Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus retusa II - pierwsze formowanie.
Autor Wiadomość
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-06-30, 16:38   Ficus retusa II - pierwsze formowanie.

Witam,

Niedawno zawitał u mnie kolejny fikus. Materiał masowej produkcji czyli tak zwane "marketsai". Przesadziłem roślinę do dobrej mieszanki, przyciąłem, nałożyłem druty i uformowałem. Po godzinie pracy efekt jak na zdjęciach poniżej. Będę wdzięczny za rady, opinie i sugestie.

Pozdrawiam.

Po zakupie.


Po przesadzeniu.


Po formowaniu.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2013-07-01, 18:24   

Nie za wiele tych zabiegów na jeden raz? Pewnie Bartku podrasujesz roślinę i na sprzedaż. Wyciągniesz z niej co się da, choć mi osobiście się nie podoba. Dwie gałęzie prawa i lewa pod koroną zlewają się w jedno. Obróciłeś drzewko tak by nie było widać że zieleń na ostatniej gałęzi jest tak daleko od pnia?
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2013-07-01, 19:21   

Pit-B napisał/a:
Nie za wiele tych zabiegów na jeden raz? Pewnie Bartku podrasujesz roślinę i na sprzedaż. Wyciągniesz z niej co się da, choć mi osobiście się nie podoba. Dwie gałęzie prawa i lewa pod koroną zlewają się w jedno. Obróciłeś drzewko tak by nie było widać że zieleń na ostatniej gałęzi jest tak daleko od pnia?


Przy fikusie raczej nie :P . Przy sośnie bym tego na pewno nie zrobił.

Piotrze nie jestem handlarzem. Ligustra i bukszpana sprzedałem bo musiałem. Jeżeli ktoś się do mnie zgłosi z ofertą to oczywiście rozmawiam ale sam z siebie nie sprzedaję ich masowo, może kiedyś. Ostatnio miałem fajną ofertę na dwa green carpety ale nie chciałem sprzedać obu więc transakcja nie doszła do skutku. Są też rośliny, których bym nie sprzedał na pewno. Z wykształcenia jestem budowlańcem i to jest mój chleb. Bonsai to pasja, hobby i druga miłość.

Te dwie gałęzie tak właśnie wyglądają na zdjęciu i masz absolutną rację Piotrze. W rzeczywistości jest różnica i mimo, że nie wielka to będę starał się, żeby była bardziej widoczna. To dopiero pierwsze formowanie. Zobacz jak mało zieleni jest na roślinie, po kilka listków na górnych dwóch gałęziach. Obrałem dla niego jakąś drogę i potrzebny teraz jest czas i konsekwencja. Nad tymi dwiema gałęziami trzeba dużo pracować ale ta najniższa jest ok, nie jest za daleko od pnia. Jest skierowana do widza dlatego tak wygląda na zdjęciu i optycznie się skraca. Tak chciałem, żeby to wyglądało.

Mnie też razi to o czym pisałeś i fajnie, że Ty tez to widzisz, postaram się to z czasem zmienić. Jeśli się nie uda to zawsze mogę szczepić ale to dopiero gdy mój plan nie wypali :) .

Pozdrawiam serdecznie.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2014-03-22, 23:34   

Na razie nic konkretnego a konkretnie - wielkie zmiany. Z uwagi na to, że gałęzie rosły w złych miejscach postanowiłem zbudować je od nowa a gdy już ogoliłem fikusa - przyszedł mi do głowy pomysł.

Na razie jestem na etapie tworzenia nowych gałęzi - idzie bardzo szybko. Później przyjdzie czas na odkład a może dwa. A dlaczego odkłady? Wyjaśnię wkrótce. Aktualnie roślina jest bardziej ulistniona ale, żeby dać przedsmak zamieszczam zdjęcia z początkowego etapu wyboru gałęzi. W kółeczkach widać wybijające z pnia pąki.

W mojej wizji roślina jest mała ale gruba. Przemyślałem słowa Bolka z bonsaiforum i Piotra. Cieszę się, że dzielicie się swoimi radami na łamach forum. Bez forum byłoby bardzo ciężko. Tak więc dziękuję.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group