Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Poświąteczne drzewka
Autor Wiadomość
mastergame 

Wiek: 35
Dołączył: 28 Lis 2013
Skąd: Pionki
Wysłany: 2013-12-30, 23:23   Poświąteczne drzewka

Witam :)
Po świętach mikołaj docenił moje marzenia, i przyniósł dwa drzewka.
Jedno z warszawskiej hodowli pana Gajdy, drugie z małego sklepiku florystycznego.
1. Figowiec.

Na to drzewko nie mam narazie planów, niech sobie rośnie, jak podrośnie zobaczymy co dalej.

2. Bukszpan.

To ciekawe drzewko. Będę chciał z niego zrobić coś na kształ czegoś takiego - jak myślicie, da radę?


3. Siewki :)

Niestety, swoje pierwsze kroki rozpocząłem od tandetnych nasion bonsai. Ale powoli rośnie, już nie pamiętam co, a wysoka rośnie od sierpnia, ta mniejsza od ok. 2 tygodni.

4. Półka tymczasowa.



Niestety, na moje warunki mieszkaniowe (wynajmowany pokój) nie jestem w stanie wiele im dać, dlatego znalazłem półkę, na której sobie stoją, i są codzień wiecorem doświetlane parę godzinek.

Jakieś uwagi, krytyka, opinie mile widziane :)
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2013-12-31, 06:53   

Chyba wiesz, ze doświetlanie zwykłą żarówką, świetlówką nic nie daje tylko zużywa prąd.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2013-12-31, 09:44   

slowikp, co rozumiesz przez zwykłą żarówkę? Z tego co ja wiem to wszystko zależy od widma fali emitowanej przez żarówkę. Podobno najlepszym sposobem jest doświetlanie roślin czerwonymi i niebieskimi diodami, zapotrzebowanie roślin na światło widzialne - zielone jest znikome. Standardowo używa się 3 diod czerwonych na jedną niebieską, ale nie jestem pewien czy jest to uniwersalny układ dla wszystkich roślin.
 
 
mastergame 

Wiek: 35
Dołączył: 28 Lis 2013
Skąd: Pionki
Wysłany: 2013-12-31, 15:29   

slowikp napisał/a:
Chyba wiesz, ze doświetlanie zwykłą żarówką, świetlówką nic nie daje tylko zużywa prąd.

Tak, wiem. Ale da się doświetlać żarówkami/świetlówkami o odpowiedniej barcie światła. Mam to jeszcze z przeszłej hodowli muchołówek :)
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-01-01, 16:03   

mastergame napisał/a:
Ale da się doświetlać żarówkami/świetlówkami o odpowiedniej barcie światła

Oczywiście.
Rośliny akwariowe rosną dobrze przy odpowiednich świetlówkach. Zazwyczaj są to 2-3 świetlówki o rożnych barwach. Do doświetlania znakomicie nadaje się świetlóka akwarystyczna o której pisałem w temacie o swojej serissie którą doświetlam zimową porą. "Zwykłe" żarówki też nie są najgorsze, mają jednak kilka istotnych minusów (ciepło, zużycie energii itp.)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2014-01-02, 02:29   

Doświetlanie w szerokim tego słowa pojęciu to jest przede wszystkim wydłużenie dnia i jest to doskonałe rozwiązanie , jednak nie powinniśmy uciekać w stereotypy , bowiem można się obyć i bez tego , Ja w ciągu mojej 20 letniej kariery bonsai-owej nie doświetlałem roślin nigdy , jednakże jestem i zawsze będę zwolennikiem tego systemu w nie sprzyjających warunkach . Jednocześnie uważam iż jest ono zbędne w warunkach umiarkowanych , lub w miarę dobrych
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
mastergame 

Wiek: 35
Dołączył: 28 Lis 2013
Skąd: Pionki
Wysłany: 2014-01-02, 15:42   

Jacek Grzelak napisał/a:
Doświetlanie w szerokim tego słowa pojęciu to jest przede wszystkim wydłużenie dnia i jest to doskonałe rozwiązanie , jednak nie powinniśmy uciekać w stereotypy , bowiem można się obyć i bez tego , Ja w ciągu mojej 20 letniej kariery bonsai-owej nie doświetlałem roślin nigdy , jednakże jestem i zawsze będę zwolennikiem tego systemu w nie sprzyjających warunkach . Jednocześnie uważam iż jest ono zbędne w warunkach umiarkowanych , lub w miarę dobrych

