Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM PO¦WIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsai¶ci całego ¦wiata! Ł±czcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
1 bonsai - wi±…z drobnolistny
Autor Wiadomo¶ć
JanosĹ‚aw 

Doł±czył: 19 Sty 2014
Sk±d: Bytom
Wysłany: 2014-01-19, 00:44   1 bonsai - wi±…z drobnolistny

Witajcie!

Dostał‚em wi±…za na urodziny. Pochodzi z hodowli i ma 4 lata.
Przyszedł‚ do mnie ok 17 grudnia, przez 2 tygodnie aklimatyzował się i dużo li¶›ci miał‚ żół‚tych. W tej chwili jest już okej i po kolejnych 2 tygodniach, czyli 1 miesi±c w tym samym miejscu wypu¶cił mnóstwo dł‚ugich pę™dów.

Przeczytałem, że wi±…zy przycina się™ na wiosnę™. Czy to dotyczy mojego "jeżyka" również?
Sory - przypomina mi jeża który się™ nastroszył‚ ;)

Wi±…z stoi na biurku przy oknie na wschód, jest dosyć ciemno i ciepł‚o w tym pokoju. Grzejnik wył±czony, a w pokoju ¶rednio 23-24 stopnie.
Podlewam go raz dziennie poprzez zraszanie ziemi, do momentu, aż przez otwory w doniczce zacznie wykapywać woda. Przez temperaturę jaka panuje, ziemia pod naciskiem palca jest dosyć‡ szybko sucha, st±d to nawadnianie.

DoradĽcie proszę™, co powinienem mu zastosować z tymi pędami i czy dobrze go podlewam. Oczywi¶cie wszystkie rady przyjmę!

Zdjęcia z 3 stycznia 2014:





Zdjęcia z 14 stycznia 2014:



Zdję™cia z 18 stycznia 2014:





W tej chwili najdłuższy pę™d ma już 10 poziom li¶›cia ( ten pę™d po prawej stronie )
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-15, 20:54, w cało¶ci zmieniany 3 razy  
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Doł±czył: 24 Sie 2010
Sk±d: Bournemouth
Wysłany: 2014-01-19, 01:46   

Ogólnie zalecany jest spoczynek zimowy jeżeli chodzi o wi±zy. Niektóre reaguja zupelnym/pelnym snem zimowym, niektóre nie. Zawsze potrzebuj±… okresu spoczynku. Trzymanie go w mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem. Teraz jak już roŶnie na nowo to dbaj o niego i my¶l o nastepnym sezonie.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-11, 23:01, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
JanosĹ‚aw 

Doł±czył: 19 Sty 2014
Sk±d: Bytom
Wysłany: 2014-01-19, 16:47   

Raczej będę™ go trzymał‚ w mieszkaniu cały czas. Powiedz mi proszę, bo nie wychwycił‚em odpowiedzi na moje pytanie z Twojego wpisu, czy mam te pę™dy podcinać‡, na jakiej¶ okre¶›lonej wysoko¶›ci czy czekać‡ do wiosny? Wydaje mi się™, że jak poczekam do wiosny, a jemu w ci±…gu kilku dni przyrosło mnos›two nowych pędów, to na wiosnę™ bę™dzie przypominał‚ nastroszonego kota a nie bonsai :)
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-11, 23:03, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Doł±czył: 24 Sie 2010
Sk±d: Bournemouth
Wysłany: 2014-01-19, 17:42   

Jak masz zamiar go trzymac w domu caly rok to jaki jest sens mojej pomocy?

Ten gatunek potrzebuje spoczynku zimowego i koniec. Inaczej bedzie walczyl o przezycie a nie bedzie sie rozwijal. Do domu sa inne gatunki. To moje zdanie, moze sie myle, ale od kilku lat juz mi nic nie padlo.

