Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz drobnolistny - siewki
Autor Wiadomość
Wurg 
Początkujący

Wiek: 33
Dołączył: 30 Mar 2011
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2011-03-30, 11:07   Wiąz drobnolistny - siewki

Witam, kupiłem z małą obawa na allegro dwie sadzonki wiązu drobnolistnego. Spodziewałem się raczej kijaszka z dwoma listkami, a do domu przybyły dwie, bardzo ładne sadzonki, miłe zaskoczenie. Jako, że to dopiero początek mojej przygody z Bonsai mam kilka pytań.

1. Nie mam zdjęć, dodam za kilka dni. Sadzonki mają ok. 15cm wysokości, są w małych, plastikowych doniczkach - przesadzić je do zwykłych donic?

2. a podłożu rosną dziwne ,,chwaściki" - podobne do żerzuchy - mam je wyplenić, czy pozostawić? Porosły podłoże tak bardzo, że nie widać ziemi.

3. Paczka została nadana w poniedziałek, lecz we wtorek kochana poczta polska zostawiła mi awizo, mimo, że byłem w domu (listonoszowi najwyraźniej nie chciało się włazić na piętro, bał się psa, musiał ratować psa, nie wiem, ale zostawmy to) i dopiero teraz, czyli w środę rano odebrałem roślinki. Będą z tego jakieś konsekwencje?

4. Jak podlewać, żeby nie zalać?

5. Czy do spryskiwania części zielonych mogę użyć pojemnika po płynie do okien, wypłukanego kilkakrotnie?

To na razie wszystko, roślinki mają sporo ładnych nowych liści, choć niektóre są zrzucone, a niektóre lekko żółknieją lub się czerwienia - mimo to są chyba w dosyć dobrym stanie. Za odpowiedź na pytania - wielkie dzięki!
 
 
 
JurasM_PL 

Pomógł: 3 razy
Wiek: 57
Dołączył: 13 Lut 2009
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2011-03-30, 11:41   

1. Nie wiem co masz na myśli "Zwykłe donice" - na pewno nie powinieneś sadzić ich do donicy dla Bonsai. Jeżeli doniczki są małe to można rośliny przesadzić do większych donic np. plastykowych lub do gruntu aby nabrały masy.

2. Powinieneś wyplewić podłoże nie powinno tam być żadnej żerzuchy, chwastów itp. Może pozostać tam jakiś mech ale utrudni ci to ocenę czy gleba jest wystarczająco wilgna. Najlepiej pozostawić czystą powierzchnię

3. Jeżeli rośliny były odpowiednio zabezpieczone na czas transportu nie powinno być z nimi problemu. Natomiast mogą czasem przechodzić aklimatyzację - zależy to głównie od tego gdzie były hodowane do tej pory czy w pomieszczeniu czy na zewnątrz. Ogólnie każda zmiana miejsca może powodować przechodzenie aklimatyzacji i częściowe stracenie przez roślinę formy ale to przejściowe.

4. Co do podlewania to musisz sam wypraktykować kiedy. Obserwuj glebę i jak przeschnie to wtedy podlewasz obficie całą bryłę.

5. Poczytaj dokładnie forum a na pewno znajdziesz tam wiele informacji.
 
 
Wurg 
Początkujący

Wiek: 33
Dołączył: 30 Mar 2011
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2011-04-03, 12:22   

Minęło kilka dni od kiedy drzewka są w domu. Stoją na parapecie i są w naprawdę dobrej kondycji, nie zauważyłem nawet śladu aklimatyzacji (może za wcześnie?).

Podlewałem je tylko raz, jak dotarły w środę, jednak trochę martwi mnie ziemia, w której się znajdują - jest paćkowata, grząska - jakoś mi po prostu nie pasuje. Być może dziś już zamieszczę zdjęcia drzewek, prosząc o poradę opierającą się już na obrazach, a nie tylko słowach.

Kilka następnych pytań. Czy w tym roku w ogóle będę musiał przesadzać drzewka do innych doniczek? Kiedy mam zacząć je nawozić, jeśli w ogóle? Czytałem, że właśnie w tym okresie, ale wolę się dopytać.

Nawóz biogold jest chyba najlepszy dla początkującego, prawda? Nie chciałbym się bawić w jakieś płyny (pokon, etc.), bo za łatwo mógłbym przelać i uśmiercić drzewka. Nie mam jednak wyobraźni przestrzennej - jaką ilość zakupić tego nawozu, by wystarczyło na cały okres nawożenia?

Pozdrawiam i mam nadzieję, że już niedługo pojawią się zdjęcia.
 
 
 
Wurg 
Początkujący

Wiek: 33
Dołączył: 30 Mar 2011
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2011-04-06, 15:53   

Minęło następnych kilka dni. Drzewka mają się nadal dobrze, są codziennie zraszane. Od znajomej dostałem nawóz w postaci pałeczek, który umieszcza się w ziemi - nie wiem jednak, czy je zaaplikuję drzewkom. Zwie się ,,zielony dom - pałeczkowy nawóz do wszystkich roślin doniczkowych i balkonowych". Wiecie coś o tym? Warto, czy nie?

Myślałem, czy po prostu jednej pałeczki nie dać jednemu drzewku i patrzeć, jak rozwija się sytuacja, ale mam opory.
 
 
 
SeBaSM 
Sebastian Sobczak


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 26 Gru 2010
Skąd: Turek
Wysłany: 2011-04-06, 18:34   

Ja bym zastosował typowy nawóz do bonsai. Jedni polecają Bio Gold drudzy Pokon.
Ja osobiście od tyg używam Pokona zobaczymy czy będzie godny dalszego używania ale myślę że tak.
 
 
wiazek0312 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Kwi 2011
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2011-04-30, 14:37   

Kup Florovit do bonsai za 5.50zł.
_________________
;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group