Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytania o klona
Autor Wiadomość
Del1010 

Dołączył: 23 Mar 2016
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-03-23, 15:01   Pytania o klona

Witam! Kupiłem w szkółce malutka sadzonke klona palmowego odmianę z czerwonymi liśćmi. Chciałbym z niego wyhodować jakieś fajne bonsai w stylu Hokidachi (forma miotły). Jednak sadzonka ma dopiero 2 latka i nie wiem czy powinienem od razu odciąć jej dolne gałązki zanik drzewko zacznie budzić sie do zycia? Czy w ogóle coś od razu zacząć formować? Dopiero mam zamiar po świętach przesadzic ja do nowej, może większej(?) doniczki. Wiem, ze sztuka bonsai trwa lata ale nie chciałbym popełnić na początku rażącego błędu, żeby później drzewko ładnie wyglądało.

rsz_p_20160323_130835_1.jpg
Chodzi mi o gałązkę na dole odstajaca w lewo i mniejsza w prawo.
Plik ściągnięto 3376 raz(y) 38,26 KB

 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-03-23, 20:32   

Poczytaj o tym jakie gatunki drzew są najbardziej predysponowane do danego stylu bonsai. Klon z międzywęźla wypuszcza jedną parę gałązek, a odległości miedzy węzłami są duże.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-23, 20:41   

W tym sezonie nic bym jeszcze nie ciął, a już absolutnie nie tych dolnych, to one właśnie mogą być podstawą do dalszej pracy.
Na ten sezon radzę przesadzić do większej donicy, dobrze pielęgnować, niech sobie swobodnie rośnie i tym samym pracuje na grubość pnia.
_________________
pozdrawiam, Józef.
 
 
Del1010 

Dołączył: 23 Mar 2016
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-03-24, 00:07   

Dzięki za odpowiedzi. Uważacie Panowie, że pomysł z płytką, że strony Bobsai.pl, która ma powiększyć nebari nada sie na tę sadzonke? I jeszcze jedno pytanie. Przesadzic lepiej od razu do dosc dużej donicy czy niekoniecznie musi być aż taka duża? Babcia twierdzi, że lepiej od razu do "wiadra" :D
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2016-03-24, 09:46   

Babcia ma racje, do wiadra z tym klonem.

Teraz jest najlepszy czas żeby przesadzić i umieścić płytkę o której wspomniałeś. Do tego celu polecam fragment płytki ceramicznej - kafelek z otworem wykonanym otwornicą diamentową. No i do zdecydowanie do większego pojemnika z luźną przepuszczalną mieszanką. Jeśli nie chcesz inwestować w egzotyczne podłoża to może to być na przykład: gruby piach lub lepiej drobny żwir rzeczny + torf odkwaszony w proporcjach objętościowych 1/1). Wiadro obcięte do połowy absolutnie nie byłoby przesadą. ale szukaj jak najbardziej sztywnego pojemnika, aby ścianki nie pracowały podczas przenosin. Pamiętaj aby go cieniować latem, zwłaszcza jeśli to odmiana z ciemniejszymi liśćmi poza tym Plastik potrafi się bardzo nagrzewać na pełnym słońcu.

Później tylko podlewać, nawozić i pilnować aby miał spokój. Najtrudniejsze dla Ciebie będzie teraz powstrzymywanie się od ingerencji przez najbliższe dwa sezony po przesadzeniu. Po prostu mu nie przeszkadzaj, nie przycinaj, nie drutuj..... ucz się podlewania i pomyśl już jak go bezpiecznie przezimować.

Polecam stronkę KLONY.INFO gdzie możesz poszukać swojej odmiany jak wypuści liście.

Pozdrawiam
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Del1010 

Dołączył: 23 Mar 2016
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-03-24, 12:29   

Kupiłem już podłoże do bonsai, wiec mam nadzieje ze sie nada. Nawóz Pokon do bonsai tez mam, jednak z ta płytką ceramiczna może być problem, bo nie mam odpowiednich narzędzi żeby takie coś wyciąć.
Popytam jednak wśród znajomych. A co do zimowania to już nad tym trochę myślałem. Jeśli mrozy będą mniejsze niż -10* to zostawię go na balkonie jednak zrobię mu jakąś termoizolacje dookoła donicy z kory albo może innego materiału. Samo drzewko myślę, żeby oslonic przed wiatrem jakąś tubą z plastiku albo owinąć agrowloknina. Do zimy jeszcze sporo czasu na szczęście :)
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-03-24, 19:54   

Pomysł z płytką ceramiczną jest trochę nietrafiony.
Pomijając kwestie otwornicy diamentowej, pozostaje jeszcze problem przepchnięcia drzewka przez tę dziurkę?

Wiadro trochę obskurne, za cenę wiadra znajdziesz bardziej estetyczną donicę, może być plastikowa.
_________________
pozdrawiam, Józef.
 
 
Del1010 

Dołączył: 23 Mar 2016
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-03-24, 20:19   

Wiadro to oczywiście przenosnia. Kupiłem już doniczke :) płytkę ceramiczna będę miał wiec spróbuję tym sposobem ale przygotuje tez jakąś alternatywę.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group