Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
sosna górska ze szkolki
Autor Wiadomość
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-04-19, 11:28   sosna górska ze szkolki

Całkiem niedawno zakupiłem w szkółce roślin ozdobnych sosnę górską z dość ciekawym ruchem na pniu. Roślina ma około 30 cm wysokości bez doniczki. Martwe jest do roboty ale z moim arsenałem narzędzi nic nie zrobię więcej ;/ . Wada materiału to zieleń daleko pnia. Ale udało mi się wybrać gałęzie blisko pnia a całą resztę usunąłem.

Oto zdjęcia przed i po formowaniu. Jestem otwarty na Wasze sugestie i rady.
Więcej na http://bartlomiejolejnik.blogspot.com/

Pozdrawiam serdecznie.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
wro_bel 
Przemysław Gąsior


Pomógł: 4 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2010
Skąd: Rokietnica
Wysłany: 2012-04-19, 15:12   

Bardzo ciekawe drzewko i niezłe efekty pierwszego formowania. Gratulacje
_________________
Mój blog
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2012-04-19, 19:52   

Myślę Bartku że, te pierwsze trzy martwe elementy niczego tej roślinie nie dają.
Całkiem przyjemna kosówka. Jestem bardo ciekawy jak będzie wyglądała po otwarciu nowych świeczek?
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-19, 21:54   

Przyszła wiosna i robi się ciekawie.Zagęszczaj, nie pozwalaj by rosła większa a będzie ładny SOHIN.Tak jak napisał Piotrek wytnij te 4 "zapałki"- chyba, że ta z tyłu trzyma drut naciągu.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-04-20, 14:48   

Wszystko ok, ale nie wiem dlaczego teraz drutowałeś. Jeśli roślina ruszy, to za miesiąc - dwa będziesz musiał druty ściąnąć, a tak krótki okres nie zapewni nadania założonej przez Ciebie formy. Ponadto (moim skromnym zdaniem oczywiście) niektóre świeczki są ułożone zbytnio w górę. Nie zmienia to jednak mojego zdania, że zarówno roślina jak i pomysł na nią są pierwsza klasa.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-04-20, 22:05   

Przemku - Dziękuję.

Piotrze - Dzięki za podpowiedź. Martwe teraz wygląda tragicznie bo brak mi odpowiednich narzędzi, coś tam zacząłem a niektóre nawet nie ruszyłem bo nie chcę zepsuć. Szczerze mówiąc to nawet nie selekcjonowałem tych martwych "zapałek" tylko wszystko objechałem do drewna. Na pewno wezmę pod uwagę Twoją propozycję, jeszcze jest na to czas :) . Dziękuję.

Mirku - Dziękuję. Jest tak jak napisałeś, ta z tyłu trzyma drut naciągu poza tym jest ona dłuższa tylko wychodzi z tyłu rośliny więc widać jedynie samą końcówkę.

Arminie - Drutowanie teraz jest dopuszczane pod warunkiem, że się to zrobi dobrze. Same druty starałem się nałożyć biorąc pod uwagę to o czym pisałeś. Wydaje mi się, że jest chociaż przyzwoicie, zobaczymy. Co do ułożenia rośliny i świeczek to jest to pierwsze formowanie i masa błędów i poprawek na przyszłość, nie mniej jednak masz rację i dziękuję za tą uwagę. Zależało mi głównie na jak najlepszym doświetleniu środka rośliny bo mimo, że front jest i jakoś to wygląda na zdjęciach to trzeba bardzo dużo czasu i pracy nad zagęszczaniem. Teraz dostała sporo BioGoldu i na 3-4 lata zostawiam ją w spokoju. Mam cichą nadzieję, że będzie to dobry materiał na warsztaty za parę lat.

Dziękuję wszystkim za opinię i rady.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-04-23, 09:12   

Mimo wszystko uważaj i obserwuj roślinę. Widziałem drutowanie sosny przeznaczonej na wystawę w Książu. Po 3 miesiącach miałem wątpliwą przyjemność rozdrutowania tej samej sosny, bo nie mogłem patrzeć jak marnuje się fajny materiał. Wierz mi, że druty były dobrze położone, a mimo to część z nich trzeba było wręcz wyrywać z gałęzi.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-04-23, 15:52   

Na pewno jest to cenna wskazówka Arminie i przyda się. Będę kontrolował druty i w razie czego interweniował. Dzięki!
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
fiedler1 
Wojtek Fiedler

Wiek: 36
Dołączył: 03 Gru 2011
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-04-24, 11:47   

peper napisales

"Arminie - Drutowanie teraz jest dopuszczane pod warunkiem, że się to zrobi dobrze"

a z tego co wiem z innego forum... druty sa nalozone nie starannie czyt. zle ...

dlatego powinienes brac pod uwage to co napisal Armin ... i albo zdejmujesz druty albo jak sam napisalem wczesniej nakladasz je DOBRZE... z tego co widzialem dales fotke z gory tej rosliny co ukazalo, ze drutowanie tej rosliny nie powala na kolana ;)

Pozdr.
Ostatnio zmieniony przez fiedler1 2012-04-24, 11:50, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-04-24, 14:43   

fiedler1 napisał/a:
peper napisales

"Arminie - Drutowanie teraz jest dopuszczane pod warunkiem, że się to zrobi dobrze"

a z tego co wiem z innego forum... druty sa nalozone nie starannie czyt. zle ...

dlatego powinienes brac pod uwage to co napisal Armin ... i albo zdejmujesz druty albo jak sam napisalem wczesniej nakladasz je DOBRZE... z tego co widzialem dales fotke z gory tej rosliny co ukazalo, ze drutowanie tej rosliny nie powala na kolana ;)

Pozdr.


Nie rozumiem Twojego postu. Po co wklejasz mi coś co już przeczytałem?
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-04-25, 08:56   

fiedler1 - Bartek pod pojęciem "dobrze" miał na myśli to, że nie przylegają mocno do rośliny. W materiałach na bonsai bardziej liczy się skuteczność, a nie staranność wykonania.
Fajnie by było, gdybyś podał swoje imię.
 
 
viopola 
wiola p.

Pomogła: 3 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 13 Lut 2009
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2012-05-14, 23:01   

witam ,pozwolę sobie podpiąć sie pod temat , nie mam pomysłu na moje 2 sosny, poradźcie coś . wiem, ze to jeszcze lata pracy, ale wydaje mi sie ze mają potencjał , na razie zaczynam je zagęszczać
Ostatnio zmieniony przez viopola 2013-09-20, 23:33, w całości zmieniany 5 razy  
 
 
viopola 
wiola p.

Pomogła: 3 razy
Wiek: 57
Dołączyła: 13 Lut 2009
Skąd: kuj-pom
Wysłany: 2013-04-14, 10:43   

dzrewka na rok 2013 kwiecien, co o tym sądzicie
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-04-14, 17:23   

Już wklejałaś te zdjęcia w innym temacie :roll:
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group