Okno jest totalnie północne, na niemalże blokowisku, więc szans na bezpośrednie słońce nie ma żadnych. To był jedyny powód takiej decyzji.
W poprzednim mieszkaniu miałem okno zachodnie na wysokim piętrze, i przez cały rok bez żadnego doświetlania sztucznego fikus rósł jak na drożdżach :)

Tak na marginesie - przyciąłem owego fikusa retuzę tak, że mam parę zaszczepek (poprawne to? :) ), czy z tych małych łodyg będzie można próbować kształtować drzewka?
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-01-02, 17:24   

Tak, jednakże muszą się one w pierwszej kolejności ukorzenić, a następnie, po umieszczeniu w odpowiednim podłożu, posiedzieć kilka sezonów celem nabrania masy. A te "zaszczepki" lepiej określać mianem sadzonek. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2014-01-13, 08:20   

Sejtan gdzieś› wyczytał‚ takie głupoty, ile bym musiał‚ dać‡ diodek do drzewka powiedzmy metrowego i po co się™ pieprzyć‡ z diodami, układaniami, mostami, wystarczy ś›wietlówka typu "flora", najtań„sza oprawka. No na te diody to chyba nie bę™dzie nas stać‡.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-01-15, 22:29   

Cytat:
Sejtan gdzieś› wyczytał‚ takie głupoty, ile bym musiał‚ dać‡ diodek do drzewka powiedzmy metrowego i po co się™ pieprzyć‡ z diodami, układaniami, mostami, wystarczy ś›wietlówka typu "flora", najtań„sza oprawka. No na te diody to chyba nie bę™dzie nas stać‡.


Diody kosztują jakieś› 50 groszy sztuka + drugie tyle za radiator wiec wychodzi okoł‚o złotówki za jedną… sztukę + jeszcze dochodzi koszt zasilacza wię™c koszt jest dość‡ spory, ale wg mnie efekty mogą być lepsze niż doświetlanie ś›wietlówkami (choć sam doświetlam żarówką… LED, białą…)

A artykuł‚ mam stąd klik
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2014-01-17, 06:59   

Maciek jeśli sobie dobrze przypominam te świetlówki ś›wiecił‚y chyba na różowo/fioletowo.
Ja używałem chyba firmy tungsram i jakiś› czechosł‚owackich (jeszcze wtedy)

Sejtan napisz coś wię™cej o tej żarówce, np jakie ma widmo . myślę™, że przy jednym drzewku wielkości 20 cm można się™ bawić‡ w żarówki led, ale przy dziesię™ciu i przy pół metrowym to już fajna zabawa
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2014-01-17, 16:03   

slowikp napisał/a:
Maciek jeśli sobie dobrze przypominam te świetlówki ś›wiecił‚y chyba na różowo/fioletowo.

Jak najbardziej dobrze pamię™tasz. Troszku to ś›wiatełko mało dzienne ale już widział‚em świetlówki typu DUO "PLANT" są… tam pomieszane 2 ś›wietlówki 8000K i 6000K wię™c powinno bardziej naturalnie wyglą…dać‡ :-) Cena takiej lampki to około 100-110 zł‚ a pobór mocy 2x11W. Cią…gle dużo gdyż to tak na 1-2 krzaczory :-/
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-01-20, 16:04   

Cytat:
Sejtan napisz coś wię™cej o tej żarówce, np jakie ma widmo . myślę™, że przy jednym drzewku wielkości 20 cm można się™ bawić‡ w żarówki led, ale przy dziesię™ciu i przy pół metrowym to już fajna zabawa


Ja mam tylko jedno drzewko jak na razie i stoi ono na balkonie wię™c nie jest doś›wietlane.

Żarówką… doś›wietlam siewki i pomidory (nie komentujcie xD taki mały eksperyment), jest to żarówka LED o barwie 8000K albo 8500K już nie pamię™tam dokładnie.
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group