Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus Retusa - kilka podstawowych pytań
Autor Wiadomość
Zbiciu 
Kamil Zbiciak

Wiek: 31
Dołączył: 26 Lip 2009
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2012-09-11, 14:16   Ficus Retusa - kilka podstawowych pytań

Witam.
Kupiłem jakiś czas temu Ficusa (w lecie). Drzewko mi się przyjęło, wszystko ładnie pięknie, z wyjątkiem jednego korzenia - otóż jest pusty w środku. Jaka może być tego przyczyna?

Chciałem także przesadzić moje drzewko, muszę jednak wziąć nową doniczkę. Szukałem w wielu źródłach, ale nie znalazłem zasadniczej podpowiedzi. Jaką doniczkę najlepiej kupić do Ficusa? Która się najlepiej nadaje i jakie muszą być jej wymiary? Która ziemia się nadaje najlepiej do takiego drzewka? Jaki nawóz stosować? Czy obojętnym jest jakiej firmy nawóz stosować? Jak się sprawa ma jeśli chodzi o podlewanie? Wiem, że te drzewka lubią zraszanie, ale nie wiem, czy częściej mam zraszać, czy podlewać a zraszanie stosować rzadziej? Jak wygląda również sprawa z tymi podstawkami z wodą pod donicą?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)

PS:
Nie widziałem odpowiedzi na moje pytania, lub nie było ich jednoznacznych, dlatego stworzyłem post i zebrać różne opinie ;)
_________________
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-09-12, 07:06   

Fikusy lubią wysoką wilgotność powietrza i jednocześnie nie przepadają za zbyt częstym podlewaniem. Z opisu podejrzewam, że masz popularną "marchewę" (najczęściej macrocarpa szczepiona na innym fikusie). Pozbądź się jak najszybciej pustego korzenia, bo robactwo, które w nim jest prędzej czy później ześrutuje Ci pozostałe "bulwy".
Pytasz o wielkość doniczki, a nie podajesz rozmiarów rośliny. Z przesadzaniem lepiej zaczekać do lutego - marca. Dobrze sprawdza się ziemia próchniczna z dodatkiem "rozluźniacza" (osobiście stosuję perlit).
Przydałoby się zdjęcie rośliny, a odpowiedzi na Twoje pytania są na tym forum, tyle, że porozrzucane po różnych wątkach.
 
 
Zbiciu 
Kamil Zbiciak

Wiek: 31
Dołączył: 26 Lip 2009
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2012-09-12, 10:20   

Czytałem, że wielkość doniczki musi mieć wymiary: Długość doniczki powinna wynosić 2/3 szerokości korony w najszerszym miejscu, tak też długość to 2/3 wysokości rośliny, głębokość doniczki to średnica pnia przy nasadzie, szerokość pojemnika powinna być mniejsza od rozpiętości najszerszych gałęzi.
Donice raz czytam, że mają być ceramiczne, innym razem szkliwione.

Nie wiem, czy to są prawdziwe informacje, dlatego też pytam :)
_________________
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2012-09-12, 13:46   

To co piszesz dotyczy drzew wystawowych, a na dodatek istnieje od tych reguł szereg wyjątków. Na tym etapie jest za wcześnie na dyskusję o doborze donicy do drzewa. Ma mieć wygodnie i nie za ciasno. Reszta przyjdzie z czasem.
 
 
Zbiciu 
Kamil Zbiciak

Wiek: 31
Dołączył: 26 Lip 2009
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2012-09-20, 13:12   

Mam kilka kolejnych pytań:

1) Mam problem, gdyż wierzchnia warstwa ziemi jest suchawa, ale na spodzie jest mokra. W tym wypadku podlewać drzewko? Ja je podlewam przez spryskiwanie, czy dobrze robię?

2) Korzenie tuż przy samej ziemi mają inny kolor, tak, jakby były wigotne? Czemu tak jest? Co mogę zrobić jeśli jest niedobrze? Do tego pytanie ma o te jakby "zmarszczki" (nie wiem jak to inaczej nazwać) na korzeniach, czemu tak jest i czy to jest groźne?

Wszystko widać na zdjęciach:




3) Pojedyncze liście w moim drzewku również wyglądają niepokojąco. Są jakby nadgryzione (robaków nie widziałem) i są brązowe na końcach. Co w tym wypadku zrobić?






Czy może jestem zbyt uczulony na wszystko, co się dzieje wokół drzewka? Jest to moje pierwsze drzewko :)


Dodam, że przeczytałem wszystkie poradniki dla początkujących na tym forum i innych forach[/i]
_________________
 
 
iHope 

Wiek: 35
Dołączył: 20 Wrz 2012
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2012-09-20, 22:12   

Z tego co widzę ze zdjęć to doniczka w której jest fikus stoi w większej (no chyba ze to tak tylko wygląda) upewnij się czy woda ma ujście z doniczki, miałem tak samo i pień przy ziemi był ciągle wilgotny a ziemia niby sucha ... a tu się okazało ze nie było odejścia wody i bryła ziemi z korzeniami cały czas była mokra w środku
 
 
iwan622 
Mariusz


Pomógł: 4 razy
Wiek: 37
Dołączył: 10 Kwi 2010
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-09-27, 07:53   

hehe koleś wyciagaj doniczke z doniczki i przestan podlewac bo masz tam bagno.
Po za tym z marchewy nie mają miejsca na forum o tematyce bonsai
_________________
Moderator forum bonsai.kamcio.com

Zapraszam wszystkich ze Słupska Ustki i okolic
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group