, sztuka bonsai (jap. 盆栽, karłowate drzewo w naczyniu?, bon - płaska taca lub pojemnik, sai - roślina; chiń. penjing) - sztuka miniaturyzowania drzew lub krzewów hodowanych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację. W potocznym znaczeniu - zminiaturyzowane rośliny o sztucznie wymuszonym, płytkim systemie korzeniowym umieszczone w płaskim naczyniu.-----wikipedia....

poczytaj wiecej a nie jak sam napisałes zawracasz tylki :-) ...w necie jest pełno info o bonsai. sama definicja mowi w czym rzecz, wystarczy jedynie chwilke pomyslec nad tym co sie przeczytalo...(lub nie przeczytało, nie wiem czy wczesniej to czytales). :-)
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
Ostatnio zmieniony przez loongi 2010-12-21, 17:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-21, 18:33   

czy musisz od razu pisać z ironią...? wiem że ty masz już doświadczenie w tym co robisz, ja nie... Dlatego mam nadzieje uzyskać tu na tym forum cenne informacje. Po to wkońcu zapisałem się do tego forum
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-12-21, 19:26   

Skoro ludzie posiadają rośliny 100 i 200 letnie o miniaturowych rozmiarach tzn, że miniaturyzacja jest jak najbardziej możliwa. Kwestia teraz tego jak oni to robią.

Polecam książki np. Płochockiego na start. Najpierw poczytaj, później zadawaj tego typu pytania :) . Nie skosisz trawnika jeśli nie wiesz jak odpalić kosiarkę :P

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-21, 20:09   

Właśnie zakupiłem na allegro. Mam jeszcze książkę, dostałem ją od ojca. Autor Jorge Kinjo "Bonsai - formowanie, rozmnażanie, pielęgnacja, uprawa".
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-12-21, 23:15   

To przeczytaj.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-12-22, 06:32   

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj (ze zrozumieniem) i nie spiesz się.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
loongi 

Pomógł: 6 razy
Wiek: 31
Dołączył: 28 Lut 2010
Skąd: Promna
Wysłany: 2010-12-22, 14:13   

czy ja wiem, ironia????no moze troche.. ;-) tak juz mam, ze czasem odpale jakis tekst. sorry jak cie to urazilo czy cos.... :-) :-) ale jak juz masz ksiazki to czytaj. sporo sie dowiesz o bonsai. 3maj sie
_________________
Pozdrawiam
Sebastian Dawidowski
 
 
wkwast 


Wiek: 36
Dołączył: 20 Gru 2010
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-22, 14:36   

oki, wielkie dzięki za pomoc. już wiem mniej więcej co robić żeby drzewka nie rosły za duże :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group