Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ficus Ginseng - problemy
Autor Wiadomość
ziolek 

Dołączył: 26 Lis 2019
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2019-11-26, 20:54   Ficus Ginseng - problemy

Witajcie,

od pół roku jestem posiadaczem Ficus'a Ginseng. Mam kilka pytań/wątpliwości, prosiłbym o porady.

1. Ficus po przywiezieniu do domu po czasie ok. miesiąca. Stracił sporo liści na samej górze - widoczne na zdjęciu. Czy po podcinać jego gałązki? Jeśli tak to w którym miejscu to zrobić aby zakwitły ponownie?

2. Jak zaczął gubić liście ograniczyłem podlewanie do 2 razy w tygodniu bardzo małą ilością wody. Gubi liście ale w wolniejszym tempie (1 listek na ok. 24h), ale niektóre są pożółknięte - widoczne na zdjęciach. Nie są tak ciemnozielone jak przy zakupie. Co kilka dni zraszam liście. Czasem niektóre usychają na drzewie i opadają.

Nasłonecznienie - stoi na środku salonu, z jednej strony ma dwa okna a z drugiej kolejne balkonowe (nie stoi w pełnym słońcu) plus wieczorową porą jest nad nim akurat halogen na suficie.

Ziemia - drzewo jest w ziemi którą przesadziłem z doniczki w której był przy zakupie (Leroy Merlin) i wymieszany z ziemią uniwersalną. Na samym dnie doniczki dylatacja w formie kamieni. Czy to jest odpowiednie czy przesadzić go do innej? Może ktoś poleci jakąś konkretną?

Czy gałązki z których opadły liście podcinać? Czy drzewo ma jakieś pory roku w których kwitnie?

Nie jest już tak bogaty w liście jak przy zakupie, proszę o pomoc, porady :(
 
 
lukipela 
Paweł F.

Pomógł: 59 razy
Wiek: 39
Dołączył: 16 Lis 2008
Skąd: lublin
Wysłany: 2019-12-01, 13:50   

Cześć
Więc tak:
1. Nie ma takiej odmiany fikusa jak ginseng. To jest tylko nazwa handlowa. I uprzedzając Twoje pytanie - nie jestem w stanie na 100% zidentyfikować odmiany może ktoś inny się wypowie.
2. Postaw przy oknie - na parapecie albo przy samych drzwiach balkonowych, najlepiej od południa. W zimie i tak jest bardzo mało światła a fikus pochodzi z klimatu bardzo ciepłego, gdzie słońca jest mnóstwo przez cały rok. Na środku salonu na pewno jest za ciemno i na brak światła fikusy najczęściej reagują właśnie zrzucając liście. Wiosną i latem kiedy słońca będzie więcej, możesz eksperymentować z innym stanowiskiem, ale zimą musi stać przy samym oknie.
3. Podłoże nie jest może idealne, ale z doświadczenia wiem, że jeśli uważnie podlewasz, to samo podłoże nie ma aż tak dużego znaczenia w przypadku fikusa. Lepiej podlewać rzadziej, ale bardziej obficie - tak aby cała bryła korzeniowa została zamoczona. swoje fikusy podlewam w zimie raz w tygodniu, albo i rzadziej, a są w płytszych doniczkach, więc szybciej podłoże im wysycha. Wydaje mi się że doniczka w której rośnie Twój fikus jest niższa od tej białej osłonki i nie sięga do dna? To ważne bo jeśli w osłonce będzie zbierała się woda i doniczka będzie w niej cały czas stała to mogą gnić korzenie.
4. Z obcinianiem bezlistnych gałązek na razie się wstrzymaj - jak dostanie więcej światłam to być może wypuści liście. No chyba że są ewidentnie suche i kruche, to wtedy jak najbardziej można obciąć niezależnie od pory roku bo i tak są martwe.
5. Fikus w mieszkaniu prawie na pewno nie zakwitnie nigdy, choć podobno czasem, bardzo rzadko się to zdarza.

Reasumując, najważniejsze jest zapewnienie większej ilości światła. Przesadzić możesz, ale uważam że jeśli przyłożysz się do prawidłowego podlewania, to nie będzie to na razie konieczne. Tak czy siak lepiej robić to wiosną.
pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group