Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chory grab
Autor Wiadomość
agus800 


Pomogła: 2 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2017-07-26, 13:40   Chory grab

Mój grabik już drugi rok z rzędu ma takie oto liście i nie rośnie. Byłam dziś w ogrodniczym i pan zalecił podlać topsinem twierdząc, że to wina za małej doniczki i system korzeniowy może mieć za ciasno i za wilgotno, ale mam wrażenie, że to mogą być jakieś szkodniki. Grabów mam kilka i tylko ten jeden tak wygląda, chociaż na jednym pojawiły się gdzieniegdzie żółte listki w środku korony, co też mogłoby być spowodowane brakiem światła (tak myślę) bo jestem u siebie raz w roku i za każdym razem zastaję LAS a moje drzewka mają pędy na 2 metry :shock:
 
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-07-26, 14:43   

Daj zdjęcie z bliska liścia lub kilku, które nie wyglądają zdrowo.
Może to coś podobnego do TEGO
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-07-26, 15:37   

Tak jak MaciekMM zaleca zrób bardziej dokładne fotki przedstawiające pędy, zarówno starsze jak i młode, liście z obu stron w maksymalnym zbliżeniu (w szczególności liście z widocznymi zmianami) oraz zdjęcia podłoża. Może tym sposobem uda się coś poradzić. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
agus800 


Pomogła: 2 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2017-07-27, 10:52   

MaciekMM napisał/a:
Daj zdjęcie z bliska liścia lub kilku, które nie wyglądają zdrowo.
Może to coś podobnego do TEGO

Widziałam ten post, zastanawiałam się czy się nie podpiąć. Nie wiem jak mój grab wygląda wiosną. Pędy właściwie nie rosną, wypuszcza po listku i wzrost zatrzymuje się.

[ Dodano: 2017-07-27, 11:55 ]
Kolejne zdjęcia
 
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-07-28, 11:06   

Czy rozwijałaś te liście? Nie było w środku żadnych robali/jaj itp?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
pawelo73 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Sty 2014
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-07-29, 21:36   

coś podobnego jest tu
http://www.ogrodowisko.pl...zkodniki-grabow
mój garb również choruje chociaż na coś innego, więc pewnie też wrzucę jakiś wątek - generalnie za dużo wilgoci, sezon wegetacyjny za późno rozpoczęty :-/ itp
_________________
Paweł D.
 
 
agus800 


Pomogła: 2 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2017-08-01, 19:37   

Rozwijałam liście i był taki mikroskopijny pyłek gdzieniegdzie, ale to nie były żadne skupiska, było tego bardzo mało więc mi ciężko stwierdzić czy to mogły być jaja. Na razie podlałam TOPSINEM i spryskałam nim część drzewek, zobaczymy czy to coś pomoże.
 
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-08-02, 15:56   

Problem z Twoim grabikiem ma chyba kilka źródeł:
1. pierwszym wydaje się być podłoże - graby lubią żyzne ale jednocześnie przepuszczalne podłoże, niezbyt szybko przesychające ale również i nie bagniste. Jego pH (odczyn) powinien się wahać od 6,5 do 8,0, czyli innymi słowy mówiąc od lekko kwaśnego do zasadowego. Ziemia na załączonym przez Ciebie zdjęciu wygląda na dosyć mokrą. Napisz kiedy drzewko ostatni raz było przesadzane, jakie to było podłoże i czy w tym samym terminie przesadzałaś wszystkie Swoje graby,
2. drugim, jak w poście powyżej wspomniał pawelo73 - późna i zimna wiosna oraz zdecydowanie za dużo opadów na początku lata, a jak za dużo opadów, to w przypadku zbyt ciężkiego podłoża, prosta recepta na zaduszenie części podziemnej rośliny, co na pewno objawia się na jej części nadziemnej,
3. trzecim, tak na dobrą sprawę wynikającym z punktu drugiego to choroba (-y) spowodowana przez jakiegoś grzyba - może to być grzyb powodujący np. brunatnienie liści grabów. Za chorobą grzybową nie przemawia jednakże fakt, że pozostałe graby, które są w Twoim posiadaniu, nie mają podobnych objawów,
4. czwartym czynnikiem, który mógł spowodować takie deformacje i zmiany na liściach jest jakiś szkodnik. Skoro zwijanie liści i ich deformacje pojawiły się tylko na tej jednej roślinie - ja bym obstawiał szpeciele, a skoro mogą to być te pajęczaki - to spróbuj wykonać zabiegi, jakie wykonał MaciekMM, w temacie, jaki otworzył wcześniej w dziale 'Lecznica'. Mogła to być również larwa jakiegoś owada, która do przeistoczenia się w postać dojrzałą tzw. imago dokonała oprzędu liścia powodując jego zwinięcie się w rurkę, a to co Ty znalazłaś w jej środku po rozwinięciu tj. drobne grudki - są jej odchodami. Ale to są niestety tylko moje domysły. Skoro "nie złapano delikwenta za rękę to nie można tym samym wymierzyć mu kary". Życzę powodzenia. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2017-08-02, 15:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
agus800 


Pomogła: 2 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2017-08-14, 22:26   

No więc teraz przesadziłam do mieszanki ziemi do wysiewu HOLLAS ph 5,4-6 oraz TOP FLORA z próchnicą ph 5,5-6,5, dodałam piasku i żwirku. Czyli za niskie ph? :/ Wcześniej były przesadzane 2 lata wstecz, nie pamiętam w jakiej ziemi, ale zawsze do mieszanki dodaję piasku. Jestem raz do roku w domu więc wszystko przesadzam hurtem jeśli jest potrzeba. Ziemia na zdjęciu na pewno jest sucha bo zrobione zostało przed przesadzaniem. Teraz mama opiekuje się moimi drzewkami, codziennie ją zamęczam, biega do ogrodu i zdaje relacje. Drzewko na razie "stoi w miejscu", czyli ani mu lepiej ani gorzej.
 
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-08-15, 18:15   

Może po prostu składniki, które zastosowałaś łącznie są zbyt mało przepuszczalne. Mięliśmy do tego dość wilgotne lato. Piasek? Nie jest tu chyba potrzebny, a nawet nie jest zalecany. Żwiru w takiej mieszance (3-5-7mm) powinno tu być z 50%. jeśli ziemia to ze 20% reszta przekompostowana kora.
PS
agus800 napisał/a:
No więc teraz przesadziłam
znaczy kiedy? Dosłownie teraz?
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
agus800 


Pomogła: 2 razy
Wiek: 42
Dołączyła: 20 Kwi 2008
Skąd: Bartoszyce
Wysłany: 2017-08-15, 20:24   

Dokładnie 3 tygodnie temu, bez przycinania korzeni, zmieniłam doniczkę na większą i dosypałam ziemi.

[ Dodano: 2017-09-02, 16:03 ]
Hej, chciałam kupić te preparaty Marshal 250 CS (0,1%) i Talstar 100 EC (0,05%) i niestety są wycofane z produkcji. Postanowiłam dać oprysk na szpeciele, bo pamiętam, że na lipie były na pewno, bo są charakterystyczne. Są inne skuteczne preparaty? Co polecacie?
 
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-09-02, 17:04   

Ortus 05 SC 20. Czasami jeszcze gdzieś można dostać Talstar (z jakichś zbunkrowanych zapasów), natomiast Marshala już nie ma. Może wypowie się Maciek o skuteczności Ortusa, bo już jego zastosował na swoim grabie. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2017-09-02, 17:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group