Przycinaj jak chcesz jezeli chodzi o forme drzewka, nie ma to wiekszego znaczenia. Czytales cos o tym gatunku? Jezeli tak to gdzie? Daj linka.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
seedkris 
seedkris


Pomógł: 28 razy
Wiek: 62
Doł±czył: 01 Gru 2007
Sk±d: Podlasie
Wysłany: 2014-01-19, 19:02   

Pomóc może dobre do¶›wietlanie. Ale generalnie to na zewn±…trz. Ja mam kilkana¶›cie i teraz zimuj±… pod ¶›niegiem.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-11, 23:05, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Doł±czył: 16 Maj 2007
Sk±d: Nowy S±cz
Wysłany: 2014-01-19, 19:34   

Janosł‚awie, wi±…z na wiosnę™ tak czy tak bę™dzie przypominał‚ nastroszonego kota. Przytniesz czy nie, on teraz wypuszcza nie ładne dł‚ugie pę™dy bo ma mał‚o ¶›wiatł‚a i jaka napisali Piotr i Seedkris potrzebował‚a spoczynku, teraz tylko od Ciebie zależy co zrobisz z ro¶›lin±…. Masz możliwo¶ć‡ dać‡ jej odpocz±ć‡ do wiosny, albo pomę™czysz j±… cię™ciem i wegetacj±… w kiepskich warunkach. Cokolwiek zrobisz jest szansa że ro¶›lina przeżyje a efekty swojej decyzji ocenisz jesieni±… 2014 roku.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-11, 23:09, w cało¶ci zmieniany 2 razy  
 
 
JanosĹ‚aw 

Doł±czył: 19 Sty 2014
Sk±d: Bytom
Wysłany: 2014-01-20, 00:17   

Dzię™kuję™ serdecznie za Wasze uwagi.
Nie zdawał‚em sobie sprawy, że to jest takie ważne.
Pit-B piszesz, że te pę™dy to z braku ¶›wiatł‚a? Czyli jeżeli ro¶›lina ma go za mał‚o to idzie w nowe pę™dy, a gdy ma wystarczaj±…co, to idzie w twarde gałę™zie?

Jedyn±… możliwo¶ci±… dla mnie jest wystawienie drzewka na balkon ( strona zachodnia ).
Czy mam go po prostu przeniesć tak jak jest w tej doniczce i postawić‡ w wybranym miejscu? (parapet lub na ziemi za plastikowym osłonami ) ?

Jeżeli balkon jest okej, to co wtedy z podlewaniem i co z tymi pędami, które mu już wyrosł‚y?
Rozumiem, że zimowanie spowoduje jego 'hibernacje' i przestanie rosn±ć‡ tak? Mł‚ode pÄędy zostawić‡ czy pozbyć‡ się™ ich przed wstawieniem?

Dzię™kuje za wszystkie podpowiedzi:)
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-11, 23:12, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Doł±czył: 14 Kwi 2012
Sk±d: Szczecin
Wysłany: 2014-01-20, 13:23   

Pit-B napisał/a:
on teraz wypuszcza nie ładne dł‚ugie pę™dy bo ma mało ¶wiatł‚a
To sł‚owo "dł‚ugie" jest tu istotne :-)
Janosł‚aw napisał/a:
Czyli jeżeli ro¶›lina ma go za mał‚o to idzie w nowe pę™dy, a gdy ma wystarczaj±…co, to idzie w twarde gałę™zie

Bł±d - te dł‚ugopędy też zdrewniej±…. Je¶›li ro¶›lina ma wię™cej ¶›wiatł‚a to li¶›cie wyrastaj±… blisko siebie i się™ ł‚adnie zagę™szcza.
Z wyniesieniem ro¶liny na zewn±trz poczekaj do wiosny jak nie bę™dzie przymrozków.
PS Obecnie zalecane jest jak najmniej ingerować‡ i nie podlewać‡ na tzw "moltyk" tylko jak będzie to konieczne.
_________________
Pozdrawiam Cię Go¶ć
Maciej Pietrzak
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-11, 23:15, w cało¶ci zmieniany 2 razy  
 
