Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM PO¦WIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsai¶ci całego ¦wiata! Ł±czcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
oliwka europejska
Autor Wiadomo¶ć
Rawcio239 
Rafał

Wiek: 34
Doł±czył: 22 Mar 2012
Sk±d: Dobra
Wysłany: 2014-01-22, 18:23   oliwka europejska

Witam.

Posiadam oliwkę europejsk±…, która nie miał‚a ani jednego listka, po jakim¶› czasie zacz±ł‚a wybijać‡ jak szalona, przyrosty mam już około 30-50cm. Martwi±… mnie trzy kwestie:

1. Z jednego miejsca wybija od 3 do 5 gałęzi. Nie mam zielonego poję™cia co z tym zrobić‡ żeby drzewko nie ucierpiał‚o, a wiadomo że nikt nie chce czego¶› takiego, wię™c pytanie kiedy usun±ć‡ i zostawić‡ tylko jedn±… gał±Ľ?

2. Na jednej stronie drzewka nie pojawia się™ nic, tylko z jednej strony wybijaj±… nowe pędy. Czy to w która stronę™ jest do ¶wiatł‚a ma znaczenie? Jak tak to stawiać‡ do ¶›wiatła t±… co s±… pę™dy czy t±… co nie ma? Chyba że macie jak±› inn±… odpowiedĽ na moje pytania.

3. Co powiecie o martwym drewnie w oliwce, co¶ jak JIN. Pytanie na odległ±… przyszło¶ć‡.
Jak dorwę™ lepszy aparat do ręki to wrzucę foty.

Pozdrawiam i czekam cierpliwie.
_________________
"Aha, błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi"
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 20:52, w cało¶ci zmieniany 2 razy  
 
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Doł±czył: 14 Kwi 2012
Sk±d: Szczecin
Wysłany: 2014-01-23, 12:05   

Rawcio239 napisał/a:
Z jednego miejsca wybija od 3 do 5 gałę™zi. Nie mam zielonego pojęcia co z tym zrobić‡ żeby drzewko nie ucierpiał‚o, a wiadomo że nikt nie chce czego¶› takiego, wię™c pytanie kiedy usun±ć‡ i zostawi±‡ tylko jedn±… gał±Ľ?

Zazwyczaj pozostawia się™, 1 ale to zależy od stylu, do jakiego bę™dziesz d±żył‚.
Rawcio239 napisał/a:
Na jednej stronie drzewka nie pojawia się™ nic, tylko z jednej strony wybijaj±… nowe pę™dy. Czy to, w która stronę jest do ¶wiatł‚a ma znaczenie? Jak tak to stawiać do ¶›wiatł‚a t±…, co s±… pę™dy czy t±…, co nie ma? Chyba że macie jak±¶› inn±… odpowiedĽ na moje pytania.
Zmień„ stronę™, która jest na¶›wietlana a okaże się™, jaka jest odpowiedĽ. Upraszczaj±…c ogromnie: ro¶›lina żeby żyć‡ musi przeprowadzać‡ (między innymi) proces fotosyntezy, która odbywa się™ w li¶›ciach, które z kolei rosn±… na pędach/gałę™ziach.
Rawcio239 napisał/a:
Co powiecie o martwym drewnie w oliwce, co¶› jak JIN. Pytanie na odległ±… przyszło¶ć‡.

Kwestia gustu i predyspozycji samej ro¶›liny lub konieczno¶›ci :-)
Rawcio239 napisał/a:
Jak dorwę™ lepszy aparat do rę™ki to wrzucę foty.

No i kwestia najważniejsza na koń„cu - żeby co¶› wię™cej, choć‡ próbować pomóc koniecznie dorwij aparat. Bez fotek na prawdę ciężko jest co¶› doradzać‡.
_________________
Pozdrawiam Cię Go¶ć
Maciej Pietrzak
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:03, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
mastergame 

Wiek: 35
Doł±czył: 28 Lis 2013
Sk±d: Pionki
Wysłany: 2014-01-23, 12:15   

Rawcio -
Przede wszystkim zanim zaczniesz cokolwiek robić‡, musisz spojrzeć‡ na drzewko i zdecydować‡ się™ na jeden ze stylów. I potem kształ‚tować‡ je w taki sposób, by to osi±…gn±ć‡.

Jeżeli chodzi o nowe przyrosty - pozwól im urosn±ć‡. Dzię™ki większej ilo¶›ci czꙶ›ci zielonej, pień„ rozrasta się™ szybciej. Na tym mię™dzy innymi polega formowanie drzew li¶›ciastych. Pę™dy rozrastaj±… się™, następnie s±… przycinane, itd itd aż do uzyskania poż±…danego efektu.

Jin - jak najbardziej. Tylko żeby dawało to drzewku uroku, a nie szpecił‚o.

