Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasiona
Autor Wiadomość
komorov
[Usunięty]

  Wysłany: 2013-05-25, 16:35   Nasiona

Hej,
na forum jestem nowy więc może najpierw się przywitam: jestem Łukasz, mam 17 lat i zaczynam dopiero swoją przygodę z bonsai. Poza tym w wolnych chwilach jestem uczniem LO - Władka IV w Warszawie i organistą.

A teraz przechodząc do rzeczy: nasiona. Kupiłem nasiona i w sumie nie do końca wiem jak ich użyć. Wiem, że muszę je stratyfikować i nawet mniej więcej ogarniam jak. Chciałem się po pierwsze spytać ile nasion powinienem zasadzić już po stratyfikacji do "doniczki właściwej" oraz prosić o jakieś ewentualne dodatkowe podpowiedzi.

Z góry dzięki za pomoc laikowi :->
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2013-05-25, 18:59   Re: Nasiona

Witaj.
Fajnie że zainteresowałeś się bonsai, ale zaczynanie od nasion to raczej kiepski pomysł. Pomijając że nasiona ktore kupujesz (np na allegro) bardzo często są stare i mają bardzo obniżoną zdolność kielkowania, to nawet jeśli wzejdą, potrzeba wieeeelu lat żeby roślina zaczęła choć przypominać bonsai. Oczywiście możesz próbować, ale podejrzewam że tylko się zniechęcisz.
komorov napisał/a:
Chciałem się po pierwsze spytać ile nasion powinienem zasadzić już po stratyfikacji do "doniczki właściwej"

Do właściwej doniczki (o ile dobrze rozumiem masz namyśli doniczkę do bonsai), będziesz miał co przesadzać za kilka (-naście) lat, więc spokojnie. A co do ilości, to wysiej jak najwięcej, gdyż tak jak pisałem wcześniej różnie bywa z kiełkowaniem.
I uzbrój się w cierpliwość.
A w międzyczasie czytaj (polecam Płochockiego) i kup sobie jakiegoś fikusa (tylko nie marchewkę) albo ligustra bo to bardzo wytrzymale rośliny i dopiero będziesz mógł myśleć o zaczynaniu przygody z bonsai.
powodzenia
 
 
 
komorov
[Usunięty]

Wysłany: 2013-05-25, 20:51   

Ok, spróbuję też zabrać z ogródka jakąś sadzonkę czy coś.

a jak to jest z tą stratyfikacją? Wsadzam do mokrego piasku, do lodówki na ileś tam dni i co dalej? jak je zasiać?
 
 
czarnyfm 
Józek Blak


Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 12 Gru 2012
Skąd: Sułkowice
Wysłany: 2013-05-25, 21:20   

Odpowiednia gleba dla danej rośliny jaka ma wyroś oraz temperatura stanowisko itp. itd.
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-05-25, 21:56   

czarnyfm napisał/a:
Odpowiednia gleba dla danej rośliny jaka ma wyroś oraz temperatura stanowisko itp. itd.

Co to jest wyroś??? :beer:
http://www.przyjacielebon...t=stratyfikacja
Wystarczy wpisać w opcje szukaj słowo stratyfikacja, nie wspomnę o GOOGLE.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
Ostatnio zmieniony przez Pit-B 2013-05-25, 21:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
czarnyfm 
Józek Blak


Pomógł: 7 razy
Wiek: 42
Dołączył: 12 Gru 2012
Skąd: Sułkowice
Wysłany: 2013-05-27, 20:39   

przepraszam za błędy ale pośpiech nie jest dobrym doradcą .

"Odpowiednia gleba dla danej rośliny w jakiej roślina będzie rosła , oraz temperatura stanowisko itp. itd."

tak chciałem żeby to zabrzmiało.


przepraszam jeszcze raz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group