Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jałowiec skalny "blue arrow" - jak uformować. Pomy
Autor Wiadomość
filipeusz 

Dołączył: 12 Gru 2016
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-12-12, 22:52   Jałowiec skalny "blue arrow" - jak uformować. Pomy

Cześć wszystkim. To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość ;) Bonsai interesowałem się od dawna, jednak nie mam zbyt dużego doświadczenia. Rok lub dwa lata temu kupiłem jałowca. Miałem na niego jakiś pomysł, przyciąłem go, powyginałem i od tamtego czasu stał sobie i rósł. Teraz chciałbym go jakoś lepiej uformować i na wiosnę przesadzić go do innej doniczki. Mam jednak do Was parę pytań.

Przede wszystkim co o nim sądzicie? Macie jakieś pomysły jak go formować?
Może skierować dolną gałąź do dołu, a z górnej zrobić koronę?

Z której strony zrobić "front"?

Czy przesadzać go już na wiosnę do mniejszej doniczki, czy dać mu jeszcze "przybrać na masie".

Nebari. Odsłonić mu już korzenie, mimo tego że te górne są malutkie, czy może poczekać aż podrosną?

Niestety nie umiem dodać zdjęć do posta, więc dołączam link do dropboxa: https://www.dropbox.com/s...jHp5m6G2Aa?dl=0
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-12-14, 11:46   

filipeusz napisał/a:
Cześć wszystkim.

Witamy.
filipeusz napisał/a:
To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość

Postaramy się :-)
filipeusz napisał/a:
Rok lub dwa lata temu kupiłem jałowca. Miałem na niego jakiś pomysł, przyciąłem go, powyginałem i od tamtego czasu stał sobie i rósł.

Dla tak młodej rośliny rok czy dwa to ogrom czasu.
Może napisz, jaki pomysł miałeś na tę roślinę, gdyż kształtowanie z obrazka słabo zazwyczaj wychodzi :-) Nie widzę natomiast prób kształtowania przez "wyginanie" jak napisałeś.
filipeusz napisał/a:
Przede wszystkim co o nim sądzicie?

Materiał z pierwszego lepszego centrum ogrodniczego więc nic nadzwyczajnego. Na początek jak najbardziej się nadaje.
filipeusz napisał/a:
Może skierować dolną gałąź do dołu, a z górnej zrobić koronę?

Może to dobre tu określenie. Konkretnie to zaproponowałbym udać się do kogoś bardziej doświadczonego lub na jakieś warsztaty, gdyż jak już pisałem ciężko coś na odległość radzić. Oprócz pomysłu na ukształtowanie dowiesz się, jak i kiedy co jest też dość istotne.
filipeusz napisał/a:
Czy przesadzać go już na wiosnę do mniejszej doniczki, czy dać mu jeszcze "przybrać na masie".

Jakakolwiek masa na dole bardzo by mu się przydała :mrgreen: Jeśli przesadzić to raczej do czegoś bardziej obszernego.
filipeusz napisał/a:
Z której strony zrobić "front"?

filipeusz napisał/a:
Nebari.

Front ustala się między innymi na podstawie układu korzeni, do których trzeba się często dokopać poniżej tych drobnych.
Cytat:
Niestety nie umiem dodać zdjęć do posta

Może TEN temat coś pomoże.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2017-01-01, 15:01   

Niestety u mnie link nie działa , to pierwsza sprawa , a druga i najważniejsza , to problem z formowaniem drzew na podstawie zdjęć jest tak duży , że mało kto decyduje się na pomoc w ten sposób , bowiem słowo pisane jak i fotki bywa odbierane subiektywnie i nie zawsze obie strony dobrze się rozumieją .
Poza tym do pierwszego formowania drzewko (materiał ) powinno być dość dobrze przygotowane , więc nie wiem czy za pierwszym podejściem udało by się coś zrobić .
Najlepiej było by , tak jak radzi Maciek udać się z drzewkiem na jakieś warsztaty , a w okolicy , na Twoje szczęście , ostatnio zaczyna się coś dziać i masz do wyboru już 2 opcje , albo wybrać się na warsztaty do Sulęcina , albo dogadać się z grupą chłopaków ze Szczecina i wybrać się z nimi do mnie ;-) (wygląda to może troszkę na autoreklamę , ale cóż zrobić , napisałem jedynie jakie są opcje w północno zachodniej części kraju )
Myślę że jeśli wszystko uda się dograć , to pierwsze warsztaty w tym roku mogą się odbyć już w Styczniu i to może nawet w samym Szczecinie , lub u mnie koszt warsztatów jednodniowych to jedynie 100 zł , czyli najtaniej w kraju :-P
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group