Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klon palmowy czerwony - co i jak...?
Autor Wiadomość
andrzej72 

Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2012
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-03-31, 12:56   Klon palmowy czerwony - co i jak...?

Witam serdecznie. Mam na imię Andrzej.
Kilkanaście dni temu zostałem zaskoczony przez znajomych. Przynieśli mi w prezencie drzewko :-o - klon palmowy czerwony, posadzony już w doniczce, poprzycinany:


drugie jako sadzonka w plastikowej doniczce, niepoprzycinane, z uschniętymi górnymi gałązkami, choć w dolnej części widać, że drzewko puszcza nowe liście i pędy.



Z nabytej przeze mnie literatury dowiedziałem się, że na cięcie i formowanie rośliny z pierwszego zdjęcia jest zdecydowanie za wcześnie.
Drugi egzemplarz jeszcze w nienaruszonym stanie planuję pozostawić w spokoju, ewentualnie przesadzić do większej doniczki.
Moje pytania:
- czy roślina w niebieskiej doniczce ma szanse na bonsai? Jeśli tak to co z nią dalej? (przypuszczam, że trzeba zostawić ją w spokoju, aby jeszcze podrosła)
- czym podlewać? Czytałem, że niezwykle ważne jest aby klony podlewać deszczówką. Jeśli rzeczywiście, to czy w okresach kiedy nie pada, można stosować kranówkę rozcieńczoną woda demineralizowaną, lub używać tylko demineralizowanej?
- co z nawożeniem? Czy oba drzewka wymagają w chwili obecnej nawożenia? Jeśli tak, proszę o zaproponowanie nawozu w miarę łatwo dostępnego.

Z góry dziękuję za pomoc i czekam na Wasze rady. Sam biorę literaturę do ręki, aby pogłębić nieco swoja wiedzę teoretyczną na temat bonsai.
_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez andrzej72 2012-03-31, 16:34, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-04-14, 23:42   

Wsadz go do wiekszej doniczki !! ! zeby nabral masy takie dlugie kikuty mozesz przycinac dzieki temu ladnie sie zagesci ;)
 
 
andrzej72 

Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2012
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-04-20, 08:30   

Dziękuję.

Kloniki fajnie rosną. Póki co nic się na nie nie rzuciło.
Ten z małej doniczki dość szybko się rozrasta:


Ten drugi z wyschniętymi badylami, też się aktywował (przesadziłem do większej doniczki):


Podlewam deszczówką, jak mam, a jak nie mam , to kranówka.
Raz w tygodniu drzewka dostają nawóz Pokon Bonsai 5ml/ litr wody.
_________________
Andrzej
 
 
iwan622 
Mariusz


Pomógł: 4 razy
Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2010
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-05-05, 21:38   

1. ładne klony choć małe
2. najlepsza dla klonu jest deszczówka - wystaw miskę-wiadro-beczke i niech łapie wodę ;)
3. ja nawożę tylko i wyłącznie nawozami do bonsai - " biopon bonsai "
4. tak rośliny maja szanse na bonsai jednak zasada jest taka:
* klony trzymamy cały czas na dworze zakopane lub w donicach w ogrodzie(twoje przesadź do większych odrzuć doniczki bonsai one przydadzą się dopiero za 3 lata na dzień dzisiejszy polecam donice 15-25cm szerokości i wysokości niech klon sobie rośnie )
* zimujemy je poprzez wyciągniecie z donicy i zakopanie w ogrodzie oczywiście osłaniamy je kartonami lub agrowlukniny - na twoje maluchy radze zbudować stelaż z drutu
5. nie tnij go drzewko rośnie samo swobodnie po pewnym czasie można zrobić parę korekt - przyciąć gałęzie minimum 30cm
_________________
Moderator forum bonsai.kamcio.com

Zapraszam wszystkich ze Słupska Ustki i okolic
 
 
andrzej72 

Wiek: 51
Dołączył: 03 Lut 2012
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-06, 12:05   

Dziękuję za kolejne rady.
Deszczówka się łapie kiedy tylko pada. Kloniki stoją na balkonie w takim miejscu, że coś im tam nakapie tej deszczówki. Na dni bezdeszczowe to co się nałapie czeka sobie w butelkach.
I teraz: jeśli mam przesadzać tego z małej doniczki - to chyba teraz nie jest to odpowiednia pora, tym bardziej, że klon naprawdę fajnie rośnie - ma już sporo liści, a i liczba gałązek rośnie (drugi klon, jak widać na zdjęciu, rośnie sobie w sporej doniczce o średnicy 20 cm i podobnej wysokości i też ma się świetnie).
No i zimowanie. Niestety nie dysponuję ogrodem, dlatego kombinuję aby drzewka przezimować w dużych doniczkach, które umieszczę w drewnianej skrzyni i obłożę agrowłókniną - myślę, że dadzą radę przetrwać tak zimę. Do zimy na szczęście jeszcze trochę czasu zostało :-P
_________________
Andrzej
 
 
iwan622 
Mariusz


Pomógł: 4 razy
Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2010
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-05-06, 14:40   

sama wluknina nie wystarczy :)
najczesciej zasypuje sie rosliny ziemia wlasnie w skrzynkach i wtedy przykrywa sie ziemia
_________________
Moderator forum bonsai.kamcio.com