I jeszcze jedno - oliwka jest ro¶lin±… ¶ródziemnomorsk±. Znaczy to że warunki jakie należy jej zapewnić‡ s±… dosyć‡ trudne do uzyskania (gor±…ce, suche i sł‚oneczne lato, dosyć‡ ciepła zima). WeĽ to także pod uwagę™, gdy będziesz się zajmował‚ drzewkiem. Nie dawanie mu chwili oddechu (zimowanie) na dł‚uższy czas będzie zgubne dla drzewa.
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:13, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
Rawcio239 
Rafał

Wiek: 34
Doł±czył: 22 Mar 2012
Sk±d: Dobra
Wysłany: 2014-01-23, 18:12   

Dobra to zdję™cia, ale jako¶ć‡ zrobionych dzi¶› nie jest ciekawa.
Teraz proszę o jak±¶› pomoc z tymi gałę™ziami :]

20130929872.JPG
Plik ¶ci±gnięto 6321 raz(y) 117,87 KB

20130929873.JPG
Plik ¶ci±gnięto 6320 raz(y) 125,52 KB

20130929874.JPG
Plik ¶ci±gnięto 6420 raz(y) 104,39 KB

20130929875.JPG
Plik ¶ci±gnięto 6327 raz(y) 117,79 KB

20140123928.JPG
Plik ¶ci±gnięto 6420 raz(y) 91,98 KB

20140123931.JPG
Plik ¶ci±gnięto 6420 raz(y) 93,63 KB

20140123933.JPG
Plik ¶ci±gnięto 6420 raz(y) 91,2 KB

_________________
"Aha, błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi"
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:14, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
 
mastergame 

Wiek: 35
Doł±czył: 28 Lis 2013
Sk±d: Pionki
Wysłany: 2014-01-24, 00:42   

Moje pierwsze spostrzeżenia:
- korzenie - jeżeli będziesz chciał wsadzić‡ do doniczki bonsai, będziesz musiał‚ się™ pozbyć‡ tych grubych korzeni. Przykładowo na ostatnim zdjęciu widać‡ wyraĽnie korzeń„ do usunięcia. Ale jak do tej pory, niech ro¶›lina odżyje.
- korona - zostawił‚bym wszystkie pę™dy, one w tym momencie będ±… utrzymywać drzewo przy życiu. Jedyne co, to ro¶›lina ma za mał‚o ¶›wiatł‚a - pę™dy s±… zbyt długie, listki malutkie. Dopóki drzewko nie wytworzy odpowiedniej korony, tak to bę™dzie wygl±…dać‡. Zatem do¶›wietlaj.
- jeżeli chodzi o cię™cie, to ja bym pomy¶lał‚ nad takimi cię™ciami (to w doniczce zaznaczone, jaka powinna być mniej więcej brył‚a korzeniowa)

Ewentualnie można zrobić‡ z tych wycię™tych pni shari, co¶› jak poniżej.


Ale ogólnie czeka cię™ kilka™ lat, zanim co¶› będzie wygl±…dać‡.
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:23, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
Rawcio239 
Rafał

Wiek: 34
Doł±czył: 22 Mar 2012
Sk±d: Dobra
Wysłany: 2014-01-24, 17:05   

Mastergame - ostatnie zdję™cie na pewno mi pomoże, dzię™ki za nie. :drunk: Bo obawiam się™, że jak obetnę według twojej propozycji to znów będę™ miał‚ dylemat: jak pozbył się™ ran.

Z korzeniami się™ zgodzę™, ale nie chciał‚em już jej wię™cej kaleczyć‡.
Z wszystkimi radykalnymi działaniami będę™ i tak czekał kilka lat żeby drzewko ładnie się™ rozwijał‚o. Zajmę™ się™ tylko gał±…zkami ;-)

A co do ¶wiatł‚a, to dla tak dużej ro¶liny która jednak kłopot sprawiła, będę™ musiał‚ siostrę™ prosić‡ o trochę™ miejsca w pokoju :-D bo ja niestety mam ¶wiatło tylko do poł‚udnia ;/
_________________
"Aha, błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi"
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:33, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Doł±czył: 31 Lip 2009
Sk±d: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2014-01-26, 15:00   

Takich cudów to bym na tej ro¶›linie nie robił‚... Teraz jest zima i najlepiej jak w tym okresie ro¶lina odpocznie od jakichkolwiek zabiegów. Teraz staraj się™ dać jej jak najwię™cej ¶wiatł‚a czyli tylko i wył±…cznie parapet na którym ¶wiatł‚a jest najwięcej przez większo¶ć‡ dnia.

Masz czas do wiosny na wybranie stylu, drogi. Najlepiej zrób sobie kilka szkiców. A już w ogóle super byl‚oby jakby¶› pojechał‚ z ni±… na warsztaty.

Póki co to przyswajaj wiedzę™ czytaj±…c.

Osobi¶cie my¶lę™, że z ro¶›liny da się wycisn±ć‡ wię™cej niż tylko dwa stercz±ce kikuty...
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zast±pi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:38, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Doł±czył: 02 Maj 2010
Sk±d: Głogów
Wysłany: 2014-01-26, 20:07   

Jak można wej¶ć‡ w posiadanie takiego "pieńka"
_________________
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:40, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
Rawcio239 
Rafał

Wiek: 34
Doł±czył: 22 Mar 2012
Sk±d: Dobra
Wysłany: 2014-02-06, 18:39   

Jak już pisałem kiedy¶›, ja moj±… oliwkę™ mam z Chorwacji.
_________________
"Aha, błędów nie popełnia tylko ten, kto nic nie robi"
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-12, 21:41, w cało¶ci zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz zał±czać plików na tym forum
Możesz ¶ci±gać zał±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group