Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jałowiec Blaauw I Nana
Autor Wiadomość
Valakras 

Dołączył: 26 Gru 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-02-08, 15:48   Jałowiec Blaauw I Nana

Witam, oprócz wiązu postanowiłem także spróbować z jalowcami. Wybrałem dwa rodzaje blaauw i nana. Poniżej można zobaczyć zdjęcia tych okazów. Plan jest taki by je posadzić do 50l donic wystawić na dwór i dać im spokojnie rosnąć. Chciałem tylko dopytać czy przy tak małych jalowcach już na początku czyli teraz powinienem wyznaczyć główne pędy i je w jakiś sposób osobno formować podczas nabierania masy i wysokości czy to zdecydowanie za wcześnie? Ziemię jaka planuje użyć to ta. https://m.leroymerlin.pl/uprawa-i-ochrona-roslin/podloza-nawozy/ziemia-i-podloza-do-roslin/ziemia-uniwersalna-50-l-geolia,p451193,l385.html

ps. Czy w tak małych doniczkach mogę je wynieść na dwór bez obaw na ewentualne przymrozki nocą? Czy lepiej trzymać je w chłodnym korytarzu na parapecie? Bo z przesadzaniem podobno najlepiej wiosną. Jak się mylę i mogę już sadzić do 50litrow to mnie poprawcie.

Pozdrawiam Rafał








Ostatnio zmieniony przez Valakras 2019-02-08, 21:26, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2019-02-11, 18:34   

Co do jałowców - tylko "Blaauw" jest ciekawą odmianą na przyszłe bonsai (niektórzy jednak za nim nie "przepadają" z uwagi na niebieskawe zabarwienie młodych pędów, jednakże tym bym się nie przejmował, gdyż Twoje drzewko ma się podobać przede wszystkim Tobie. Pędy igiełkowe są do usunięcia (naturalnego lub z pomocą Twojej ręki), mają pozostać tylko pędy wałeczkowe. Odmiana "Nana" jest słabą odmianą na bonsai (tylko pędy igiełkowe, odmiana o słabym przyroście, karłowata, praktycznie nadająca się jako roślina okrywowa na skalniaki) - proponuję w tym miejscu jałowiec pośredni "Mint Julep" (łac. Juniperus x media "Mint Julep"). Co do podłoża - proponowane przez Ciebie podłoże będzie za "ciężkie" dla jałowców. Proponuję podłoża wulkaniczne (wspomniane w Twoim poście o wiązie drobnolistnym) np. wulkangarden, z dodatkiem przekompostowanych korowin, w stosunku 2 części lawy i 1 część korowin. Z posadzeniem do donic wstrzymaj się do początku marca, rośliny do tego czasu przechowaj w jasnym, chłodnym pomieszczeniu. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2019-02-11, 18:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Valakras 

Dołączył: 26 Gru 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-02-11, 21:55   

Cytat:
Pędy igiełkowe są do usunięcia (naturalnego lub z pomocą Twojej ręki), mają pozostać tylko pędy wałeczkowe.


Pędy igiełkowe z czasem zamienia się na waleczkowate czy jeśli zależy mi na rozroscie to musze je usuwać teraz ?
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2019-02-12, 16:47   

Te pędy. które już są igiełkowe nie zamienią się z powrotem w pędy wałeczkowe, gdyż powstają one wskutek stresu (np. wskutek mocnego przycięcia i formowania, niedolania lub przelania rośliny czy też chorób) lub słabego doświetlenia. Są one zazwyczaj wiotkie i wydłużone, nie rokujące na ciekawą gałązkę. Lepiej je pousuwać, co będzie z korzyścią dla rośliny, gdyż całą energię ukierunkuje na pędy pozostałe. Najlepiej je usunąć, gdy będziesz przesadzał roślinę w lepsze podłoże. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
Valakras 

Dołączył: 26 Gru 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-02-14, 10:15   

Dla pewności dopytam. Usuwam takie jak te zaznaczone i takie ja te na drugim zdjęciu z całej rośliny? A jak postępować z Nana?





