Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pneumatofory w Bonsai (?)
Autor Wiadomość
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-15, 22:44   Pneumatofory w Bonsai (?)

Chciałbym najpierw wyjaśnić co to są pneumatofory. Jest to rodzaj korzenia, wyrastający pionowo nad ziemią. Co prawda zadania tych tworów nie są do końca wyjaśnine, ale uważa się, że służą wymianie gazowej korzeni, które przez długi okres znajdują się głęboko pod wodą. Kotwiczą potężne drzewa (m.in Cypryśnika błotnego) w bagnistym gruncie. Nie będe bardziej rozwijać tej definicji, bo w zasadzie powiniście wiedzieć co to jest. :lol:

Temat nie cieszył się na forum PAB duzym zainteresowaniem, ale zapewnie grono profesjonalistów ma coś do powiedzenia jeżeli chodzi o pneumatofory w Bonsai? Może ktoś ma jakieś fotki? Wie jak je sztucznie wytworzyć?
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-11-15, 23:00   

Żeby nie było nieporozumień co do pojęcia pneumatoforów (ktos mógłby opatrznie zrozumiec że sa to korzenie powietrzne jak np: u fikusów), dołączam fotkę takich tworów.





Patryku
Przyznam szczerze że ani nie widziałem a ni nie słyszałem o pneumatoforach wyhodowanych wokół rośłiny bonsai. Z moich informacji wynika, że bardzo niewiele rośłin je wytwarza. Jedyna znana mi jest wspomniany juz przez Ciebie cypryśnik błotny (nota bene na zdjęciu ).
Ostatnio zmieniony przez Olon 2006-11-16, 19:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-15, 23:05   

tak to prawda, bardzo niewiele. Ostatnio w swoim ogrodzie podczas sadzenia cebulek tulipanów, natknąłem się na jeden świerka (picea pungens), nie wiem czy to możliwe, ale jednak...
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-16, 19:04   

Szczrze. To nie widziałem nic prócz Cypryśnika Błotnego co by wytwarzało takie korzenie.
A poza tym żeby taki korzeń wykrztałcić to roślina mósi to mieć w genach.
 
 
drzewapolski.pl
Gość
Wysłany: 2007-01-16, 09:33   pneumatofory

Kolejny przykład znajdziecie tu:
http://www.drzewapolski.p.../Cyprysnik.html
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-01-17, 00:10   

Na ostatnim linku jest okaz w arboretum w Powsinie. Również super cypryśnik jest w Kórnickim arboretum (pod Poznaniem). Wygląda to dość ciekawie.
W bonsai chyba byłoby trudno je wytworzyć. Pewnie większe szanse na powodzenie miałyby duże bonsai z cypryśnika i to przy odpowiednim przygotowaniu podłoża pod wzgledem wody i dośc głębokiej doniczce. Nie wiadomo jakby sie zachowały korzenie, gdyby podłoże nie było mocno wilgotne, z drugiej strony uwarunkowania genetyczne i tak pewnie sprawiłby, że korzenie pojawiłby się. No i wiek drzewa, czy młode cypryśniki też wytwarzają pneumatofory?? :-)
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-01-17, 07:51   

Podłoże powinno być stale mocno wilgotne, żeby korzenie nie miały wtedy dostępu do powietrza i wytworzyłyby chyba szybciej te pneumatofory. Tak jak rośliny wodne mają miękisz powietrzny i tworzy on "kanały" wentylacyjne to cypryśnik potrzebowałby pneumatoforów.
Tak mi się wydaje.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group