Zapraszam wszystkich ze Słupska Ustki i okolic
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-05-05, 22:22   

Witam,
Forum nauczyło mnie wielu rzeczy, jak np:
a. Poczytać przed zakupem, a nie rozczarować się po...
b. Poszukać informacji, a później dopiero pytać.

m.in dlatego podpinam się tutaj.

Poczułem wenę na coś co mogłoby pięknie wyglądać na balkonie. Zawsze podobał mi się klon palmowy i wydaje mi się, że jestem gotowy na zmagania z nim. Nasuwają się jednak 2 pytania na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi:
1. Balkon mam od wschodu, słońce "waliłoby" na klonik od pojawienia się na horyzoncie, aż po jakąś godzinę 11. Czy to wystarczy?
2. Nasiona to zło, uformowane drzewka mają mało ciekawe ceny, dlatego skłaniałbym się ku sadzonce i pytanie brzmi czy taka http://allegro.pl/klon-pa...3221465259.html jest sensownym rozwiązaniem czy szukać na wstępie czegoś dużo bardziej zagęszczonego? Może lepiej coś takiego http://www.sadowniczy.pl/...2/6/36262_1.jpg ?? Tylko czy można spokojnie taką roślinkę obciąć na docelowej wysokości? Może coś takiego http://img9.imageshack.us...ropurpureum.jpg ? Po prostu bardziej sprecyzuje pytanie: Na jakim etapie rozwoju/jak duża powinna być sadzonka, żeby miało to wszystko sens? (wiem, że lata opieki, kształtowania itp, ale jak wybrać materiał na dobry start)
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Michał
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
Jędrzej 
Jędrzej

Dołączył: 27 Sie 2012
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2014-10-02, 19:24   

Własnie rozmyślam nad zakupem sadzonki klonu palmowego. Czy teraz jest na to odpowiedni moment? Czy lepiej poczekać do wiosny? Jest możliwość trzymania go na zime w domu czy jednak obowiazkowo cały czas na dworze/balkonie ? :->
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-10-03, 00:43   

Klon palmowy zimować należy w niskich temperaturach, czyli dwór/balkon jest jak najbardziej wskazany. Myślę, że warto wtedy osłonić go przed silnymi wiatrami i mrozami poniżej -20 stopni, lecz tutaj niech się jeszcze wypowiedzą ludzie bardziej doświadczeni. Co do zakupu to nie sądzę, żeby data zakupu miała większe znaczenie pod warunkiem, że drzewko było do tej pory dobrze przechowywane (tj. na dworze) i transport nie będzie trwał kilka dni. Może napisz w jaki sposób chcesz nabyć to drzewko, wtedy będzie można więcej na ten temat powiedzieć.
 
 
Jędrzej 
Jędrzej

Dołączył: 27 Sie 2012
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Wysłany: 2014-10-03, 17:27   

Tutaj znalazłem ciekawa ofertę:
http://allegro.pl/ShowIte...&ars_rule_id=91
Ostatnio zmieniony przez Jędrzej 2014-10-03, 17:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2014-10-03, 21:19   

Ta oferta nie jest ciekawa ona jest bardzo nie ciekawa. Opis bzdura, hodowanie zamiast uprawa i jeszcze parę nieścisłości. Koszt tej siewki plus koszt przesyłki i masz w szkółce roślinę którą sobie wybierzesz sam.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2014-10-03, 21:20   

Szału nie będzie a podejrzewam raczej rozczarowanie (patyczek o grubości 2 zapałek).Staram trzymać się zasady -nie kupuje czego wcześniej nie widziałem.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-10-03, 22:55   

Jeśli już musisz kupować przez internet to polecam firmę Oleander, mają w swojej ofercie klon palmowy: KLIK. Jak poprosisz to na pewno podeślą Ci kilka fotek, z których będziesz mógł coś wybrać. Ja, półtorej roku temu, kupiłem u nich baobaba i jestem zadowolony. Od razu wspomnę, że możesz czekać na przesyłkę kilka tygodni ponieważ wysyłają tylko co jakiś czas i nie wysyłają sadzonek w silne mrozy, ale na razie na to się nie zapowiada. Swojego klona kupiłem w Kauflandzie, ale nie jestem pewny czy dostępność roślin w poszczególnych sklepach tej sieci nie jest uzależniona od lokalnych dostawców. I popieram przedmówców, że najlepiej jak kupisz drzewko, które możesz przed kupnem obejrzeć.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group