Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o pomoc w identyfikacji choroby
Autor Wiadomość
Mat 

Wiek: 32
Dołączył: 01 Wrz 2016
Skąd: Opole
  Wysłany: 2016-09-01, 14:12   Proszę o pomoc w identyfikacji choroby

Witam
Niedawno dostałem w prezencie drzewko, które bardzo mi się spodobało :) . Niestety okazało się że ma kilka uszkodzonych mechanicznie listków oraz dużo ciemnych plamek na liściach i łodyżkach a z jednej puściło osocze złocistego koloru. Wczoraj zaobserwowałem że opadły mu 3 listki dziś 1. Przy podstawie korzenia można zauważyć "pajęczynki" ale nie zauważyłem żadnych "lokatorów". Dodatkowo dziś zaobserwowałem biały osad na 3 listkach.
Szperałem troszkę w internecie i wyczytałem że może mieć to związek z gospodarką wodną... czyli przelaniem albo zmianą klimatu. Były też jakieś wzmianki o szkodnikach ale takich nie zauważyłem. A z racji że to moje pierwsze drzewko postanowiłem poradzić się kogoś kto na temacie się zna a nie na ślepo szukać rozwiązania :-P
Dołączam zdjęcia ;-)
 
 
Mat 

Wiek: 32
Dołączył: 01 Wrz 2016
Skąd: Opole
Wysłany: 2016-09-02, 19:14   

Rozumiem że nikt nie pomoże... yhym... dzięki, widać nie takie fajne to forum jak myślałem ;/
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2016-09-03, 09:22   

Jakbyś tak trochę więcej poszperał, to wiedziałbyś, że informacje które podałeś nic nie mówią.
1. Kiedy dostałeś roślinę? 2. Czy doniczka ma otwory? 3. Czy lupą sprawdziłeś co dzieje się na spodzie liści? 4. Gdzie stoi roślina? 5. Jak je podlewasz?
Plamy mogą być oznaką grzyba, grzyb może być spowodowany przelaniem lub brakiem odpływu wody z doniczki, opadające liście mogą świadczyć o stresie związanym z nowym otoczeniem lub brakiem odpowiedniej ilości światła naturalnego. no cóż łatwo jest rzucić, ze forum nie jest fajne łatwiej nawet niż znaleźć nazwę swojej rośliny i sprawdzić w wyszukiwarce jak wiele było napisane na jej temat, pokuszę się o stwierdzenie że do końca nie wiesz jaka to odmiana fikusa. ;-)
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-09-03, 10:23   

Opadanie liści może być związane z aklimatyzacją.
Biały osad powstaję często ze spryskiwania wodą z solami (zalecana woda deszczowa lub przynajmniej przegotowana odstana)
"Robaczki" są często zbyt małe, aby dojrzeć je nieuzbrojonym okiem, więc skorzystaj z rady i przyjrzyj się dokładnie roślinie przez lupę o sporym powiększeniu.
Tak jak pisał Piotr - zbyt mało podałeś informacji, aby można coś bardziej konkretnego napisać.
Zdjęcie jakie może być zamieszczone bezpośrednio na forum ma ograniczoną wielkość, aby zamieścić zdjęcie o większej rozdzielczości skorzystaj z dowolnego darmowego hostingu.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group