 
Patryk94 

Wiek: 29
Doł±czył: 01 Sty 2014
Sk±d: Warszawa
Wysłany: 2014-01-20, 15:55   

Cze¶ć‡ podepnę™ się™ pod temat, widział‚em w markecie mal‚utkiego wi±…za drobnolistnego zastanawiałem się™ czy go kupić‡ czy lepiej poczekać‡ na wiosnę™ ?
_________________
PFD Polskie Forum Daewoo
Fawa Forum Akwarystyczne Warszawy
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-11, 23:16, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
mastergame 

Wiek: 35
Doł±czył: 28 Lis 2013
Sk±d: Pionki
Wysłany: 2014-01-20, 16:02   

JanosĹ‚aw napisał/a:
Dzię™kuję™ serdecznie za Wasze uwagi.
Nie zdawał‚em sobie sprawy, że to jest takie ważne.
Pit-B piszesz, że te pę™dy to z braku ¶›wiatł‚a? Czyli jeżeli ro¶›lina ma go za mał‚o to idzie w nowe pę™dy, a gdy ma wystarczaj±…co, to idzie w twarde gałę™zie?

Jedyn±… możliwo¶ci±… dla mnie jest wystawienie drzewka na balkon ( strona zachodnia ).
Czy mam go po prostu przeniesć tak jak jest w tej doniczce i postawić‡ w wybranym miejscu? (parapet lub na ziemi za plastikowym osłonami ) ?

Jeżeli balkon jest okej, to co wtedy z podlewaniem i co z tymi pędami, które mu już wyrosł‚y?
Rozumiem, że zimowanie spowoduje jego 'hibernacje' i przestanie rosn±ć‡ tak? Mł‚ode pÄędy zostawić‡ czy pozbyć‡ się™ ich przed wstawieniem?

Dzię™kuje za wszystkie podpowiedzi:)

1. Ro¶lina to organizm żywy, walczy o przeżycie. Jak dostarczasz jej dużo to nie potrzebuje walczyć o nie - listki rosn± koł‚o siebie, ładne, kształ‚tne. Jak ma mało, to pędy bę™d±… rosł‚y dł‚ugie, w poszukiwaniu ¶›wiatł‚a.
2. Ro¶liny potrzebuj±… odpocz±ć‡ przed okresem wzrostu. Niektóre drzewka, w szczególno¶ci outdoory potrzebuj±… tej zimy. Trzymanie cał‚y czas w domu, w cieple, bę™dzie powoli niszczyć‡ ro¶›linę™. Może rosn±ć‡ parę lat, ale w pewnym momencie zacznie sł‚abn±ć‡. To tak jak z czł‚owiekiem - nie prze¶›pi się™ par™ę nocy, i ma problemy z wytrzymaniem.
3. Każdy zabieg dla ro¶liny jest stresem. Przycinanie, formowanie, przesadzanie, aklimatyzacja. WeĽ to pod uwagę.

:)
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 22:09, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Doł±czył: 13 Wrz 2013
Sk±d: Wejherowo
Wysłany: 2014-01-20, 16:08   

Cytat:
Cze¶ć‡ podepnę™ się™ pod temat, widział‚em w markecie mal‚utkiego wi±…za drobnolistnego zastanawiałem się™ czy go kupić‡ czy lepiej poczekać‡ na wiosnę™ ?


Moim zdaniem wygl±…da to mniej więcej tak:

1) Nie kupisz drzewka i zostawisz w markecie - skazujesz je na pewn± ¶›mierć‡ (pod warunkiem, że kto¶› inny go nie kupi)
2) Kupisz drzewko - dajesz mu szanse na przeżycie, czy się™ uda czy nie zależy w dużej mierze od Twoich umiejętno¶›ci oraz od wyj¶ciowej kondycji drzewka.
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 22:11, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
Patryk94 

Wiek: 29
Doł±czył: 01 Sty 2014
Sk±d: Warszawa
Wysłany: 2014-01-20, 16:12   

Cytat:
Cze¶ć‡ podepnę™ się™ pod temat, widział‚em w markecie mal‚utkiego wi±…za drobnolistnego zastanawiałem się™ czy go kupić‡ czy lepiej poczekać‡ na wiosnę™ ?

