Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zima u Qbika
Autor Wiadomość
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 13:31   Zima u Qbika

U mnie też zaczeły się dzisia przygotowania do zimy. Jak co roku zdecydowałem się na przezimowanie drzewek w syropianowej "wanience" (jak zwykle nazwę wymyślił Olon w zeszłym roku). Pozostałe więkrze drzewka z ogrodu przezmują pod ścianą przysypane liśćmi.

A oto foty mojej konstrukcji. Muszę jeszcze liści nazbierać. Tylko że dziś u mnie leje.

MOD: "Wanne" to raczej White wymyślił :P
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 15:28   

nooo, a drzewka w tamtym wszystkie przezyly?
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 15:55   

Wszystkie !! Są całkowicie zasłonięte przed wiatrem a śnieg i tak na nie tam pada, więc jak jest odwilż to mają mokro. Nadmiar wody spływa przez otwory w dnie.
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 16:25   

Czy rośliny zimozielone też zimujesz w tej nie przepuszczajacej światła "wannie" ??
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 16:28   

W brew temu co widać światła jest pod dostatkiem. Wpada od góry a dodatkowo jest odbijane przez biel styropianu. U mnie wszystkie rośliny w tym zimują.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-10-29, 17:30   

Pomysł jest klasa :brawo:
Ja bym jeszcze zaproponował Ci korę zamiast liści. Zdecydowanie mniejsze ryzyko zarażenia się roślin na wiosnę chorobami grzybowymi, których zarodnie często zimuja wśród opadłych liści. Trzeba wiedzieć, że niektóre z grzybów zaczynają być aktywne juz pod koniec zimy jeśli tylko temperatury zaczynają utrzymywac sie w granicach 6 *C. Korę stosuję od lat z pozytywnym skutkiem.

:prosze:
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 17:42   

Olek, o jakiej korze myslisz, takiej z ogrodniczego , czy z lasu tez moze byc? Bo ja nazbieralem pare workow z lasku ,tylko sie teraz zastanawiam... A moze jakis nie proszonych gosci zwiozlem?
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 17:49   

O mamo Marcin! Nawiozłeś normalnie wszystko co niedobre z lasu (kora i liscie). Pewnie i jakiegoś kosmite zgarnełeś. I po co takie pójście do ubikacji na dłużej że sie tak wyraże? Jaskby co to najwiecej z ogrodniczego naznosiłem bo i przędziorki i ziemiórki w ziemi a na korze też jakieś gówienka małe - zophobas (drewnojady)- wszystko z ogrodnika :/
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-10-29, 18:04   

White
Tu się z Toba niestety nie zgodzę. Owszem - kupując rośłiny stojące luzem w szkółce, w pojemnikach, nie wiadomo jak długo, to potencjalna wylęgarnia wszystkiego co może je w takich warunkach dopaść. Co innego jednak kora, torf, mieszanki odłożowe itp sprawy, pakowane w odpowiednie worki. Te muszą juz spełniac określone wymagania, aby zostac dopuszczone do orotu. Jasne że zawsze może się znaleźć nieuczciwy producent, mimo wszystko zdecydowanie mniejszym ryzykiem jest stosowanie materiału podłożowego lub ściółkowego, chociażby potenjalnie zbadanego pod kątem infekcji lub ewentualnie oczyszczonego z nich.

Gohans
Zdecydowanie polecam Ci korę pakowana w worki z centrum ogrodniczwgo.
 
 
mariusz
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 19:04   

mam pytanie, mianowicie czy zamiast kory mogą być trociny (mógłbym ten materiał wykorzystać, mam tego pod dostatkiem)
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 19:52   

tak, trociny są bardzo dobre
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-11-02, 20:16   

tylko uwaga z trocinami i wogóle z większością okryw , ważne aby były jak najkrucej na roślinach (na donicach ), ja zaczynam układać rośliny do snu dopiero w pierwszej połowie grudnia , wówczas można stosować okrywy (nie gnija tak i jest mniejsze zagrożenie infekcją)a zdejmóje je już w marcu , a niekiedy nawet w lutym , jak tylko mina ostatnie silne mrozy i gdy same okrywy rozmarzną , ponadto z trocinami jest jeszcze taki problem , że gdyby cos zostało w doniczkach to może to opuźnić w znacznym stopniu rozwój rośliny , ponieważ pochłaniają one z gleby azot :roll:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
mariusz
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 20:37   

w grudniu powiadasz? :-| ale u mnie już dziś zdrowo śniegu popadalo i ścisneło mrozem czy to nie znak żeby już podjąc się ocieplania drzewek?Coprawda to dopiero pierwszy snieg ale tu sypie juz od około 18stu godz. tak więc trochę tego śniegu już jest.Zazwyczaj pierwsze śniegi bywały mniej obfite i zaraz topniały, mam wrarzenie że ten snieg trochę poleży
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 20:41   

co ty... w weekend ma przyjsc ocieplenie , 12 stopni :)
 
 
mariusz
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-02, 20:43   

nie oglądałem pogody ale czy w calym kraju? bo tu cholernie wieje jakby mialo coś jeszcze przywiać
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group