Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Głóg - 3 pnie z odzysku
Autor Wiadomość
bob 

Dołączył: 28 Maj 2016
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-08-27, 19:11   Głóg - 3 pnie z odzysku

Znalazłem głóg z ładnym pniem. Był podkopany na łące przy budowie i wisiał na kilku korzeniach w powietrzu. Szkoda że nie zrobiłem zdjęcia bo dobrze było widać cały system korzeniowy. Był płytki ale bardzo rozległy, korzenie miały około 3m średnicy (taki pająk). Więc tak sobie wisiał w powietrzu i została tylko mała bryła ziemi przy pniu, ale widać było że w tej bryle rosną nowe jasne korzenie. Był lipiec i pewnie by tak długo nie wytrzymał, więc obciąłem podeschłe korzenie i wsadziłem go do gruntu żeby mógł dojść do siebie i może na wiosnę bym go wykopał.
I tu mam do Was pytanie, czy to dobry materiał? Od jakiegoś czasu poluje na głóg ale ten był już obcięty na wys ok 25cm, ma 3 pnie z ładną korą, i na razie rośnie z niego potrójna miotła. Czy da się z niego zrobić coś sensownego?
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-29, 11:27   

Mogłeś poobcinać suche, a tyle ile się da owinąć folią stretch i tak całego zabrać. Na pewno były jeszcze inne korzenie w ziemi, które trzeba by wyciąć. Czy da się coś z niego zrobić to ze zdjęć będzie trudno stwierdzić. Jeśli mają różną średnicę to jak najbardziej :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
bob 

Dołączył: 28 Maj 2016
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-08-29, 22:07   

Wtedy nie miałem co z nim zrobić a chciałem go uratować więc poszedł do gleby kawałek dalej. Mam nadzieje że przeżyje. Każdy pień ma inną średnicę, od frontu najgrubsza, z prawej średnia, a tylna cienka. Ale ta tylna trochę słabiej sobie radzi i może uschnąć... w każdym razie fajnie, że widzisz tu jakiś potencjał, choć nie mam jeszcze pomysłu jak go można wyprowadzić z tego stanu. Klasycznie wybrać na każdym pniu nowy wierzchołek, gałąź w prawo, gałąź w lewo itd przez 10 lat? Pewnie jak niedługo spadną liście to trochę więcej będzie widać.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-08-30, 14:12   

Najpierw trzeba go jeszcze sprawnie na wiosnę pozyskać, wsadzić w przepuszczalną mieszankę i dać odpocząć.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
bob 

Dołączył: 28 Maj 2016
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-08-30, 21:54   

Racja, nie ma co się podniecać - zobaczę co z niego na wiosnę zostanie.

[ Dodano: 2018-05-04, 12:27 ]
Po 2 latach na nowym stanowisku w ziemi przesadziłem głóg do tymczasowego pojemnika. Nie zauważyłem nowych korzeni na zewnątrz bryły, pewnie puścił nowe bliżej środka a tam nie ruszałem bryły.
W międzyczasie usechł trzeci, najmniejszy pień. Razem z nim padła pierwotna koncepcja formy. Ale ważne że żyje i ma się nieźle biorąc pod uwagę okoliczności pozyskania w 2016 r.
Teraz mam do wyboru zachować 2 pnie lub tylko ten większy, który jest dużo ładniejszy i ma kształt zbliżony do S.
Na razie chce wyprowadzić nowe wierzchołki i dać mu się zadomowić w nowym miejscu.
Nie jestem pewien czy od razu trzeba było obcinać odrosty przy podstawie. Zostawiłem je żeby nie osłabiać teraz rośliny.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.



https://ibb.co/g1KDm7
https://ibb.co/gLg4tn
https://ibb.co/hXvseS
Ostatnio zmieniony przez bob 2018-05-04, 12:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-05-11, 08:54   

Jesli faktycznie
bob napisał/a:
ma się nieźle

to
bob napisał/a:
obcinać odrosty przy podstawie
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group