Moim zdaniem wygl±…da to mniej więcej tak:

1) Nie kupisz drzewka i zostawisz w markecie - skazujesz je na pewn± ¶›mierć‡ (pod warunkiem, że kto¶› inny go nie kupi)
2) Kupisz drzewko - dajesz mu szanse na przeżycie, czy się™ uda czy nie zależy w dużej mierze od Twoich umiejętno¶›ci oraz od wyj¶ciowej kondycji drzewka.



Szczerze mówi±…c był‚em tam miesi±…c temu gdy kupiłem cyprysy ale jaki¶› tydzień„ temu znów odwiedziłem sklep to się™ przeraził‚em jak te biedne cyprysy wygl±daj±… jedne do poł‚owy suche i połamane a inne bez doniczki i w ciemnym miejscu,chyba zaraz pojad±™ bo mał‚ego wiaza.
_________________
PFD Polskie Forum Daewoo
Fawa Forum Akwarystyczne Warszawy
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 22:17, w cało¶ci zmieniany 3 razy  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Doł±czył: 14 Kwi 2012
Sk±d: Szczecin
Wysłany: 2014-01-20, 16:54   

Patryk94 napisał/a:
chyba zaraz pojad± bo mał‚ego wiaza.
Dzionek coraz dł‚uższy więc może nie bę™dzie tragedii. Je¶›li bę™dziesz miał‚ możliwo¶ć‡ wyjmij delikatnie ro¶linę™ z pojemnika i sprawdĽ korzenie. Je¶li s±… czarne nie bierz. Ziemia bę™dzie pewnie słaba ale na wiosnę™ wymienisz. Je¶›li jednak ro¶›lina nie bę™dzie wygl±…dał‚a dobrze (suche li¶›cie itp) nie kupuj. Istotna jeszcze sprawa jakie możesz zapewnić‡ warunki. Je¶li dysponujesz parapetem okna poĹłudniowego to powinna do wiosny wytrzymać‡. Powodzenia
_________________
Pozdrawiam Cię Go¶ć
Maciej Pietrzak
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 22:21, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
Patryk94 

Wiek: 29
Doł±czył: 01 Sty 2014
Sk±d: Warszawa
Wysłany: 2014-01-20, 16:59   

Mam okno od pół‚nocy i od wschodu ;/ je¶›li by dotrwał‚ to zostaje dział‚ka.
_________________
PFD Polskie Forum Daewoo
Fawa Forum Akwarystyczne Warszawy
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 22:22, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
JanosĹ‚aw 

Doł±czył: 19 Sty 2014
Sk±d: Bytom
Wysłany: 2014-01-20, 17:40   

Dziwił‚em się™ Wam co do wystawiania wi±…za na zewn±…trz, bo osoba od której go dostał‚em mówila, ze kupił‚a go jako drzewko do wewn±trz. Tutaj jest strona, gdzie został‚ kupiony i na niej jest wskazanie, że wiż…z jest indoor: http://swiat-bonsai.pl/15-drzewka-bonsai-indoor

Oczywi¶cie nie będę™ się™ kł‚ócił‚, że jest, je¶›li wiecie, że jest inaczej i ro¶›linka potrzebuje ¶›rodowiska do zimowania. My¶lę™, że wystawię™ go na zewn±…trz, tylko dalej nie wiem, czy mogę™ go po prostu postawić‡ w obecnej doniczce, czy mam go jeszcze np czym¶› owin±ć? Co w przypadku, gdy przyjd±… przymrozki, lub ostry deszcz/wiatr/¶nieg?

MaciekMM - co to znaczy podlewać‡ na tzw. "moltyk" ? Chodzi o codzienne podlewanie do momentu wylatywania wody przez otwory w doniczce?
Jak mam go podlewać‡ jak go już wystawię na zewn±trz?
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 22:27, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Możesz ¶ci±gać zał±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group