Pozdrawiam Rafał
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2019-02-14, 17:29   

Najpierw pousuwaj te najbliższe pędowi głównemu, bo z nich nic już nie będzie. Na pędy igiełkowe, najbliższe pędom wałeczkowym (przy końcach gałązek) zwróć uwagę, bo na ich końcach gdzieniegdzie mogą się jeszcze pojawić wałeczki (np. wtedy jak zostaną mocniej doświetlone) i wtedy dobrze byłoby je też pozostawić. Jeśli tak się nie stanie to sukcesywnie je usuwaj (nie na raz, żeby roślina nie doznała szoku i to później odchorowała). Co do "Nany" - tak jak wcześniej napisałem - kiepski z niej będzie materiał na bonsai, lepiej dać ją na jakiś skalniak i niech tam rośnie. Poszukaj w szkółkach jałowca w odmianie "Mint Julep" lub większego "Blaauwa". Teraz jest idealny okres na poszukiwanie ciekawych okazów w szkółkach, gdyż po jesieni pozostały tam egzemplarze "nieładne", zaniedbane, niekiedy połamane, nie zwracające uwagi bonsai-laika, natomiast dla bonsaisty wręcz idealne, i co najważniejsze - najczęściej przecenione, aby tylko je zbyć. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2019-02-14, 17:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Valakras 

Dołączył: 26 Gru 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-03-04, 18:36   

Postanowiłem jednak zrobić sam podłoże pod jałowce.

Donica 50l:

Kronen podłoże do iglaków 25l ph 5,5-6
Piasek 10l
Korowiny 10l
Grys10-18mm, kermazyt 10-18mm lub żwir kwarcowy drobny 5l

Będzie ok? Wulkan garden troszkę drogi a mam 100l do zrobienia :-D
Ostatnio zmieniony przez Valakras 2019-03-04, 18:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2019-03-06, 12:07   

Keramzyt jako drenaż - ok (pozostałe też by mogły być, tylko są o wiele cięższe, co w donicy 50l może mieć znaczenie - przenoszenie, przesuwanie); podłoże właściwe - piasek + więcej przekompostowanych korowin, a mniej tego podłoża dla iglaków - podłoże musi być łatwo przepuszczalne, a nie zbite, żeby uniknąć 'zaduszania' się korzeni. Jak korzenie będą zdrowe to i zdrowa będzie również cała roślina. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
Valakras 

Dołączył: 26 Gru 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2019-03-30, 12:14   

Rośliny przesadzone i oczyszczone ze zbędnych przyrostow. W końcu ujawnił się ładny zarys głównych gałęzi. Nana będzie kształtowany na kaskade. Blauuw musi jescze podrosnac na wysokość. Chciałbym pobudzić bardziej środkowa gałąź do wzrostu jednak jej odrost najdłuższy idzie lekko bokiem zastanawiam się czy go przyciąć czy lepiej nagiac do pionu.














Też się zastanawiam czy te dwie gałęzie nie lepiej usunąć bo wyrastają one w dolnej części pnia i przez to zaburzony jest jego zarys.







Niebieska linia to ta gałąź ze środkowej części co idzie bokiem. Czerwona to planowany wzrost.

[ Dodano: 2019-04-03, 18:38 ]
Po kilku dniach przemyśleń. Zacząłem kształtowanie jednego z drzewek. Jałowiec Nana na Cascade Bonsai. Wiem że to trudny styl dla początkujących jednak zobaczymy co z tego wyjdzie. Póki co wygląda tak jak niżej na zdjęciach. Dwie boczne gałęzie postanowiłem pozostawić póki co, zawsze będę je mógł usunąć później.

Nana video






Blaauw prebonsai video

Co do Blaauw to nie mam narazie pomysłu na styl. Na zdjęciu poniżej ładna linia się kreuje z pnia na lewą gałąź. Chętnie wysłucham sugestii.

Ostatnio zmieniony przez Valakras 2019-04-03, 18:56, w całości zmieniany 7 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group